Szwecja z dziecmi - Muzeum Wikingow

Zwiedzanie Szwecji z dziećmi to sama przyjemność. Ilość atrakcji dla najmłodszych jest tak ogromna, że może przytłaczać. Ale jak fajnie się przygotowuje takie podróże! Gdy zaczęłam planować wypad z dzieciakami do Sztokholmu, pierwszą atrakcją na mojej liście oprócz tych oczywistych jak Skansen czy Tivoli, była wyspa wikingów – Birka. Mojego Ivana fascynują wszyscy możliwi wojownicy – kastylijscy rycerze, Rzymianie, żołnierze Napoleona. Tak więc wiedziałam, że wyprawa na wyspę Wikingów będzie dla niego dużym przeżyciem. Tak też było, chociaż nie spotkaliśmy zbyt wielu Wikingów, o czym dalej. Dobrze chociaż, że moja princesa dopóki może się wybiegać i wyskakać, to jest zadowolona. A akurat w Birka mogła biegać do woli…

Transport do Birka

lato w Szwecji

Już samo dostanie się do Birka jest atrakcją. Ponieważ jest to wyspa, można dostać się tylko statkiem , który płynie ze Sztokholmu przez jezioro Mälaren. Problemem może być tylko długość rejsu. Z centrum miasta trwa 2 godziny. To byłoby trochę zbyt długo jak dla moich dzieci. Na szczęście wyruszyliśmy z nabrzeża Vårby, które było położone bliżej naszego domu. Rejs trwał godzinę, czyli w sam raz.

Atrakcje wyspy wikingów

Wyspa wikingow - Szwecja z dziecmi

Czas pobytu na wyspie jest wyliczony tak, żeby można było spokojnie obejrzeć wszystkie atrakcje. Przy przystani znajduje się restauracja. Można także skorzystać ze stołów piknikowych. Kawałek dalej mamy muzeum z modelami statków i budowli. W muzeum wyświetlany jest 10-minutowy film poświęcony historii wyspy. Następnie można udać się na spacer z przewodnikiem. Spacer trwa około godziny i są także sesje po angielsku. W czasie spaceru dochodzimy do najwyższego punktu na wyspie. Kolejny punkt programu to wioska wikingów z nabrzeżem. Dzieci mają także do dyspozycji plac zabaw. Gdy już obejdziemy wszystkie zakątki, czas wracać na statek.

Słabe punkty

Szwecja z dziecmi

Wycieczka do Birka bardzo mi się podobała i uważam, że jest godna polecenia. Wyobrażałam sobie jednak, że będzie więcej pokazów tradycyjnych zajęć czy wyrobu rękodzieła. A także, że spotkamy więcej “mieszkańców”. Tymczasem jedynie przewodnicy byli przebrani w stroje z epoki. Widziałam w programie, że w czasie wakacji letnich są organizowane różnego rodzaju pokazy, ale akurat podczas naszej wycieczki nie było. Przypuszczam, że w lipcu program jest bardziej rozbudowany.

Cena wycieczki na wyspę Wikingów

Szwecja z dziecmi

W cenę biletu jest wliczony rejs i pobyt na wyspie. Bilet kosztuje 40 euro, jeśli płyniemy ze Sztokholmu, 29 euro jeśli z Hovgården. Dzieci do lat 6 nie płacą. Dzieci w wieku 6-15 lat płacą połowę. Można także kupić bilet obejmujący obiad na statku.

Inne wioski Wikingów w Szwecji

Jezioro Malaren - zwiedzanie Szwecji

Jeśli tylko zaczniecie szukać atrakcji i różnego rodzaju parków tematycznych w Szwecji dla dzieci, natraficie na całe mnóstwo ciekawych propozycji. I co najważniejsze, nie tylko w Sztokholmie. Jeśli tak jak ja poszukujecie miejsc związanych z Wikingami, są jeszcze co najmniej dwa.

Tylko przez kilka tygodni lata można odwiedzić wioskę Wikingów w Storholmen, około 80 kilometrów od centrum Sztokholmu. Wioska jest wciąż w rozbudowie, powstają nowe budynki. Organizowane są warsztaty, pokazy i zajęcia dla dzieci.

Jednak prawdziwe muzeum Wikingów – Fotevikens Museum znajduje się około 25 kilometrów od Malmö, w miejscowości Höllviken – zaaranżowane w formie wioski, z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Na miejscu organizowane są warsztaty, targi, festyny rodzinne, etc. Warto sprawdzić z wyprzedzeniem kalendarz wydarzeń.

Informacje Praktyczne

Birka Vikingastaden – wyspa Wikingów

The Viking Village of Storholmen

Fotevikens Museum

Total
9
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: