Portofino – włoski glamour z czterolatkiem w tle

W czasie ostatniego wypadu do Włoch zatoczyliśmy pętlę: z Francji dojechaliśmy nadmorską autostradą do Portofino potem przystanek w Lucca i punkt docelowy, czyli Florencja. W drodze powrotnej Pavia i na koniec cudowne przejście graniczne między Włochami i Francją w Claviere- Montgenèvre. Tym razem plan wyjazdu nie był zbyt kids friendly. Właściwie nie przewidzieliśmy żadnych atrakcji dla dzieci. Ale jakoś dzieci przyjęły to ze spokojem i dobrze się bawiły.

Pierwszy przystanek był więc w Portofino. Miało być pięknie i tak też było. Sporo turystów, ale okazało się to być niczym w porównaniu z tym, co zobaczyliśmy później we Florencji.

Noclegi w Portofino  …

… a raczej noclegi w okolicach. Momentalnie zorientowaliśmy się, że nie ma co szukać noclegu w samym Portofino – minimum 200 euro za noc. No chyba że wybieracie się na romantyczny wypad we dwoje i macie ochotę na coś wyjątkowego. Ponieważ to nie był nasz przypadek, rozejrzeliśmy się po okolicach. Po drodze do Portofino leżą dwa miasteczka – Santa Margherita i trochę tańsze Rapallo i tu szukaliśmy noclegu. W końcu wylądowaliśmy w skromnym B&B w samym centrum z przepięknym widokiem. Było warto – obudzić się rano i  zobaczyć to…

Rapallo widok z hotelu

bezcenne…

Plażowanie

PORTOFINO Z DZIECKIEM

Nie mieliśmy w planach plażowania, chociaż akurat nadeszła fala upałów. Jeśli rozważacie te okolice na letnie wakacje z plażą w tle, musicie wziąć pod uwagę, że we wszystkich trzech miejscowościach dominują płatne plaże, piasek nie jest zbyt jasny i nie ma go za dużo, więc w morze wychodzą drewniane pomosty.

Jak dostać się do Portofino

Port w Portofino

Samochodem, co za głupie pytanie powiecie. Więc nie koniecznie. Do Portofino prowadzi urocza droga, jednak bardzo wąska. Być może to nie byłoby jeszcze problemem. Jednak płacenie 5,50 euro za godzinę parkingu może już być. Jeśli więc planujecie spędzić tutaj kilka godzin, pomyślcie o statku.

Włochy z dzieckiem - Portofino

Statki turystyczne odpływają co godzinę z Rapallo, zatrzymują się w Santa Margherita i z Portofino płyną dalej do San Fruttuoso. Cena od 13 euro za bilet w dwie strony. Dzieci do lat 5 gratis, do lat 12 zniżka. Tutaj klikajcie po szczegółowe informacje o rejsach do Portofino. Ten sam przewoźnik oferuje także rejsy z Rapallo do Cinque Terre!

Spacery po Portofino 

Zwiedzanie Włoch - Portofino

Sama miejscowość jest mikroskopijna i spacer po niej nie zajmuje zbyt dużo czasu. Cały jej urok jednak podziwia się ze wzgórza – my dotarliśmy tylko do Kościoła Sw. Jerzego. Wyżej leży zamek Brown, który chociaż głównie służy do organizacji eventów, można także zwiedzać. Wejście kosztuje 5 euro. Spacer można przedłużyć dalej do latarni morskiej.

Pozostałe atrakcje w okolicach:

  • 80 km pieszych szlaków w Parku Portofino, np. ten do San Fruttuoso
  • Parco del Flauto Magico w Santa Margherita
  • Centrum sportów wodnych w Santa Margherita
  • Zamek w Rapallo
  • Kolejka linowa na Montallegro z widokiem na całą okolicę i  Sanktuarium

Czy jest to destynacja dla dzieci? Zależy od dzieci – naszym czterolatkom się podobało, ale … w perspektywie miały wyjazd na nadmorski kamping w tydzień po wycieczce do Włoch. Tym argumentem skutecznie odpierałam prośby o pójście na plażę.

Przydatne linki

Turismo Liguria

Rapallo Tourism 

Parco di Portofino

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: