Subiektywny przewodnik po Aix-en-Provence

Aix-en-Provence to góra Sainte Victoire, Cezanne i niekończące się spacery… to spokojne uliczki Quartier Mazarin, których perspektywę uwielbiam, gwarne place centrum i parki, w których znam wszystkie niemal zakamarki…

Aix-en-Provence

Do Aix przeprowadziliśmy się, gdy bliźniaki miały 6 miesięcy, zatem pierwsze miesiące spędziłam na niekończących się spacerach. Żeby mi się nie nużyło codziennie robiłam inną trasę. A gdy przyszła wiosna i dzieci zaczęły stawiać pierwsze kroki, staliśmy się stałymi bywalcami wszystkich możliwych placów zabaw.

Aix najbardziej lubię jesienią. To wtedy można podziwiać prowansalskie światło migotające w kolorowych liściach platanów. Po kilku latach spędzonych w Barcelonie wydało mi się, że nic nie jest w stanie przyćmić tamtego światła. A jednak … Jesienne światło Prowansji jest oszałamiające.

Aix-en-Provence to średniej wielkości miasto z bardzo bogatym życiem kulturalnym. Znane jest m.in. z jednego z najważniejszych na świecie festiwalu operetki. Aix to też miasto studenckie, ponieważ mieści się tu wiele wydziałów Uniwersytetu Aix-Marseille. Miasto turystów – bez względu na porę roku zawsze są obecni. Miasto bogatych emerytów, którzy podobno zjeżdżają tu z Paryża grzać kości w słońcu Południa. Miasto paryskich butików. Miasto tysiąca fontann i tysiąca restauracji. Miasto prowansalskich rynków.

Spacery po Aix

Wydaje mi się, że Aix nadaje się na wypad albo z dziećmi bardzo małymi, jeszcze wózkowymi lub już starszymi, którym możemy zaproponować wycieczkę śladami Paula Cezanne’a. Na wyjazd z 3-4-latkami znacznie ciekawsze jest Awinion czy Arles. To oczywiście moja subiektywna opinia. Na pewno młodszym dzieciom można wynagrodzić ich cierpliwość zabawą w którymś z parków położonych tuż na obrzeżach centrum.

Miasto Cezanne’a

Jeśli nasze dzieci interesuje malarstwo, Aix jest świetnym miejscem na wycieczkę śladami Cezanne’a – można odwiedzić jego atelier, dom rodzinny z ogrodem, w którym zaczął malować, udać się na wzgórze, z którego malował Sainte Victoire w różnych porach roku. Z kolei w budynku szkoły do której uczęszczał znajduje się część Muzeum Granet. Warto też zajrzeć do przepięknego Centrum Caumont, w którym organizowane są wystaw czasowe. W tym roku można obejrzeć m.in. Sisleya, a już wkrótce Botero.

Parki w Aix-en-Provence

Aix-en-Provance z dziecmi - parki i ogrody - Pavillon Vendome

 

W samym centrum Aix są trzy parki: Parc Jourdan, Rambot oraz piękny ogród przy Pavillon de Vendôme. Wszystkie trzy mają place zabaw, największy znajdziecie w Parku Jourdan.

Położony trochę dalej od centrum Promenade de la Torse to przepiękny park biegnący wzdłuż rzeki la Torse. Ze stawem, gdzie tradycyjnie dzieci karmią kaczki, szumiącym potokiem, esplanadą, na której całe rodziny piknikują się od momentu, gdy tylko pierwsze wiosenne promienie przyniosą trochę ciepła.

Najbliższe okolice

Zamek Picasso

Dla lubiących dłuższe spacery dobrym miejscem jest Plateau de Bibemus. Położone na obrzeżach Aix wzniesienie ma kilka tras spacerowych i rowerowych i fantastyczny widok na Sainte Victoire. Poza tym można zwiedzić kamieniołom, z którego wydobywano surowiec w tak charakterystyczny dla budynków Aix kolorze. Tutaj także przychodził malować Cezanne.

