Menton na Lazurowym Wybrzeżu

Urokliwe miasteczka Lazurowego Wybrzeża? Na pewno jednym z nich jest Menton. Znane jest chyba głównie z Cytrynowego Festiwalu, który odbywa się tu w lutym i w czasie którego buduje się ogromne figury z cytrusów. Kilka razy przewinęło mi się gdzieś w internecie i miałam plan wpaść tam przy okazji. Taka się nadarzyła w drodze powrotnej z  naszego wypadu do Włoch, bo to pierwsze miasteczko tuż przy granicy francusko-włoskiej.

Urokliwe miasteczka Lazurowego WybrzeżaSą takie miejsca, które już z daleka zapowiadają się ciekawie. Też tak macie? Już na wjeździe czujecie, że gdzieś będzie fajnie. Tak właśnie było z Menton. Z biegnącej górą autostrady można dojrzeć urocze stare miasto, do którego dojeżdża się niezbyt szeroką doliną. W nowszej części miasta dominują z kolei przepiękne pałacyki. Menton jest kameralny, zadbany, uroczy… Trzeba tu zajrzeć przy okazji zwiedzania Lazurowego Wybrzeża.

Co robić w Menton?

Urokliwe miasteczka Lazurowego WybrzeżaSpacery, spacery, spacery – to chyba jedyne rozwiązanie na pobyt w Menton. Najpierw wzdłuż morza – niekończący się bulwar wzdłuż plaży z jednej strony i monumentalnych hoteli z drugiej. Tak mniej więcej wyobrażałam sobie Cannes, które, jak już pisałam, zawiodło mnie trochę. Więc w Menton czułam się jak w tym moim wyimaginowanym Cannes. Idąc w stronę starego miasta znajdziemy przyjemny plac zabaw. Podczas gdy dzieci oddają się swoim ulubionym rozrywkom, my wciąż możemy cieszyć się widokiem starego Mentonu oraz morza.

Urokliwe miasteczka Lazurowego Wybrzeża - MentonTuż obok znajduje się Muzeum Jean Cocteau, hala targowa le Marché des Halles oraz część handlowa miasta. Kolejny punkt programu to spacer po starym mieście. Wąskimi uliczkami można dojść do Cmentarza, który zajmuje dawne miejsce po zamku. Po drodze natrafiamy na kilka fajnych punktów widokowych.

Menton – miasto ogrodów

Urokliwe miasteczka Lazurowego WybrzeżaPomimo jego niewielkich rozmiarów, w Menton znajduje się aż 5 ogrodów łączących roślinność śródziemnomorską z egzotyczną. W niektórych trzeba zapłacić za wstęp. Na stronie informacji turystycznej miasta znajdziecie wszystkie szczegóły – ceny biletów, godziny otwarcia oraz informację o położeniu. Niektóre leżą na wzgórzu i nie są polecane na spacer z wózkiem.

Atrakcje w okolicach Menton

Urokliwe miasteczka Lazurowego WybrzeżaJeśli jeszcze będziecie mieli siły, to w okolicach znajduje się nieskończona ilość ciekawych miejsc. Od tras spacerowych wzdłuż morza do uroczych miasteczek położonych na wzgórzach tuż nad wybrzeżem, To m.in. Roquebrune-Cap-Martin czy Sainte-Agnès czy trasa wokół przylądka Cap Martin.

Przydatne informacje

Tourisme Menton – informacja turystyczna Menton

French Riviera Tourism – informacja turystyczna Lazurowego Wybrzeża

France this way

%d bloggers like this: