Co zwiedzać w Kraju Baskow

To już kolejne nasze wakacje w Kraju Basków (drugie z dziećmi) i jak zawsze nie zawiedliśmy się. Tym razem wybraliśmy prowincję Bizkaia, czyli okolice Bilbao, chociaż do samego Bilbao tym razem nie zaglądaliśmy. W odróżnieniu do Biarritz, tutaj korzystaliśmy dużo z samochodu, bo mieliśmy w planach odwiedzenie kilku miejsc i spotkania z przyjaciółmi.

Dziś zabiorę Was do jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc Kraju Basków – San Juan de Gaztelugatxe i na najpiękniejsze plaże w okolicy. Pod tym linkiem znajdziecie informacje o San Sebastián, a w przygotowaniu wpis o baskijskiej kuchni. Zaczynamy!

Skarb Kraju Basków  – San Juan de Gaztelugatxe

Są takie miejsca, których uroku nie jest w stanie przyćmić nawet tłum turystów. Tak jest z San Juan de Gaztelugatxe. Zawsze było to miejsce cieszące się popularnością. Jednak od czasu, gdy zostało wykorzystane jako scenografia w Grze o Tron, nastąpił prawdziwy najazd. Najbardziej zawzięci fani w czasie wejścia do sanktuarium puszczają sobie muzykę z serialu, ghhh. Pomimo to, warto! Bo jest tu po prostu pięknie.

Dojazd i wejście na wzgórze z kapliczką

atrakcje Kraju Basków

Wyspa z kapliczką Swiętego Jana znajduje się tylko niecałe 40 kilometrów od Bilbao. Najwygodniej jest dojechać samochodem, chociaż latem kursują także autobusy z Bilbao. Patron marynarzy i rybaków, to miejsce od stuleci przyciągało pielgrzymki ludzi morza. W tym roku wprowadzono system regulowanego wejścia, na razie w fazie prób. Na stronie Diputación de Bizkaia należy się zarejestrować i wskazać datę i godzinę wejścia. Tutaj macie link to strony z rejestracją.

Kraj Basków z dziećmi

Cała wycieczka zajmuje ponad 2 godziny. Najpierw schodzi się z dosyć stromego wzgórza do poziomu morza, żeby potem wspiąć się do kapliczki. Nie jest to zbyt trudne, jednak należy zachować jakieś podstawy zdrowego rozsądku. Po drodze widzieliśmy ludzi w klapkach i zapewniam Was, że nie jest to najwygodniejsze obuwie do tego spaceru. Nie spotkaliśmy zbyt wielu rodzin z dziećmi, chociaż nasze 5-latki nie miały problemu z wejściem. Nie muszę pisać, że widoki z każdej strony są cudowne. W drodze powrotnej można wspiąć się tym samym szlakiem, którym schodziliśmy lub pójść trochę mniej stromą, dłuższą drogą przez las. Pamiętajcie, że latem potrafi być gorąco. Koniecznie zaopatrzcie się w wodę. Po drodze są źródełka, w których można uzupełnić bidony.

Atrakcje Kraju Basków

Restauracje w okolicy

restauracje w Kraju Baskow

Jesteśmy w Kraju Basków! A to oznacza, że pyszne jedzenie jest na każdym rogu. Nawet przy atrakcjach turystycznych. Gdzie indziej serwowano by pewnie jakieś frytki i hot-dogi, ale nie tu! W Cervecera Eneperi można zjeść pyszne pintxos. My skusiliśmy się na domowy obiad i świeże ryby w restauracji pensjonatu Gaztelu-Begi z widokiem na morze i na kapliczkę. Tu także serwują pintxos do zjedzenia na tarasie z pięknym widokiem.

Okolice San Juan

wakacje w Kraju Basków

W okolicach znajdziecie typowe baskijskie miasteczka portowe. Większość z nich jest podobne jedno do drugiego – port, kilka ulic centrum wypełnionych knajpkami, niewielkie plaże (w czasie przypływu mocno się jeszcze zmniejszają). Często można zobaczyć dzieci skaczące do wody z portowych nabrzeży. To stało się marzeniem moich pływaków.

zwiedzanie Kraju Basków

To wszystko wygląda fajnie z daleka, chociaż miasteczka nie są w całości tak urocze. Pamiętajcie, że jest tu dużo stoczni, fabryk konserw itp., co wpływa na wygląd miejsc. Jest także sporo wysokich budynków z uwagi na brak miejsca między morzem i otaczającymi wybrzeże wzgórzami. Miasteczka, które nam się podobały to Bermeo i Lekeitio.

Atrakcje Bermeo

Atrakcje Kraju Basków - Bermeo

Jeśli chcecie podziwiać wybrzeże Bizkaia, a zwłaszcza San Juan de Gaztelugatxe od strony morza, możecie wybrać się w rejs z Hegaluze. Oferują także rejsy na oglądanie delfinów. Ceny za bilet od 12 do 40 euro. Statki wypływają z portu w Bermeo.

Bermeo - Kraj Baskow

El Museo de Pescador. Rybołóstwo jest tradycyjnym zajęciem na wybrzeżu Kraju Basków, dającym zatrudnienie całym rzeszom mieszkańców. Możecie poznać jego historię i zwyczaje jako ciekawostkę na pochmurne czy deszczowe dni.

Najpiękniejsze plaże Kraju Basków

wakacje w Kraju Baskow

Plaże w Kraju Basków dzielą się na te leżące przy rías, czyli uchodzących do morza rzekach, plaże w miasteczkach portowych i te ukryte między klifowym wybrzeżem. Wiele z nich jest bardzo małych. Przypominam o przypływach – wtedy niektóre wręcz znikają. Z tych najpiękniejszych wymienia się plaże LagaPlentzia w Górliz, Aritzatxu i Barinatxe (La Salvaje).

wakcje w Kraju Baskow

My upodobaliśmy sobie Playa de Laga, niedaleko miejscowości Elantxobe. Wydaje się być nieduża, jednak mieści całkiem sporo ludzi, chociaż nie odczuwa się tłoku (w lipcu). Kryształowa i ciepła woda! Wiem, że nie zawsze tak jest i można trafić na lato z lodowatym oceanem. W tym roku mieliśmy szczęście – w lipcu woda miała ponad 20 stopni. Spędzaliśmy więc długie godziny na łapaniu fal. Otoczona skałami i lasem, sama plaża jest piaszczysta. Zero zabudowań wokół. Nasze dzieciaki upodobały sobie chodzenie po skałach w poszukiwaniu krabów i naturalnych basenów. Przy samej plaży jest restauracja z pintxos (super), menu na obiad – nie próbowaliśmy. Można także kupić kanapki. Jeśli lubicie spacery, z Elantxobe można wybrać się na pobliski Przylądek Ogoño (około 1.5 km).

wakacje w Kraju Baskow

Noclegi w Bizkaia

Noclegi w Kraju Baskow
Foto: Apartamentos Ureta

W portowych miasteczkach znajdziecie hotele i apartamenty. Także z dojściem do plaży.  My jednak zdecydowaliśmy się na położony na uboczu aparthotel z cudownym widokiem – Hotel Gametxo. Napiszę o nim osobny post. W okolicach jest sporo fajnie urządzonych agroturystykach, czyli casas rurales, ale już dalej od morza. Tu macie kilka propozycja zarówno na wybrzeżu, jak i w głębi lądu.

Hotel Boutique Playa de Plentzia – hotel przy plaży Plentzia

Hotel Bekale w miejscowości Ea przy plaży

Agroturismo Basarte Baserria – agroturystyka przy winnicy

Casa Rural Errota-Bari – pięknie urządzona agroturystyka

Apartamentos Rurales Ureta – agroturystyka ze stylem

Hotel Luruda – z widokiem na morze

Hotel Rural Natxiondo

wakacje w Kraju Basków

Wakacje w Kraju Basków

wakacje w Kraju Baskowco zobaczyć w Kraju Basków

Total
12
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: