Marsylia z dziecmi

Do Marsylii mam stosunek ambiwalentny, może dlatego, że nie poznałam jej od podszewki i wciąż zaglądam tu raz na jakiś czas niczym turystka. Do tego ukształtowanie miasta nie ułatwia spacerów z naszym podwójnym buggy i zazwyczaj kończymy w okolicach Starego Portu. Wydaje mi się, że po prostu na odkrycie wszystkich uroków Marsylii potrzeba sporo czasu, a tym bardziej, gdy udajemy się tam z dziećmi. Nie znaczy to, że miasto nie jest ciekawe i warte zobaczenia. Oto krótki przewodnik po Marsylii i jej największych atrakcjach.

Stary Port w Marsylii

Przewodnik Marsylia z dzieckiemBrama miasta, w Starym Porcie wszyscy zazwyczaj zaczynają zwiedzanie Marsylii i jest to idealne miejsce na spacer z wózkiem. Najczęściej udajemy się wzdłuż Quai du Port w stronę morza, w okolice MuCEM. W końcu jednym z powodów naszych wizyt tutaj jest tęsknota za morzem…

Pociąg turystyczny

Idealnym rozwiązanie na zwiedzenie miejsc położonych na wzgórzach po obydwu stronach Starego Portu jest pociąg turystyczny. Wagoniki mają zamontowane specjalne kosze na wózki, a starszym dzieciom można zaoszczędzić wdrapywania się na górę i zaproponować dużo przyjemniejszy spacer w dół. Pociąg zaczyna kurs przy Quai du Port i ma dwie trasy. Pierwsza prowadzi na Le Panier, czyli do najstarszej dzielnicy Marsylii. Swoją nazwę, która oznacza Kosz, zawdzięcza oberży, której symbolem był właśnie kosz, od niej nazwano ulicę, a później całą dzielnicę. Tradycyjnie zamieszkiwana przez imigrantów, w ostatnich latach zadomowili się tu artyści i rzemieślnicy i stała się miejscem typowo turystycznym ze sklepikami, kafejkami i restauracyjkami.

Druga trasa prowadzi do Bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde. Położona na wysokości 161m jest idealnym punktem widokowym. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na całe miasto i wybrzeże.

MuCEM

Przewodnik po Marsylii - MUCEMMuCEM czyli Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich to otwarty w 2013 roku nowoczesny obiekt, w którym z przyjemnością się przebywa. Muzeum mieści się w dwóch połączonych ze sobą budynkach, odrestaurowanej siedemnastowiecznej fortecy Św. Jana i nowo wybudowanym budynku J4. Na dachu fortecy, na 12 tys. m2 zlokalizowano ogród z roślinnością typową dla basenu Morza Śródziemnego. Nazwany Ogrodem Migracji, ma być hołdem dla podróżników wszelakiego pochodzenia, symbolizuje synkretyzm kulturowy, humanistyczny i roślinny regionu. Ogród zaprojektowano tak, aby zachwycał o każdej porze roku. Wystawa stała poświęcona jest kulturom śródziemnomorskim. Oprócz tego w MuCEM organizowane są ciekawe wystawy czasowe, my trafiliśmy na historię karnawału.

Dla dzieci od lat 7 istnieje specjalna strefa i program zwiedzania nazwany l’Odyssée des enfants. Dzięki interaktywnym ekranom, obiektom 3D i filmom dzieci poznają historię basenu Morza Śródziemnego.

Dla rodzin przygotowano specjalna ofertę w cenie 12 euro. Bilet ważny jest dla 2 dorosłych i max. 5 dzieci.

Calanques od strony morza

Przewodnik po Marsylii - Calanques z dziecmiRejs statkiem ze Starego Portu w stronę Calanques to klasyk wizyty w Marsylii. Dotrzeć na skaliste wybrzeże Calanques od strony lądu nie jest łatwo, w lecie ograniczany jest nie tylko dojazd samochodem, ale także wejście na piechotę w zależności od stopnia zagrożenia pożarowego. W osobnym poście znajdziecie przewodnik po Calanques. Do najbliższych Calanques można dotrzeć na piechotę z niektórych dzielnic Marsylii, ale gdy się ma niewiele czasu i do tego podróżuje z dziećmi, to nie zawsze można na taką wędrówkę się udać. Statek jest więc dobrym rozwiązaniem. Istnieją różne opcje rejsów, z postojem w Calanques i bez. Sama perspektywa Marsylii od strony morza jest niesamowita, dopiero wtedy widać, jak rozległe jest to miasto. Wycieczka statkiem na pewno będzie atrakcją dla dzieci, a rodzicom pozwoli na chwilȩ odpoczynku i nacieszenie się ładnymi widokami. Przed kupnem biletu warto spytać o stan morza, ponieważ przy wietrze fale mogą być całkiem spore, a nie wszyscy to dobrze znoszą.
Dzieci do 4 lat nie płacą za bilet.

Gdzie jeść w Marsylii

mama-shelter-lyon-restaurant

Jak zawsze to bywa restauracje przy szlakach turystycznych nie należą do tych najciekawszych. Podobnie w Marsylii, te położone w samym Starym Porcie przy Quai du Port wydają się być nastawione na turystów, lepiej udać się w okolice leżącego po drugiej stronie portu placu Thiars lub przy Cours Honoré d’Estienne d’Orves. Tu, przynajmniej dzieci mogą pobiegać sobie po placu.

Jednym z miejsc, które szczególnie polecamy, chociaż trochę oddalone od centrum, to restauracja hotelu Mama Shelter. Krótkie, zwięzłe, domowe menu w dobrej cenie. Pyszne desery i sporo miejsca pozwalającego dzieciom na swobodne brykanie po lokalu.

Mama Shelter
64 Rue de la Loubiere
13006 Marseille

%d bloggers like this: