Zrodla rzeki Mundo

Hiszpania w lipcu, nadchodzi trzecia fala upałów, 35ºC od rana, a my opuszczamy plażę z jej cudowną bryzą i udajemy się wprost do centrum Półwyspu Iberyjskiego. Na samą myśl robi mi się słabo, ale szybki rzut oka na portal turystyczny Kastylii La Mancha i … a może tak zobaczymy źródło rzeki Mundo?

Strzał w dziesiątkę. Tak, Hiszpania latem to upał nie do zniesienia (dla tych, którzy tak jak ja, nie znoszą zbyt dobrze upałów) , ale w całym kraju jest wiele miejsc, gdzie można znaleźć odrobinę wytchnienia i to wcale nie na plaży. Lasy, góry, zalewy i źródła rzek – w każdej prowincji można znaleźć cos ciekawego.

Ukryte skarby prowincji Albacete

Zwiedzanie Hiszpanii - Wycieczka do zrodel Rio Mundo

My wybraliśmy się do Riópar w Sierra de Alcaraz. Nocleg zarezerwowaliśmy w hotelu rural Chorros del Rio Mundo. Kamienny budynek zapewnia przyjemny chłód w pokojach, a do tego można się orzeźwić w przyhotelowym basenie.

Prowincja Albacete

Gdy upał trochę już zelżał pojechaliśmy zobaczyć leżący 5km od miasteczka Riópar Viejo. Położony na wzgórzu, dziś to kilka kamiennych domostw przerobionych na domy i apartamenty na wynajem, ruiny fortecy z czasów arabskich, które później stały się cmentarzem i odrestaurowany kościół z XVw. Mieszkańcy Riópar Viejo opuścili miejscowość, gdy w dzisiejszym Riópar uruchomiono fabryki brązu w 1772r. To wzgórze widmo, pozbawione ruchu samochodów, z łagodnie wspinającymi się ścieżkami jest idealnym miejscem na spacer z dwulatkiem. Ze wszystkich stron rozciągają się przepiękne widoki na okoliczne góry.

Podróż do źródeł 

Zwiedzanie Hiszpanii - Rio Mundo

Następnego dnia rano udaliśmy się do źródeł rzeki Mundo. Dojście do źródeł nie zajmuje zbyt wiele czasu, dzieci maszerują żwawym krokiem, w cieniu drzew nie odczuwa się gorąca. A sam cel wycieczki? No cóż, piękny wodospad ze zdjęć na portalu można oglądać … wiosną, a nie w lipcu, co mogłam przewidzieć. Ale jak na pierwsze źródła rzeki naszych maluchów myślę, że wycieczka i tak była ciekawa.

Przydatne informacje

Turismo Castilla La Mancha – portal turystyczny z podziałem na jej pięć prowincji: Albacete, Ciudad Real, Cuenca, Guadalajara i Toledo. Dostępny tylko w wersji hiszpańskiej.

Turismo Castilla y León – portal turystyczny Kastylii i León, dostępny w wersji angielskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: