Top 10 atrakcji dla dzieci w Prowansji

Gdy moje bliźniaki miały mniej więcej rok, nabyłam przewodnik po atrakcjach dla dzieci w naszym regionie PACA (Provence-Alpes-Côte d’Azur). Oczywiście większość opisanych w nim propozycji była dla dzieci od 4-5 lat, ale dla kogoś, kto tak jak ja lubi planować i mieć w zanadrzu kilka opcji rozrywki, wydawało się to być lekturą obowiązkową … Tymczasem dzieci skończyły trzy lata, a my wciąż z tych atrakcji nie korzystamy. Wolimy po prostu odkrywanie okolic, pikniki na łąkach i kąpiele w jeziorach. Bo właśnie to, co chyba jest najfajniejsze w Prowansji, to całe mnóstwo ciekawych miejsc, w które można zabrać dzieci i wcale nie muszą to być typowe wesołe miasteczka czy parki tematyczne. Te ostatnie także tu znajdziecie, więc pobyt można uzupełnić o któryś z nich, jednak ja stawiam na naturę, historię i architekturę. Dziś przedstawiam Wam moją subiektywną listę TOP atrakcji dla dzieci w Prowansji (nie wzięłam pod uwagę Lazurowego Wybrzeża). Ten post powstał w ramach projektu Klubu Polek na Obczyźnie.

1. Zamki i twierdze

Forteca w Sisteron

Nie jestem pewna, jak to jest z innymi dziećmi, nasze maluchy uwielbiają zamki, a tych w Prowansji nie brakuje. Wybór jest szeroki – od ruin twierdz przez odrestaurowane fortece po wspaniale umeblowane zamki. Gorąco polecam les Baux en Provence – średniowieczną fortecę z ruinami zamku – wspaniałe widoki na okolice, pokazy walk i średniowiecznej broni. Duże wrażenie zrobiła na nas także cytadela w Sisteron. Z kolei na liście miejsc do odwiedzenia mam bajkowe zamki de la Barben i Lourmarin – gdzie można zwiedzić umeblowane wnętrza, zejść do lochów czy podziwiać animacje z aktorami w szatach z epoki.

2.  Kanion Verdonu

atrakcje dla dzieci w Prowansji - kanion verdonu

Kolejne miejsce, które na wypad z dziećmi polecam z ręką na sercu to Gorges du Verdon.  Widok na Verdon z krawędzi kanionu zapiera dech w piersiach. Z kolei Verdon poznawany z powierzchni wody jest frajdą dla dzieci – rejs elektryczną łódką czy rowerem wodnym z najmłodszymi, z trochę starszymi wyprawy kajakowe, a dla wielbicieli emocji rafting (od 8 lat), a także canyoning (od 10 lat) – niezapomniane wrażenia gwarantowane.

3.  Prowansalskie Kolorado

atrakcje dla dzieci w Prowansji - Ochry

Masyw Luberonu jest bogaty w złoża ochry, które można zobaczyć w kilku miejscach i na kilka sposobów – od spacerów wytyczonymi szlakami pieszymi, przez zwiedzanie starych kopalni po udział w warsztatach pozyskiwania barwników. Księżycowe krajobrazy prowansalskiego Kolorado zachwycają małych i dużych, a dzieciakom szczególnie podoba się zjeżdżanie po ochrowych pagórkach –  przygotujcie się więc na zmianę ubrania.

4. Park – Labirynt

Labyrinthe Geant
Foto: Labyrinthe Geant

Położony niedaleko Aix-en-Provence Labyrinthe Geant to coś pomiędzy parkiem tematycznym a ogromnym placem zabaw – oczywiście główną atrakcją jest wspomniany Labirynt, ale nie brakuje całego mnóstwa innych: tyrolki, trampoliny, pojazdy pedałowe, latem zabawy wodne – na wizytę tutaj na pewno należy zarezerwować kilka godzin.

5. Wycieczki kolejowe

Train Provence
Foto: Train Provence

Wielbiciele kolei mogą wybrać między kilkoma trasami turystycznymi pozwalającymi podziwiać prowansalskie krajobrazy. Trasa Train des Pignes łączy stolicę Alp Górnej Prowansji – Digne-les-Bains z Niceą. Podróż trwa 3 godziny i biegnie malowniczo położonymi wiaduktami i zboczami gór. Na części trasy kursują składy z lokomotywą parową. Z kolei w departamencie Var można się wybrać na przejażdżkę Train du Centre-Var. Trochę inną atrakcją jest Vélorail, gdzie samemu prowadzi się szynowy pojazd.

Foto: Vélorail - atrakcje dla dzieci w Prowansji
Foto: Vélorail

Trasa w Mallemoisson to w sumie 10 kilometrów, które pokonuje się w 1,5 – 2 godziny. Z kolei trasa de la Sainte Baume jest trochę bardziej skomplikowana, dłuższa i ciekawsza, ponieważ pokonuje się wiadukty i tunele. Konieczna jest rezerwacja telefoniczna.

6. Prowansja śladami malarzy

Terrain des Peintres - Aix en Provence z dzieckiem

Pracownia Cezanne - Aix-en-Provence

To z kolei fantastyczny pomysł na zainteresowanie naszych dzieci malarstwem. Miejsca, w których powstawały obrazy, są tak doskonale zidentyfikowane, że wręcz proszą się o pokazanie. W Aix-en-Provence można zwiedzić pracownię Cezanne’a oraz udać się na wzgórze, z którego malował górę Sainte-Victoire. Z kolei odwiedzając Arles i Saint-Rémyde-Provence możemy pokazać dzieciom twórczość Van Gogha. Do tego mamy jeszcze Carrières de Lumières, dawne kamieniołomy w których wyświetlana jest niesamowita wideoinstalacja, co roku poświęcona innemu artyście.

7. Dla miłośników zwierząt

atrakcje dla dzieci w Prowansji

Jeśli Wasze dzieci lubią zwierzęta, to macie szeroki wybór ferm pedagogicznych. Często połączone są z jakimiś innymi atrakcjami, np. z parkami linowymi. Tradycyjnie w Prowansji hoduje się osły, więc można je oglądać, a nawet jeździć na nich na wycieczki. Na każdym prawie kroku znajdują się też stadniny koni – tutaj znajdziecie ich listę.

8. Rzymskimi śladami

Teatr w Orange

Jaki jest lepszy sposób na poznawanie historii niż ten w terenie? Chyba nie ma. Osiągnięcia Rzymian – jeśli dzieciaki zobaczą je na żywo, nie tylko będą pamiętać lekcje o starożytności, ale być może zainteresują się historią już na zawsze. A Prowansja w rzymskie pozostałości jest wyjątkowo bogata – teatr w Orange, amfiteatr w Arles, pozostałości miasta w Vaison-la-Romaine – nie sposób zwiedzić tego wszystkiego, ale warto wybrać 1-2 miejsca i zabrać tam małych podróżników.

9. Parki tematyczne

Parki tematyczne w Prowansji
Foto: OK Corral

Im bliżej wybrzeża tym więcej parków tematycznych. Jeden z większych to osadzony w scenerii Dzikiego Zachodu OK Corral, który leży w Cuges-les-Pins, około 33 kilometry od Marsylii i 45 od Aix-en-Provence. Bliżej Aix-en-Provence znajduje się baśniowa wioska Le Village des Automates, gdzie zamieszkują postacie z popularnych bajek, oprócz tego do dyspozycji dzieciaków jest gigantyczny plac zabaw, karuzele, karty, pojazdy na pedały, mini park linowy i także ferma z osiołkami i innymi lokalnymi zwierzętami. Z kolei niedaleko Awinion znajduje się Piratland – wesołe miasteczko dla dzieci w wieku 2-10 lat.

10. Parki wodne

Foto: Splash World
Foto: Splash World

Nie zapominam o wodnych szaleństwach, zwłaszcza gdy temperatury przekraczają 34° C, a tak często jest latem. Chociaż jezior, rzek i plaż w Prowansji nie brakuje, to dzieci docenią chwile zabawy na gigantycznych zjeżdżalniach. Do wyboru mamy więc jeden z największych w Europie park wodny Splash World położony w Monteux, 15 minut jazdy od Avingon. Z kolei pomiędzy Aix-en-Provence i Marsylią znajduje się Speed Water. Jeśli jednak szukacie tylko miejsca, gdzie trochę się ochłodzić to polecam wspomniany już Verdon i jego jeziora lub mniejsze zalewy, których pełno jest w całym regionie, a także gminne baseny. Pod tym linkiem znajdziecie spis wszystkich jezior i zalewów w Prowansji utaj .

Oczywiście do listy można byłoby spokojnie dopisać jeszcze kilka pozycji, ale jeśli ma być Top 10 i subiektywnie, to tu już ją skończę. Na pewno nie macie już wątpliwości, dlaczego polecam Prowansję na rodzinne wakacje.

atrakcje dla dzieci w Prowansji

2 comments

  1. Super! Najbardziej zaciekawiły nas: labirynt i prowansalskie kolorado. Dodajemy je do naszej listy miejsc do odwiedzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: