Zwiedzanie Szwecji z dziećmi to sama przyjemność. Ilość atrakcji dla najmłodszych jest tak ogromna, że może przytłaczać. Ale jak fajnie się przygotowuje takie podróże! Gdy zaczęłam planować wypad z dzieciakami do Sztokholmu, pierwszą atrakcją na mojej liście oprócz tych oczywistych jak Skansen czy Tivoli, była wyspa wikingów – Birka. Mojego Ivana fascynują wszyscy możliwi wojownicy – kastylijscy rycerze, Rzymianie, żołnierze Napoleona. Tak więc wiedziałam, że wyprawa na wyspę Wikingów będzie dla niego dużym przeżyciem. Tak też było, chociaż nie spotkaliśmy zbyt wielu Wikingów, o czym dalej. Dobrze chociaż, że moja princesa dopóki może się wybiegać i wyskakać, to jest zadowolona. A akurat w Birka mogła biegać do woli…
Transport do Birka
Już samo dostanie się do Birka jest atrakcją. Ponieważ jest to wyspa, można dostać się tylko statkiem , który płynie ze Sztokholmu przez jezioro Mälaren. Problemem może być tylko długość rejsu. Z centrum miasta trwa 2 godziny. To byłoby trochę zbyt długo jak dla moich dzieci. Na szczęście wyruszyliśmy z nabrzeża Vårby, które było położone bliżej naszego domu. Rejs trwał godzinę, czyli w sam raz.
Atrakcje wyspy wikingów
Czas pobytu na wyspie jest wyliczony tak, żeby można było spokojnie obejrzeć wszystkie atrakcje. Przy przystani znajduje się restauracja. Można także skorzystać ze stołów piknikowych. Kawałek dalej mamy muzeum z modelami statków i budowli. W muzeum wyświetlany jest 10-minutowy film poświęcony historii wyspy. Następnie można udać się na spacer z przewodnikiem. Spacer trwa około godziny i są także sesje po angielsku. W czasie spaceru dochodzimy do najwyższego punktu na wyspie. Kolejny punkt programu to wioska wikingów z nabrzeżem. Dzieci mają także do dyspozycji plac zabaw. Gdy już obejdziemy wszystkie zakątki, czas wracać na statek.
Słabe punkty
Wycieczka do Birka bardzo mi się podobała i uważam, że jest godna polecenia. Wyobrażałam sobie jednak, że będzie więcej pokazów tradycyjnych zajęć czy wyrobu rękodzieła. A także, że spotkamy więcej „mieszkańców”. Tymczasem jedynie przewodnicy byli przebrani w stroje z epoki. Widziałam w programie, że w czasie wakacji letnich są organizowane różnego rodzaju pokazy, ale akurat podczas naszej wycieczki nie było. Przypuszczam, że w lipcu program jest bardziej rozbudowany.
Cena wycieczki na wyspę Wikingów
W cenę biletu jest wliczony rejs i pobyt na wyspie. Bilet kosztuje 40 euro, jeśli płyniemy ze Sztokholmu, 29 euro jeśli z Hovgården. Dzieci do lat 6 nie płacą. Dzieci w wieku 6-15 lat płacą połowę. Można także kupić bilet obejmujący obiad na statku.
Inne wioski Wikingów w Szwecji
Jeśli tylko zaczniecie szukać atrakcji i różnego rodzaju parków tematycznych w Szwecji dla dzieci, natraficie na całe mnóstwo ciekawych propozycji. I co najważniejsze, nie tylko w Sztokholmie. Jeśli tak jak ja poszukujecie miejsc związanych z Wikingami, są jeszcze co najmniej dwa.
Tylko przez kilka tygodni lata można odwiedzić wioskę Wikingów w Storholmen, około 80 kilometrów od centrum Sztokholmu. Wioska jest wciąż w rozbudowie, powstają nowe budynki. Organizowane są warsztaty, pokazy i zajęcia dla dzieci.
Jednak prawdziwe muzeum Wikingów – Fotevikens Museum znajduje się około 25 kilometrów od Malmö, w miejscowości Höllviken – zaaranżowane w formie wioski, z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Na miejscu organizowane są warsztaty, targi, festyny rodzinne, etc. Warto sprawdzić z wyprzedzeniem kalendarz wydarzeń.
Informacje Praktyczne
Birka Vikingastaden – wyspa Wikingów
The Viking Village of Storholmen