Z jednej strony ferwor przygotowań i rezerwacji miejsc na tegoroczne lato, z drugiej nachodzą mnie wspomnienia  z zeszłorocznego czerwca spędzonego w Polsce. W tym roku nie uda mi się spędzić zbyt dużo czasu z dziećmi w kraju, tym bardziej cieszę się, że rok temu udało mi się zabrać je na Suwalszczyznę. Czy też tak macie, że lubicie zabierać dzieci w Wasze magiczne miejsca?

Spacery na wsi

Jako dziecko na Suwalszczyźnie spędzałam wszystkie wakacje, z czasem przestało mi się to podobać i  przez jakiś czas nie miałam ochoty już tam jeździć, teraz jednak wracam tam z przyjemnością i wypad z dzieciakami w tamte strony był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Jeszcze większym było zobaczyć ich entuzjazm i momentalne “zżycie się“ z otoczeniem, jakby były tu nie raz.

Wakacje na wsi

Zdecydowanie Suwalszczyzna jest nie tylko jednym z najładniejszych zakątków Polski, wciąż bez agresywnej zabudowy, ale przede wszystkim to raj dla dzieci. My podczas kilkudniowego wypadu z dwulatkami pływaliśmy łódką po jeziorze, kąpaliśmy się w lodowatej wodzie, oglądaliśmy krowy i konie oraz wszelkiego rodzaju ptactwo, smakowaliśmy kartacze i zajadaliśmy się sękaczem, piekliśmy kiełbaski na ognisku. A w drodze powrotnej do Trójmiasta udało nam się zwiedzić zamek krzyżacki w Reszlu – niech żyją wycieczki po północno-wschodniej Polsce!

Suwalszczyzna – gdzie się udać?

Moje tereny to okolice Sejn i Gib – jezioro, las i łąki i brak internetu – idealna lokalizacja na to, żeby się zgubić na kilka dni. Kilka pensjonatów i nieliczne ośrodki wypoczynkowe – tu króluje cisza i spokój.

Okolice Gib

W bardziej znanych okolicach jeziora Wigry oferta noclegów jest znacznie większa, ale i więcej ”zamieszania“.

wakacje nad jeziorem

Okolice, które  znam mniej i które mam ochotę odkryć przy najbliższej okazji to Suwalski Park Krajobrazowy – Smolniki, Góra Zamkowa, Góra Cisowa – to ze wzgórz najlepiej podziwia się urok pojezierza. Jeżeli jeszcze uda nami się znaleźć jakieś urocze miejsce z noclegami, gdzieś “na końcu świata”, to można liczyć na pełną regenerację i zapewnienie maluchom dni “unplugged”.

Przydatne informacje

Suwalski Park Krajobrazowy 

Suwalszczyzna Kraina jak Baśń

Suwalszczyzna.pl

%d bloggers like this: