Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu – Półwysep Giens

Gdzie się wybrać na wakacje na Lazurowym Wybrzeżu? Oczywiście można szukać noclegu w najbardziej znanych miejscowościach. Jednak jeśli tak jak my nie lubicie tłumów, podróżujecie z dziećmi i lubicie miejsca mało zabudowane, polecam z całego serca Półwysep Giens. Na uboczu Lazurowego Wybrzeża, niedaleko Toulon, 160 km od Nicei i 85 km od Marsylii. To prawdziwy skarb. Piękne plaże, sąsiedztwo cudownej Wyspy Porquerolles i Parku Narodowego na wyspie Port-Cros. To naprawdę perełka na maksymalnie zabudowanym Wybrzeżu francuskiej Rivery.

My dotarliśmy tutaj dzięki klubowi nurkowemu. Byliśmy w maju, więc nie było tłumów, także nie wszystkie atrakcje były czynne. Ale jak zawsze, nie szukaliśmy specjalnych atrakcji dla dzieci.

Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu – Półwysep Giens

wakacje na Lazurowym Wybrzeżu - Półwysep Giens
Foto: Hyeres-tourisme.com

Okazuje się, że na Lazurowym Wybrzeżu można znaleźć coś na kształt naszego Półwyspu Helskiego. Wąski pas lądu prowadzi do szerszej części, na której leży miasteczko oraz przystań promowa. Wzdłuż jedynej drogi z jednej strony ciągną się saliny, z drugiej zaś kempingi, niewielkie hotele i plaża. Kemping na którym się zatrzymaliśmy był przeogromny i jak na mój gust zbyt ciasno zastawiony. Na początku maja praktycznie nie było nikogo, więc nie przeszkadzało mi to. Mieliśmy dla siebie świetny plac zabaw, alejki do jazdy na rowerze i przepiękną piaszczystą plażę, na którą wychodzi się wprost z placu zabaw. Plaża jest dosyć wąska, za to bardzo długa. Ponieważ praktycznie jest to zatoka, dosyć długo jest płytko – idealnie na plażowane z maluchami.

Kempingi na Lazurowym WybrzezuWracając do kempingu, to bungalowy są naprawdę fajne, czyste, przestronne z dużymi tarasami. 2 sypialnie i spora część dzienna – w sam raz dla 4-osobowej rodziny plus na kolacje w większym gronie.

Atrakcje na półwyspie Giens

wakacje na Lazurowym Wybrzeżu - Półwysep GiensGłówną atrakcją Półwyspu Giens jest wyprawa na leżące tuż nieopodal Wyspy Porquerolles. Statki wypływają z przystani na końcu półwyspu. Rejs trwa 10 minut, przy porcie znajduje się kilka płatnych parkingów. Na wyspie można spędzić dzień na spacerach lub wycieczce rowerowej lub zostać na kilka dni, ponieważ ma całkiem bogatą ofertę noclegową. Na sąsiednie wyspy Port-Cros i Le Levant promy wypływają z Hyères. Wszystkie wyspy to jeden z najpiękniejszych fragmentów Lazurowego Wybrzeża – rajskie plaże, lazurowe morze, cudowne widoki, brak nachalnej zabudowy.

wakacje na Lazurowym Wybrzeżu - Wyspa Porquerolles
Foto: Hyeres-tourisme.com

Miasta Lazurowego Wybrzeża – Hyères

Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu - HyeresLeżące na wjeździe na półwysep miasto Hyères było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Owszem, czytałam, że jest to ładne miejsce z przepięknymi ogrodami, jednak nie nastawiałam się na nic nadzwyczajnego. W końcu jeśli wierzyć wszystkim opisom, to każde odwiedzane miejsce powinno  być niesamowite, a tak przecież nie jest. Tym razem okazało się, że przewodniki nie oddają w swoich opisach uroku miasta.

wakacje na Lazurowym Wybrzeżu - Spacer po HyeresBardzo sympatyczne centrum, kilka przyjemnych uliczek ze sklepikami z rękodziełem oraz sklepy z przysmakami – pieczywem, serami, etc. Spory plac z kawiarniami, a do tego świetny pretekst na spacer na wzgórze – ruiny zamku. Też już o tym pisałam nie raz, nasze dzieci lubią wspinać się, jeśli czeka na nie coś ciekawego na samej górze, czyli zamek lub wieża lub po prostu ich ruiny. Historię o smoku i rycerzu dopowiadają już sobie same.

Na wzgórzu nad Hyères znajduje się  kilka ogrodów z egzotyczną roślinnością, z których roztacza się wspaniały widok na miasto i wybrzeże. Dociera się tam uroczymi uliczkami, przy których rosną drzewa cytrynowe. Nam udało się zwiedzić Ogród Sainte-Claire. A następnie wspięliśmy się do wspomnianych ruin zamku. Pomimo chmurnego popołudnia, widoki zachwycały, chociaż przypuszczam, że przy słonecznej pogodzie widok na lazurowe morze musi być niesamowity.

Atrakcje dla dzieci w okolicach Hyères

Pólwysep Giens - atrakcje

Znajdujemy się w strefie na wskroś turystycznej z wieloma atrakcjami dla dzieci, oto niektóre z nich:

Park Olbius Riquier w Hyères – park z placami zabaw, ogród botaniczny, przejażdżki na kucykach i pociąg turystyczny

Natura Water Sports – baza wodna z ofertą dla dzieci w ramach Kid‘s Club – kajaki, paddle, etc.

Magicworld – nocne wesołe miasteczko czynne od końca maja do początku września codziennie w godzinach 20.00 – 2.00 rano. Parking oraz wstęp gratis, płaci się za atrakcje, z których chce się korzystać. Na miejscu restauracja tex-mex.

Aquavillage Park – park wodny z atrakcjami dla dzieci od lat 6.

Poza tym można się jeszcze wybrać na zwiedzanie salin, obserwowanie delfinów, zwiedzanie greckich ruin w Olbia, w tym także tych położonych pod wodą.

Przydatne informacje

Hyères Tourisme – strona informacji turystycznej

Porquerolles – informacja turystyczna wyspy

Visit Var – informacja turystyczna departamentu Var

Noclegi w Hyères i okolicach 

Total
16
Shares
%d bloggers like this: