Blog Kids and go wyjazdy z dzieckiem

Sladami Don Kichota

W Hiszpanii właśnie toczy się publiczna dyskusja w sprawie Don Kichota, czy mianowicie powinien być lekturą obowiązkową. Bo przecież młodzież nie jest w stanie zrozumieć języka Cervantesa… Wydaje mi się, że jak najbardziej, a nadają się do tego współczesne wydania łatwiejsze do zrozumienia pod względem językowym, takie jak na przykład to przygotowane przez Artura Pérez-Reverte. Dla młodszych dzieci jest mnóstwo pozycji rysunkowych, wersji skróconych, filmów animowanych, gier online, etc. W końcu żyjemy w kraju Cervantesa…

Postać Don Kichota każdy może interpretować po swojemu. Dla mnie to idealista nie przejmujący się konwenansami, działający zgodnie ze swoimi przekonaniami i im wierny i tak będę chciała dzieciakom przekazać tę historię. Podoba mi się też teza autora nowego przekładu Don Kichota na polski, Wojciecha Charchalisa:

Polakom wydaje się, że to opowieść dla dzieci o wariacie, który walczył z wiatrakami, a to jest bardzo poważny tekst o człowieku, który nie bardzo wie, co ze sobą zrobić, nie godzi się na jałową egzystencję i próbuje nadać życiu jakiś sens.

Don Kichot dla dzieci

Na dobry początek już się zaopatrzyliśmy w pierwszego Don Kichota dla dzieci i wybraliśmy oglądać wiatraki…

Wiatraki La Manchy

Zwiedzamy wiatraki La Manchy

Początki wiatraków w Kastylii wiążą się z ogromną suszą, która miała miejsce w XVI w i unieruchomiła młyny wodne oraz zmusiła do poszukiwania nowych źródeł energii. Za importerów nowego rozwiązania uważa się krzyżowców powracających z Ziemi Świętej oraz Zakonników Maltańskich. Obecnie tradycyjne wiatraki z La Manchy można zwiedzać w kilu miejscowościach w prowincjach Cuenca, Toledo i Ciudad Real.

W Mota del Cuervo (prowincja Cuenca) na wzgórzu nazywanym Balkonem La Manchy zachowało się 10 wiatraków, z których można zwiedzić trzy. El Gigante, w którym mieści się biuro informacji turystycznej wprawiany jest w ruch we wszystkie soboty lata. Walkę z olbrzymami Don Kichot stoczył w Campo de Criptana (prowincja Ciudad Real). W sumie było tu 34 wiatraków, dziś jest ich dziesięć, a trzy to oryginały z XVI wieku. W pozostałych siedmiu mieszczą się przeróżne muzea. W Consuegra (prowincja Toledo) można podziwiać dwanaście z trzynastu istniejących wiatraków.

Ruta Don Quijote

Wielbiciele Don Kichota mogą wybrać się na wyprawę szlakiem po miejscach, które pojawiają się w powieści. Jest to oznaczona trasa, która w sumie w sumie ma 2.500 kilometrów. Dzieli się na 10 etapów i po drodze można podziwiać zabytki architektury, pejzaże i bogactwa natury środkowej Hiszpanii. Więcej informacji znajdziecie tutaj:

Ruta Don Quijote – informacja o trasie Szlaku Don Kichota

Los caminos del Quijote – strona internetowa z baza atrakcji, noclegów i restauracji na Szlaku Don Kichota

Szlak Sladami Don Kichota

Materiały dla dzieci

Serie de televisión Don Quijote de la Mancha – serial rysunkowy z roku 1979 emitowany na całym świecie, ceniony za jakość animacji.

Las Aventuras de Don Quijote de ToC – aplikacja dostępna dla systemu operacyjnego iOS, zawiera teksty w wersji hiszpańskiej i angielskiej, audio z udziałem aktorów, gry interaktywne, kolorowanki, puzzle.

Web de Don Quijote de la Junta de Castilla y León – strona internetowa w wersji hiszpańskiej, na której można wybrać miedzy wersja Don Kichota do czytania i słuchania, istnieje też jest wersja do ściągnięcia. Oprócz tego dostępny jest słownik z terminami z powieści oraz gry i zabawy: testy, krzyżówki, zabawy słowne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: