Weekend w Niskich Tatrach – Špania Dolina

Gdy planowałam sierpniowy wyjazd na Słowację, byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona niesamowitą ilością fajnych miejsc na wypad z dziećmi. Trudno było zdecydować się na to jedno. Powiecie, czym się kobieto ekscytujesz. Słowację wszyscy doskonale znają. Moje poznawanie Słowacji zatrzymało się na etapie studenckich wypadów na narty, a w obecnej sytuacji wypad do Europy Srodkowej i niekoniecznie Polski to dla mnie wielka frajda. Tak właśnie było ze Słowacją. Naszą bazą wypadową była Bratysława, więc szukałam miejsc w odległości nie większej niż 250 km. Tak trafiliśmy w Niskie Tatry, a dokładnie do miejscowości Špania Dolina i Donovaly, idealnej miejscówki na wyjazd na narty z dziećmi. Ta część Niskich Tatr leży niewiele ponad 200 km od  Krakowa czy Katowic – w sam raz na weekend z dzieckiem.
Słowacja z dzieckiemŠpania Dolina to urocze miasteczko, a raczej dawna górnicza osada położona wśród lasów i wzgórz Starych Gór. Zachwyca fantastycznie zachowaną tradycyjną architekturą. Spacer wśród przepięknych drewnianych domów to przeniesienie się na sielską wieś, wspomnienie idealnych wakacji z dzieciństwa… Z głównego placu osady rozchodzi  się wiele pieszych szlaków o różnej długości. Można więc trudność trasy dopasować do wieku maluchów. My wybraliśmy niedługi spacer do ruin dawnego zejścia do kopalń miedzi. Panele informacyjne ładnie obrazują historię tego miejsca.

Noclegi

Na miejscu nie ma zbyt wiele miejsc noclegowych. Te najładniejsze znajdziecie w apartamentach Katarina. Większy wybór znajdziecie w Donovalach. My tam właśnie nocowaliśmy.

Atrakcje w okolicach

Słowacja z dziećmi - wycieczki po Niskich Tatrach

Głównym celem naszej wycieczki była Jaskinia Harmanecka. Podobno jedna z najpiękniejszych jaskiń na Słowacji. Zostawiliśmy ją na drugi dzień, ponieważ miało padać, wychodząc z założenia, że w jaskini skryjemy się przed deszczem. Nie wzięłam jednak pod uwagę faktu, że parking nie leży przy samej jaskini. Żeby do niej się dostać, trzeba przejść ścieżką dydaktyczną przez las – spacer zajmuje około 40 minut. Na zwiedzanie jaskini należy przeznaczyć około godziny. No cóż, może kolejnym razem się uda.

Szlaki piesze w Niskich Tatrach

Atrakcji w tej części Niskich Tatr nie brakuje. Szlaki piesze startują nie tylko ze Špania Dolina, także z miejscowości Stare Hory. Niedaleko znajduje się także rezerwat Polana z ciekawymi formacjami skalnymi i wodospadami. Całkiem przyjemnie jest podobno w Bańskiej Bystrzycy. Gdyby znudziły się Wam jednak piesze wycieczki, to zawsze można skorzystać z pobytu w spa i aquaparku z termalnymi wodami w miejscowości Turčianske Teplice. Niecałe 40 kilometrów od Špania Dolina. Jak na wypad weekendowy jest tego całkiem sporo.

Informacje praktyczne

Spania Dolina informacja turystyczna

Bańska Bystrzyca informacja turystyczna

Noclegi przy Aquaparku –  Turčianske Teplice

Jaskinia Harmanecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: