Prowansja z dziecmi

Planujecie wakacje z dziećmi we Francji i chcecie uniknąć hoteli? Szukacie miejscowości przyjaznych rodzinom? Oto garść wskazówek, gdzie szukać idealnych miejscowości i noclegów we Francji dla rodzin z dziećmi.

Dolina rodanu - prowansja z dzieckiemFrancja kojarzy Wam się z hotelami sieciowymi lub luksusowymi noclegami w zamkach? Nic bardziej mylnego, Francja to kraj idealny do wygodnego podróżowania z dziećmi i wcale nie musi być drogo. Gwoli wstępu warto wiedzieć, że francuscy uczniowie mają, oprócz wakacji letnich, 4 razy w roku dwutygodniowe wakacje czy też ferie. Francuscy rodzice z kolei mają sporo urlopu – niektórzy nawet 7 tygodni w ciągu roku!!! Tak więc kilka razy w roku francuskie rodziny wyruszają w podróż. Często po swoim kraju, co widzę na naszej prowansalskiej prowincji, która z początkiem każdych wakacji/ferii wypełnia się paryskimi rejestracjami. Oferta noclegów i w ogóle atrakcji dla rodzin jest więc ogromna.

Gdzie szukać noclegów na wakacjach we Francji z dziećmi?

wakacje z dziećmi we FrancjiKempingi we Francji

kempinigi z dzieckiem - wakacje z dziećmi we Francji
kempingi we Francji

Kempingów jest od zatrzęsienia nie tylko nad morzem, ale nad każdą rzeką, w górach, na wsi. Przy prowansalskich drogach co krok znajdziecie szyld kempingu. Kempingi są oznaczone gwiazdkami. Przy trzech gwiazdkach możemy spodziewać się obsługi w języku angielskim, placu zabaw dla dzieci, a przy czterech basenu. Często też w ofercie znajdziecie mobile house z toaletą i prysznicem. Poza sezonem istnieje możliwość wynajmu na kilka nocy. Jednak w sezonie zazwyczaj minimum pobytu to 7 dni.

 Village des Vacances

Lazurowe Wybrzeze

Village de vacances to rodzaj campingu z bungalowami, także mają kategorie do pięciu gwiazdek. Często mają na swoim terenie restaurację i oferują nocleg ze śniadaniem i kolacją lub pełne wyżywienie. W tych z 4-5 gwiazdkami w czasie wakacji szkolnych organizowane są zajęcia dla dzieci. Poza tym zazwyczaj mają basen. W wielu znajdziecie wyposażone sale dla niemowląt i klubiki dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz kluby dla kategorii wiekowych 7-10, 11-14 i 15-17 lat.

Chambre d’hotes

wakacje z dziećmi we Francji- chambre d'hotesChambre d’hotes to francuski odpowiednik Bed & Breakfast. W zależności od potrzeb znajdziecie obiekty z dużymi pokojami i kilkoma łóżkami, które z powodzeniem wystarczą dla całej rodziny. Praktycznie każda mniej lub bardziej turystyczna miejscowość ma kilka obiektów typu chambre d’hotes.

Gites

Gites - agroturystyka w okolicach BordeauxGites to samodzielne domy lub apartamenty w większym budynku z wyposażoną kuchnią idealne na rodzinne wakacje. Podobnie jak chambres d’host, co krok, przynajmniej w Prowansji, można spotkać szyld Gites. Istnieje kilka portali (info znajdziecie poniżej), które łączą ofertę chambre d’hotes z gites.

Gdzie szukać informacji o miejscach kids friendly? 

Z mojego doświadczenia wynika, że większość portali, stron i blogów z ciekawymi informacjami o atrakcjach dla dzieci jest dostępna tylko w wersji francuskiej. Oczywiście z wyjątkiem oficjalnych portali informacji turystycznej regionów, które mają wersję angielską, chociaż i tu nie zawsze jest ona aktywna – tak np. może się zdarzyć w naszym departamencie Alp Górnej Prowansji.

Poniżej zebrałam kilka stron, na których zdobędziecie informacje o atrakcjach dla rodzin z dziećmi, w większości w Prowansji, ponieważ tu najczęściej szukam informacji.

 Marka Famille Plus – wakacje z dziećmi we Francji

Ponieważ we Francji królują stowarzyszenia wszelkiego typu, Famille Plus to marka, którą stworzyły 3 stowarzyszenia miejscowości turystycznych. Aby dostać taki znak, miejscowości muszą zapewniać odpowiednią informację dla rodzin, posiadać atrakcje, noclegi i obiekty gastronomii przyjazne dzieciom, a także takie, które będą miały specjalną ofertę cenową dla rodzin. Obecnie znak Famille Plus ma 51 miejscowości nad morzem, 44 w górach, 5 dużych miast oraz 23 miejscowości na tzw. łonie natury.

Jeśli chodzi o nasz region Provence – Alpes – Cote d’Azur, to mamy następujące miejscowości:

Miasta: Marsylia i Nicea

Calanques z dziecmiWybrzeże Prowansji i Lazurowe Wybrzeże: departament Var – Cavalaire-sur-Mer, Roquebrune-sur-Argens i Sainte Maxime; departament Alpes-Maritimes –  Mandelieu-la-NapouleSaint-Laurent-du-Var

Góry: departament Hautes-Alpes – Le Dévoluy, Les Orres, Orcières 1850, Serre Chevalier; departament Alpes-de-Haute-Provence – Le Sauze, Praloup, Val d’Allos la Foux, Val d’Allos Le SeignusValberg w departamencie Alpes-Maritimes.

Vaucluse en Familie

Orange z dziecmiDepartament Vaucluse ze stolicą w Avignon jest chyba najatrakcyjniejszym w Prowansji jeśli chodzi o rodzinne wypady. Wszystkie ciekawe miejsca są zebrane na portalu Provence Family w wersji angielskiej.

Prowansja z dziećmi okiem ex-patów

Ponieważ Prowansja to nie tylko sielska wieś, ale także prężne ośrodki biznesowe, zwłaszcza Marsylia i Aix-en-Provence, mieszka tu sporo rodzin obcokrajowców. Na portalu Angloinfo znajdziecie informacje o atrakcjach dla dzieci po angielsku.

Bouger en famille

Bouger en famille to strona, niestety tylko w wersji francuskiej, na której znajdziecie informacje o atrakcjach dla dzieci w każdym regionie oraz wyszukiwarkę noclegów przyjaznych dzieciom.

Przydatne informacje

Gites de Francestrona z wyszukiwarką noclegów typu Bed & Breakfast, agorturystyka, etc.

Guide de Bed & Breakfast – strona z wyszukiwarką noclegów typu Bed & Breakfast, agorturystyka, etc.

Chambres d’hôtes – strona z wyszukiwarką noclegów typu Bed & Breakfast, agorturystyka, etc.

VVF  Villages – strona z bogatą ofertą village de vacances

Les Villages Vacances – wyszukiwarka villages de vacances

Provence Family  – strona informacji turystycznej departamentu Vaucluse

Avignon-et-Provence – katalog rodzinnych noclegów w Prowansji

Famille Plus strona marki Plus Famille z wyszukiwarką miejscowości kids friendly

Bouger en Famille – strona z informacją o atrakcjach dla dzieci i noclegach kids friendly

Provence ANGLOINFO – informacje o atrakcjach dla dzieci po angielsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: