Winnice Prowansji

Winnice to jeden z głównych atrakcji, z jaką kojarzy się Prowansja. Najlepsze wina produkuje się w Chateauneuf-du-Pape. W jeden z wrześniowych weekendów wybraliśmy się więc do zachodniej części departamentu Vaucluse sprawdzić, jak to wygląda na żywo. Możliwe, że okolice Awinion to najlepsze miejsce na punkt wypadowy do zwiedzania Prowansji, jeśli nie chcemy zbyt dużo jeździć samochodem i zmieniać co chwilę hotelu. W obrębie 50 km znajdziecie wszystko, co w Prowansji urzeka: rzymskie ruiny, papieskie pałace, zamki wznoszone na wzgórzach, urocze miasteczka, rzeki, góry, winnice właśnie i gaje oliwne. Jest tego tyle, że my na pewno powtórzymy naszą wizytę w tych okolicach. Początkowo w planach mieliśmy weekend na rowerach – marzyła mi się wyprawa wśród winnic, a także wycieczka zielonym szlakiem La Via Venaissia. Ponieważ chcieliśmy także zobaczyć Orange, zdecydowaliśmy, ze rowery innym razem. Albo sport, albo zwiedzanie…

Znalezienie hotelu zajęło mi trochę czasu, ponieważ wrzesień jest idealnym miesiącem na zwiedzanie Prowansji i w wielu kameralnych hotelikach położonych wśród winnic nie było już miejsc. W końcu udało mi się zarezerwować pokój w małym hoteliku w niewielkiej, uroczej miejscowości Beaumes-de-Venise. Same miasteczko można zwiedzić w godzinę. Jednak jest to dobry punkt wypadowy na wycieczki w pobliskie góry Dentelles de Montmirail czy zwiedzanie okolicznych winnic – Beaumes znane jest z wyśmienitych win szczepu muscat.

Prowansja - Baumes de Venise
Baumes-de-Venise

Wśród winorośli – zwiedzanie prowansalskich winnic

Głównym celem naszej wyprawy była wizyta w Chateauneuf-du-Pape znanego z fantastycznego wina. Enoturystyka z dziećmi? Dlaczego nie. Co prawda nie odwiedziliśmy żadnej z winnic, ale udało nam się pospacerować wśród winorośli, zrobić zakupy w sklepie Vinadéa, poczuć atmosferę winobrania i pokazać dzieciom, skąd się biorą winogrona, które tak lubią.

Prowansja z dzieckiem
Spacer po Chateauneuf-du-Pape

Chateauneuf-du-Pape to śliczna miejscowość, której uliczki wspinają się niezbyt stromo w stronę ruin dominującego nad okolicą zamku zbudowanego przez papieży w wieku XIV. Spacer do ruin zamku okazał się w sam raz na możliwości 2,5-latków. Ponieważ przechodzimy obecnie fascynację zamkami, rycerzami i smokami – scenografia okazała się być jak najbardziej odpowiednia do opowiedzenia po raz kolejny historii o smoku, który mieszka w rzece pod zamkiem…

Prowansja z dzieckiem - Zamek w Chateauneuf-du-Pape

Tuż za ruinami znaleźliśmy uprawy winorośli i ciekawe panele opisujące każdą z 13 odmian dopuszczanych w apelacji Chateauneuf-du-Pape.

Po południu udaliśmy się na spacer oznaczonym szlakiem prowadzącym wśród winnic wokół miasteczka. Szlak zatacza pętlę i w zależności od naszych możliwości mamy do wyboru cztery opcje długości trasy: 2,8 -3,4- 4,8 lub 7 km. Po drodze znajdziemy panele z ciekawymi informacjami o specyfice tego terenu, dzięki którym powstają tu tak dobre wina. Okazało się niestety, że trasa jest trochę uciążliwa nawet dla naszej bliźniaczej terenówki. Wykorzystaliśmy więc sjestę dzieci na odrobinę lenistwa i rozłożyliśmy piknik między drzewkami oliwnymi i winoroślami.

Winnice Prowansji

Na sam koniec przy Maison des vignerons, przy którym rozpoczynał się szlak, znaleźliśmy plac zabaw, na którym spędziliśmy kilka chwil zanim wróciliśmy do Baumes-de-Venise.

Przydatne informacje

Vaucluse en Provence –  informacja turystyczna departamentu Vaucluse

Vaucluse Family – strona z poradami dla rodzin wybierających się do Vaucluse

Beaumes-de-Venise  – strona internetowa biura informacji turystycznej Beaumes-de-Venise

Chateauneuf-du-Pape – strona internetowa Apelacji Chateauneuf-du-Pape

Tourism in Provence – strona z duzą bazą noclegów oraz informacją turystyczną regionu

%d bloggers like this: