W tym wpisie znajdziecie wszystkie informacje praktyczne potrzebne do zorganizowania pobytu w Porto. Dużo miejsc i cen z marca 2023 r.
W końcu, po kilku latach udało nam się powrócić do Porto. To miasto jest genialne i polecam bardzo na przedłużony weekend. Mimo że turystów jest naprawdę dużo, a niektóre atrakcje trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, warto! Dla klimatu, dla pięknych widoków, smacznego jedzenia…
Tutaj klikajcie po pomysły na zwiedzanie i wszystkie atrakcje Porto i okolic miasta. Natomiast poniżej znajdziecie wszystkie informacje praktyczne, w tym dużo aktualnych cen w restauracjach w Porto.
Bezpośrednie loty do Porto
Po pierwsze, transport do Porto. Loty bezpośrednie do Porto ma w swoim rozkładzie letnim Wizzair z Warszawy oraz Ryanair z Krakowa, Wrocławia i Modlina. Możecie także przylecieć tu easyJetem lub Eurowings z Berlina.
Dojazd do centrum z lotniska w Porto
Pierwsza rzecz po przylocie to oczywiście transport do maista. Dojazd z lotniska do centrum Porto zarówno metrem, jak i samochodem zajmuje ok 30 minut. Linia E metra dojeżdża do do stacji Trinidade. Bilet na metro kosztuje 2,15 Euro.
Z kolei przejazd VTN (Uber, Free Now ) to około 12 Euro w zależności od godziny i natężenia ruchu. Taksówka kosztuje około 25 Euro.
Weekend w Porto – poruszanie się po mieście
Do większości atrakcji w centrum miasta dochodzi się w 10-15 minut na piechotę. W związku z tym, jeśli jesteśmy tylko na weekend, prawie wszędzie się chodzi! Jeśli planujecie korzystać z transportu publicznego, możecie zaopatrzyć się w karnet Andante Tour. W zależności od ilości dni, kosztuje 7 Euro na 24 godziny lub 15 Euro na 72 godziny. Można także kupić bilety na jeden przejazd, ich cena zależy od strefy, w której się poruszacie. Dzieci do lat 4 jeżdżą za darmo.
Ponieważ my byliśmy większą grupą, to w przejazdach korzystaliśmy z Free Now. I tak np. dojazd do Matosinhos z centrum kosztował nas jakieś 17 Euro. Z kolei do Fundacji Serralves dojechaliśmy za 6 Euro.
Zabytkowe tramwaje w Porto
W Porto można korzystać obecnie z 2 linii zabytkowych tramwajów (trzecia jest nieczynna z uwagi na budowę nowych linii metra). Najdłuższa, którą dojedziecie do nadmorskiej miejscowości Foz to Linia nr. 1. Bilet na jeden przejazd kosztuje 5 Euro (dzieci w wieku 4-12 lat – 3,5 Euro), na dwa przejazdy w ciągu dnia 7 Euro (dzieci odpowiednio 3,5 Euro. Uwaga – w tramwaju nie działa karta Andante Tour, ale już bilet okresowy Andante tak.
Weekend w Porto – organizacja pobytu i rezerwacje atrakcji
Przypuszczam, że będziecie chcieli odwiedzić producentów Porto. W tym wypadku radzę zarezerwować wizytę kilka dni wcześniej. Po pierwsze, nie wszystkie wizyty są po angielsku. Po drugie, interesujące was godziny mogą być już zarezerwowane. Podobnie rzecz się ma z wizytą w Muzeum Wina oraz z koncertami Fado.
Tu znajdziecie linki do super nowoczesnego muzeum wina oraz producentów organizujących wizyty (niektórzy mają tylko sklepy):
Fado w Porto
Być może Porto nie jest stolicą Fado, jednak nie znaczy to, że Fado tu nie można posłuchać. Do wyboru macie 5 różnych miejsc. Słyszeliśmy bardzo pozytywne opinie o koncertach w Casa Mariquinhas. Nam się nie udało dostać biletów, więc wybraliśmy się do Casa da Guitarra (18 Euro od osoby) i bardzo nam się podobało.
Ceny w Porto
A teraz przechodzimy już do tematu, który na pewno przyda się w planowaniu. W porównaniu z Hiszpanią (szczególnie Barceloną) oraz Francją, ceny w Porto wciąż są konkurencyjne! Zdarzyło nam się zapłacić za kawę (espresso czy kawę z mlekiem) 1 Euro. Oto więc przykładowe ceny z naszego pobytu w marcu 2023 :
- sok pomarańczowy wyciskany – 2,25 Euro
- duża kanapka z szynką i serem na ciepło – 2,95 Euro
- małe piwo – 2 Euro
- sałatka z ośmiornicy – 8 Euro
- sardynki (danie główne) – 13 Euro
- dorsz 21-23 Euro
- danie główne mięsne – 15-17 Euro
- desery – 4-5 Euro
- zestaw dziecięcy – 10 Euro
I na koniec jeszcze kilka miejsc godnych polecenia:
Cukiernie
- Confiteria do Bolhão (naprzeciwko hali targowej Bolhao) Nastawcie się na kolejkę do stolika. To tradycyjny lokal z wypiekami na słodko i kanapkami na ciepło, w którym serwują przepyszne Pasteis de natas. Nie mylić z Pasteis de Belen, bo to nie to samo 😉
- Delta Coffee House tuż obok – pyszna kawa i oraz fabryka pasteis de nata – Manteigaria
Restauracje
Nie może zabraknąć lokali sprawdzonych przez nas i/lub polecanych przez nasze lokalne kontakty
- Adega San Nicolau – na placu Lago de Terreiro tuż przy rzece, smacznie i miło.
- Vinum w winnicy Graham’s link
- Brasão Aliados (rua de Ramalho Ortigão 28)
- Postigo do Carvão (rua da Fonte Taurina 24)
- Casa Guedes Tradicional (Praça dos Poveiros 130)
Restauracje w Matosinhos
Do Matosinhos jeździ się na świeżą rybę. Przy ulicy Heróis de França jest cały ciąg restauracji.
- O Fernando – miejsce na pyszną rybę i owoce morza, do którego przychodzą całe rodziny. Turystów nie widzieliśmy. A lokal znamy dzięki koledze, który w Porto mieszkał i pracował….
- Meia-Nau przy tej samej ulicy restauracja rybna, także polecana
Hotele w Porto
Wybór hoteli i apartamentów jest przeogromny. Musicie tylko zdecydować, czy chcecie się zatrzymać w centrum miasta czy w Villa Nova de Gaia, czyli po stronie producentów Porto. Oraz oczywiście, jakim budżetem dysponujecie.
Tutaj znajdziecie kilka propozycji w różnych cenach:
- Hotel Carris Porto Ribeira
- Vincci Ponte de Ferro
- Oca Vitoria Village
- YOTEL Porto
- Hotel Tipografia do Conto
- Hotel Premium Porto Downtown
- Torel Avantgarde
Więcej propozycji znajdziecie w poście o noclegach dla rodzin w Lizbonie i Porto.
Apartamenty w Porto
Jeśli wybór hoteli jest duży, to apartamentów przeogromny. My zatrzymaliśmy się w Apartamentach Villa Bolhão, w mieszkaniu dwupoziomowym z 3 sypialniami. Urządzone z gustem, nowe apartamenty o różnej wielkości zajmują cały budynek tuż przy hali targowej Bolhão. Świetne położenie, miła obsługa. W ostatni dzień pobytu można zostawić bagaże w zamykanych szafkach i odebrać bezproblemowo o dowolnej godzinie. Polecam. Tu znajdziecie link do rezerwacji
Po tym zwięzłym zbiorze wszystkich ważnych informacji o Porto, zapraszam do lektury pozostałych wpisów z Portugalii