Walencja z dzieckiem

Walencja, trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii, oferuje wiele atrakcji dla dzieci i śmiało można ją wpisać na trasę rodzinnej wyprawy po Półwyspie Iberyjskim. Dwie typowe opinie o Walencji w reszcie Hiszpanii to te, że można tu zjeść najlepszą paellę w kraju oraz że jej mieszkańcy mają szczególne umiłowanie do pirotechniki.

Zamiłowanie do sztucznych ogni daje o sobie znać w święta Walencji, czyli las Fallas, które trwają od 15 do 19 marca. Wtedy stawia się kilkumetrowe figury, czyli Fallas właśnie. Z podtekstem satyrycznym stanowią komentarz do aktualnych wydarzeń. Przez kilka dni tłumy mieszkańców i turystów oglądają je i głosują na najlepszą. Równocześnie prezentuje się fallas zrealizowane przez dzieci. Wszystkie figury, oprócz zwycięzców, palone są w nocy 19 marca.

Fallas w Walencji

Dodatkowym elementem świąt jest Mascletà, czyli detonacje petard, które odbywają się od 1 marca codzienne o 14.00 oraz pokazy sztucznych ogni. Najważniejszy ma miejsce w nocy z 18 na 19 marca, gdy przez 20 minut odpala się kilka tysięcy fajerwerków.

Co robić w Walencji z dziećmi?

W Walencji nudzić się na pewno nie będziecie, raczej warto przygotować się na intensywny i wyczerpujący program. A oto kilka propozycji:

 

 1. Spacer po starym mieście

Stare miasto Walencja

Gwarne, z przyjemnymi placami pełnymi kawiarń – spacer po starym mieście jest obowiązkowy. A po spacerze tradycyjnie należy udać się na horchatę w jednej z tradycyjnych horchaterii. Horchata to napój pochodzący z Walencji, robi się go z orzeszków chufa, czyli ziemnego migdała (cibora jadalna). Tutaj smakuje wyśmienicie o każdej porze roku.

 1. Przejażdżka rowerowa po parku Turia.

  Walencja z dzieckim

Jardines del Turia to 9 kilometrów nieprzerywanej żadną ulicą zieleni w starym korycie rzeki Turia. Park rozpoczyna się tzw. Parque de Cabecera na północy miasta i otacza centrum Walencji dochodząc aż do Ciudad de las Artes y las Ciencias. To ulubione miejsce mieszkańców na spacery, jogging czy przejażdżki rowerowe. Rowery można wynająć w kilku miejscach, dostępne są także family karts, idealne na przejażdżkę z dziećmi.

 1. Park de Cabecera i Park Guliwera

W parku Cabecera znajdziecie jeden z fajniejszych placów zabaw, a w nim ogromny drewniany okręt, po którym dzieci mogą się wspinać do woli.

 

Park Guliwer w Walencji

Na południowym krańcu Parku Turia znajduje się kolejny niesamowity plac zabaw – gigantyczny Guliwer, po którym można się wspinać i z którego można zjeżdżać na jednej z kilkunastu gigantycznych zjeżdżalni.

 1. Ciudad de las Artes y las Ciencias

Ciudad de las Artes y las Ciencias
Ciudad de las Artes y las Ciencias (Turisvalencia)

Otoczony wieloma polemikami związanymi z kosztem budowy kompleks autorstwa pochodzącego z Walencji Calatravy robi niesamowite wrażenie. W jego skład wchodzi m.in. sale koncertowe, kino 3D, Oceanarium czy Muzeum Nauki – Museu de les Ciencies.

Jedynym budynkiem z wolnym wstępem jest tzw. Umbracle – kryty ogród o powierzchni ponad 17.000 m2 z roślinnością śródziemnomorską. Latem i wieczorami w ciągu całego roku można napić się czegoś w barze Mya.

 1. Wizyta w l’Oceanogràfic

Na walencyjski Oceanogràfic należy zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia. To największy tego rodzaju obiekt w Europie, podzielony jest na siedem różnych środowisk morskich, w sumie można obejrzeć 45000 egzemplarzy ponad 500 gatunków morskiej fauny. Codziennie organizowane są pokazy w delfinarium.

 1. Spacer wzdłuż plaży Malvarrosa

Deptak przy plazy Malvarrosa, Walencja

Do plaż Les Arenes i Malvarrosa można dojechać metrem (Linia 6). Kilkukilometrowy deptak jest idealnym miejscem na rodzinny spacer. Wzdłuż bulwaru co krok znajdziecie place zabaw dla dzieci, restauracje i bary.

 1. Paella w jednej z tradycyjnych restauracji

 

Paella w Casa Carmela

Nie można odwiedzić Walencji bez posmakowania paelli, z której słynie ten region. O najlepsze restauracje warto podpytać mieszkańców. My w czasie ostatniej wizyty udaliśmy się do Casa Carmela przy plaży Malvarrosa. Było warto!

 1. Rejs po Albuferze

Albufera to jedno z największych jezior na Półwyspie Iberyjskim. Daje nie tylko schronienie licznej faunie, ale od zawsze było wykorzystywane do nawadniania okolicznych pól ryżowych, które można oglądać w czasie rejsu łódką po Albuferze.

Do Albufery możecie dojechać transportem miejskim lub autobusem turystycznym.

 1. Museo Fallero

Fallas w WalencjiFallas to instytucja sama w sobie, gdy tylko kończy się jedna edycja, już zaczyna się planowanie następnej. Co roku jedna z figur zamiast zostać spalona zostaje przeniesiona do Muzeum Fallero. Jeśli więc nie uda się wam odwiedzić Walencji w czasie jej święta, warto poznać tą wyjątkową tradycję w Museo Fallero.

 1. Bioparc

Jeśli jeszcze starczy wam sił i czasu możecie odwiedzić to nowoczesne zoo zbudowane według zasad zrównoważonego rozwoju. Na 100.000m2 odtworzono naturalne środowiska zwierząt, takie jak m.in. las baobabów, sawanna, etc.

Przydatne informacje

Visit Valencia – portal informacji turystycznej Walencji

Bioparc Valencia – strona internetowa zoo Bioparc

Museo Fallero – strona internetowa Muzeum Fallas

L’Oceanogràfic – strona internetowa Oceanarium

Museu de les Ciències Príncep Felipe – strona Muzeum Nauki

Senatibikes – wynajem rowerów w Walencji

Solutionbike – wynajem rowerów w Walencji

%d bloggers like this: