W tym poście podpowiem Wam, jak zaplanować udaną wycieczkę do Disneylandu w Paryżu. Na pewno zastanawiacie się, ile dni zarezerwować, ile tak naprawdę kosztują bilety do Disneylandu, a ile hotel przy samym parku. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania.
W jakim wieku zabrać dzieci do Disneylandu
O wycieczce do Disneylandu w okolicach czwartych urodzin bliźniaków myśleliśmy od jakiegoś czasu. Wydawało nam się, że w tym wieku magia miejsca i spotkania z ulubionymi bohaterami będą prawdziwie bajkowym przeżyciem. I tak też było. Momentami myślałam sobie, że można było poczekać na ten wyjazd rok, dwa. Ale jednak obserwując starsze dzieci widzę, że te dwa lata stanowią o tym, czy czujesz się jak w bajce, czy jak w parku atrakcji.
Pojechaliśmy w grupie 3 rodziny – siedmioro dzieci. Oprócz dwojga najmłodszych, reszta chodzi razem do przedszkola, a ponadto widują się w weekendy, więc wspólna wyprawa była dla nich wielką atrakcją. Podstawą udanego wyjazdu było także to, że wszyscy mieliśmy te same oczekiwania co do standardu, miejsc na jedzenie, typu atrakcji, etc.
W poście znajdziecie informacje, co i gdzie załatwialiśmy oraz na co zwrócić uwagę, żeby wyjazd wykorzystać “na maksa”. Od razu zaznaczam, że nie dysponuję info na temat super low-cost. Wyszliśmy z założenia, że taki wypad robi się raz na kilka lat i nie będziemy szukać oszczędności. Zaczynamy więc.
Kiedy jechać do Disneylandu
Od stycznia do marca pełno jest promocji, także na stronach parku. Oczywiście minusem jest pogoda. Podczas gdy w naszej Prowansji w marcu robi się już przyjemnie ciepło, w Paryżu wciąż powiewa chłodem i może sporo padać. W sezonie wiosennym odradzam Wielkanoc i okolice, ponieważ jest to jeden z ulubionych terminów Hiszpanów. A wierzcie mi, nie znam prawie ani jednej hiszpańskiej rodziny, która albo już nie była albo nie planowałaby wyjazdu do Disneylandu. W maju z kolei uwaga na francuskie maxi-majówki. We Francji w roku 2022 wolnym od pracy będzie czwartek 26 maja oraz poniedziałek 6 czerwca. Odradzam zwłaszcza długi weekend 26 maja – 1 czerwca. Jeśli możecie, unikajcie także francuskich wakacji, w tym linku znajdziecie daty wakacji szkolnych we Francji.
Wycieczka do Disneylandu w czasach Covid
Bilety można bezpłatnie anulować do 3 dni przed przyjazdem, jeśli decydujemy się na bilet datowany. Można także kupić bilet do Disneylandu bez daty, ważny cały rok, ale jest wtedy drożej.
My byliśmy w połowie czerwca i ludzi było dużo zarówno w weekend, jak i w poniedziałek – tu pojawiły się grupy młodzieży licealnej – francuskiej i hiszpańskiej. Znawcy tematu twierdzą, że do Disneylandu należy przyjeżdżać od wtorku do czwartku. Nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ byliśmy od soboty do poniedziałku.
W planowaniu wyjazdu weźcie także pod uwagę godzinę pokazu sztucznych ogni, którego nie można nie zobaczyć. Latem jest dopiero o 23.00, więc nie wszystkie maluchy są w stanie wytrzymać. Nasze dały radę – tego dnia mieliśmy zarezerwowaną kolację dopiero na 21.00.
Dojazd do Disneylandu
Pociągiem
Dworzec kolejowy znajduje się tuż przy wejściu do Parku. Można dostać się tu z Paryża kolejką RER A (ze stacji Charles de Gaulle Etoile, Auber, Chatelet Les Halles, Gare de Lyon). Na ten sam dworzec dojeżdża z wielu miast Francji, w tym z naszego Aix-en-Provence, szybka kolej TGV lub jej wersja low-cost Ouigo .
Dojazd z lotniska do Disneylandu
Z obydwu głównych lotnisk Paryża kursują bezpośrednie autobusy Magical Shutlle Bus, które zatrzymują się przy prawie wszystkich hotelach (sprawdźcie listę na stronie). Bilet kosztuje 23 euro w jedną stronę, ale kupując przez internet możecie skorzystać z licznych promocji.
Dojazd samochodem
Parkingi hotelowe zazwyczaj są w cenie noclegu. Przynajmniej tak było w hotelu Seqouia Lodge.
Ile kosztują bilety do Disneylandu
Planując wycieczkę do Disneylandu musicie wziąć pod uwagę, że w Paryżu leżą obok siebie dwa parki Disneyland i Walt Disney Studios z dwoma osobnymi wejściami. Obydwa warte zobaczenia, więc lepiej kupić bilet z wejściem do dwóch. Kalkulacja jest prosta, im więcej dni, tym wstęp wychodzi taniej w przeliczeniu na jeden dzień. Podobnie jeśli w pakiecie wykupujemy nocleg. Do tego cena zmienia się w zależności od tego, czy mamy bilet datowany, czy bez daty. Ceny z Internetu podobno nie pokrywają się z cenami biletów w kasach parku. Poza tym, ceny na pakiety hotel/wejście różnią się w zależności od wersji językowej strony Disneylandu. Np. strona hiszpańska ma ceny sporo wyższe niż strona francuska.
Kiedy bilety do Disneylandu są droższe? W czasie francuskich wakacji i długich weekendów oraz w weekendy.
Przykładowe ceny biletów do Disneyland Paris:
- 1 dzień dwa parki – w tygodniu – od 59 euro osoba dorosła i 54 euro dzieci w wieku 3-11 lat
- 1 dzień dwa parki – w weekend – 89 euro osoba dorosła i 82 euro dzieci w wieku 3-11 lat
My zapłaciliśmy za dwie noce i wejścia do dwóch parków przez 3 dni dla czteroosobowej rodziny 680 euro.
Gdzie szukać promocji na wycieczkę do Disneylandu
Zacznijcie od strony Disneylandu i stron polskich biur podróży. Ja nasz pobyt w promocyjnej cenie kupiłam przez Vente Privée. Nie jestem pewna, czy działają w Polsce. Na pewno działa Voyage Privé, który także zamieszcza oferty do Disneylandu.
Noclegi w Disneyland Paris
Do wyboru macie tzw. Disney Hotels tuż przy parku oraz oddalone trochę bardziej hotele stowarzyszone tzw. Partner Hotels, np. Kyriad Hotel. Do nich dowożą darmowe busy, ale upewnijcie się, czy na pewno do wybranego przez Was hotelu.
My nocowaliśmy w Disney’s Sequoia Lodge, który w opisie ma 3 klucze, ale nie można mu nic zarzucić. W częściach wspólnych panuje klimat amerykańskiego hotelu gdzieś w jakimś parku narodowym. Pokoje są przestronne z wygodnymi, ogromnymi łóżkami. Być może od czterokluczowych różni go to, że nie był od jakiegoś czasu odnawiany, ale jest tak zadbany i czysty, że naprawdę nie można narzekać. W jedno popołudnie udało nam się skorzystać z basenu – dzieciaki były zachwycone. Codziennie rano w holu był photo call z jednym z bohaterów. To o wiele wygodniejsze niż czekanie w kolejce do Miki w samym Parku. Do Parków chodziliśmy na piechotę – około 10 minut spacerkiem. Zdecydowanie polecam.
Jedzenie
Wybraliśmy pakiet half-board w cenie 41 euro za osobę na dzień. Oznacza to, że ma się śniadanie w hotelu oraz bon na obiad lub kolację do wykorzystania w restauracjach parku. Restaurację należy zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem, jeśli chcemy zdecydować, gdzie i o której jemy. Na tydzień przed wyjazdem ciężko nam było zarezerwować coś dla naszej 12-osobowej grupy.
Przy rezerwacji warto popatrzeć na plan i sprawdzić, gdzie jest restauracja. Nam niestety się zdarzyło, że w dniu, gdy byliśmy w Studios, musieliśmy iść na obiad do Disneyland Park. Najczęściej w restauracjach macie bufet typu jesz, ile chcesz. Nam przypadła do gustu Agrabah Café – fajnie zaaranżowana z dobrym jedzeniem (kuchnia arabska).
Na pozostałe posiłki wybieraliśmy fast-foody, które nie zachwycają, są drogie, ale pozwalają nie tracić czasu i zaspokajają głód. W jeden wieczór udało nam się znaleźć stolik w Rainforest Café. Wystrój restauracji i “efekty specjalne” zachwyciły maluchy.
Wycieczka do Disneylandu – informacje praktyczne
Po pierwsze – oficjalna aplikacja parku
Nie ruszaliśmy się ani na krok bez konsultacji z aplikacją. Na mapie sprawdzasz atrakcje i restauracje wokół aktualnego miejsca pobytu. Na bieżąco aktualizowana jest informacja o czasie oczekiwania do poszczególnych atrakcji, więc lepiej podejmuje się decyzje w stylu “co dalej”.
Po drugie – Fast Pass
Koniecznie korzystajcie z Fast Pass. Przysługuje wszystkim i jest naprawdę fantastycznym rozwiązaniem przy najbardziej obleganych atrakcjach. Przy wejściu do każdej atrakcji z opcją Fast Pass umieszczone są maszyny, w których skanuje się bilet wstępu do Parku. Maszyna “wypluwa” kartę Fast Pass z przydzieloną godziną (przedziałem 30 minut) bezkolejkowego wejścia do atrakcji. Istnieją tylko dwa warunki korzystania z tego udogodnienia. Z maszyn Fast Pass możemy korzystać raz na dwie godziny. W atrakcji, do której mamy Fast Pass, dopiero po wyznaczonej godzinie wstępu.
Po trzecie – planowanie pobytu w Disneylandzie
Zaplanujcie z wyprzedzeniem, co musicie zobaczyć obowiązkowo, a co niekoniecznie. Przestudiujcie mapę parku przed wyjazdem (lub w samolocie). Zapewniam Was, że w ciągu trzech dni z dziećmi w wieku 4-6 lat nie jesteście w stanie zobaczyć wszystkiego.
Po czwarte – odległości
Disneyland wykańcza. Wykańcza dorosłego, co dopiero dziecko. Na początku zaskoczyła mnie ilość wózków. Po jakimś czasie zdałam sobie sprawę, że ludzie wyciągają z piwnic nieużywane już wózki i zabierają je ze sobą dla 4-5 czy nawet 6-latków. Dzieciaki po prostu nie dają rady. Nawet tak zawzięte w bojach jak moje bliźniaki. Podczas zwiedzania miast robimy średnio 10 km dziennie i nie mają z tym problemów. W Disneylandzie średnia dzienna to 15 kilometrów i w końcu zdecydowaliśmy się na wynajem wózka (20 euro za dzień). Co nie do końca rozwiązało nasz problem, ponieważ mieliśmy kłótnie o to, kto będzie siedział wygodnie i kto “mniej wygodnie”.
Po piąte – wiek dziecka
Sprawa indywidualna. Jeśli my, dorośli, dajemy ponieść się magii miejsca, co dopiero dzieci, w jakimkolwiek wieku. Przy podejmowaniu decyzji weźcie pod uwagę wzrost dziecka. Jest skrupulatnie sprawdzany przy atrakcjach z limitem wzrostu. Dosłownie na milimetry, ponieważ do weryfikacji obsługa używa kartki papieru, którą wkłada między miarkę i głowę dziecka. Większość atrakcji nie ma limitu. Jednak jest kilka od 1.02m oraz kilka od 1.07m., a następnie 1.20, 1.32 i 1.40m. Zdecydowanie więc nie polecam jechać z dziećmi, które nie mają jeszcze 1.02m wzrostu.
Po szóste – długość pobytu
My spędziliśmy w Parku niecałe 3 dni. Pierwszego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy o 14.00, a ostatniego skończyliśmy około 15.00. Nie udało nam się zobaczyć wszystkiego, zwłaszcza atrakcji typu spotkania z bohaterami. Myślę, że pobyt 4-dniowy jest optymalny, chociaż może być wykańczający.
Disneyland oczami czterolatka
No dobrze, a co na to wszystko dzieci? Im większym fanem bajek i filmów jest dziecko, tym więcej wrażeń będzie miało. U nas każde ma swoich ulubieńców. Dla wielkiego fana Star Wars najwspanialsze wspomnienia to te związane z Gwiezdnymi Wojnami. Dla wielbicielki Frozen – popołudniowa parada, na której pojawiają się Ana i Elza. Zachwytu na jej buzi nie da się opisać.
Wycieczka do Disneylandu – Disneyland subiektywnie
Tak, wyjazd bardzo mi się podobał. Atrakcje w 3D (New Star Tours czy Ratatouille The Adventure) uważam za niesamowite przeżycie. Ale nawet te starej daty, jak Królewna Śnieżka, to fajna zabawa dla całej rodzinny. Żałuję, że nie udało nam się spędzić więcej czasu w Walt Disney Studios. Polecam zwłaszcza ze starszymi dziećmi. Czy jeszcze wrócimy? Nie wiem, ponieważ nie lubię jeździć dwa razy w to samo miejsce. Ale jeśli za jakiś czas dzieci poproszą o kolejny wyjazd, nie mówię nie.
W tym linku znajdziecie relację z Disney World Orlando
3 comments
Dziękuję ślicznie za tak świetny zbiór informacji na temat disneylandu. Tego szukałem!
Pozdrawiam,
Kamil
Cieszę się, że może się przydać
Wspaniały park, planowałem tam pojechać w tym roku. Może na Boże Narodzenie