Vauvenargues to malutka miejscowość z jedną ulicą, położona 15 kilometrów od Aix, tuż pod górą Sainte Victore. Tutejszą ciekawostką jest zamek, który należał do Picassa i gdzie jest pochowany malarz i jego druga żona Jacqueline. Niestety, zamek jest zamknięty dla zwiedzających. Z miejscowości wychodzi kilka szlaków spacerowych.

Restauracje z dziećmi w Aix-en-Provence

Aix-en-Provence z dzieckiem - obiad w Le Four sus le platane

Aix żyje z turystów i widać to najlepiej w ilości różnego rodzaju knajpek i restauracji od pizzy na wynos przez gourmand burgery po kuchnię prowansalską. W samym centrum co krok natykamy się na jakiś lokal, a do tego niektóre z placów to tak naprawdę jedna wielka restauracja. Wiele lokali, niestety, moim zdaniem nie nadaje się na obiad z dziećmi z tej prostej przyczyny, że są bardzo małe, ciasno zastawione niewielkimi stolikami. Tutaj znajdziecie kilka sprawdzonych adresów, w których można w miarę swobodnie czuć się z dziećmi.

Papilles by Laurane

Przyjemny lokal z gwarnym tarasem, w środku jest trochę więcej miejsca, można spokojnie wjechać wózkiem. Bar czynny jest cały dzień. Można wiec zjeść tu śniadanie lub lunch. W karcie znajdziecie 50 różnych kanapek (kanapeczek) za 2€ oraz kilka dań dnia w cenie od 10 do 14€. Można wybrać zestawy za 10 € składający się z 3 kanapek, sałatki, deseru i napoju lub z tarty dnia, sałatki i deseru.

Papilles by Laurane,   12, Avenue Victor Hugo

Le Patacrêpe

Le Patacrêpe to sieć restauracji serwujących naleśniki na słono i słodko, sałatki i burgery. Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy tracić dużo czasu na obiad i interesuje nas sprawdzone menu na przyzwoitym poziomie. W karcie oferowanych jest kilka zestawów obiadowych z naleśnikami w roli głównej oczywiście. Wybór ich jest naprawdę duży, dodatkowo można się kierować ich kalorycznością.

Dla dzieci przygotowano Menu Kids za 7,90€, w którym mamy do wyboru crêpe na słono lub hamburgera, na deser naleśnik na słodko lub lody, do tego napój.

Le Patacrêpe,  Place des Augustins

www.le-patacrepe.com

La Mado

La Mado na placu des Prêcheurs to klasyk Aix, lubiany i chętnie odwiedzany przez mieszkańców o różnych porach dnia. Łączy w sobie kawiarnię na ranną lub popołudniową kawę, restaurację w porze obiadu i kolacji, a także drink bar. Poza tym serwują tutaj sushi. Na ogromnym tarasie przed restauracją można spotkać wiele rodzin. W karcie znajdziecie sporo ryb, mięsa, ale też makarony i risotto. Zestaw obiadowy w cenie 24€ składa się z przystawki, dania głównego i kawy lub dania głównego, deseru i kawy, natomiast dla dzieci w zestawie za 10€ serwowane jest danie główne, deser i napój.

La Mado,  4, Place des Prêcheurs,

www.lamado-aix.com

Le Four sous le Platane

Pomimo trochę nonszalanckiej i wolnej obsługi jest to sprawdzone miejsce na pyszną pizzę i makarony. Do tego jeszcze polecam zieloną herbatę na zimno lub marsylijskie piwo La Cagole i koniecznie któryś z domowych deserów.

W menu dziecięcym za 8€ możemy wybrać między pizzą i makaronem z szynką. Ja osobiście wolę zamówić penne w sosie pomidorowym, ponieważ pâtes au beurre, który serwują dzieciom we Francji to czysty makaron bez żadnego smaku, który naszych dzieci nie przekonuje. Sam lokal jest dosyć obszerny, do tego ma przyjemny taras na placu przy którym leży.

Le Four sous le Platane, 31, Rue de la Couronne

Przydatne informacje

Aix-en-Provence – informacja turystyczna

Musée Granet – strona Muzeum Granet

Centre d’Art Hotel de Caumont

Visit Provence – informacja turystyczna departamentu Bouches-du-Rhône

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: