Przed wam świeżutki post z informacjami praktycznymi i poradami, które pomogą Wam zorganizować wyjazd do Legolandu. Trochę subiektywnych opinii, jeśli nie jesteście pewni, czy warto się tu wybrać. I dużo aktualnych cen (lato 2023). Po kolei więc odpowiadam na najczęściej zadawane pytania.
W jakim wieku zabrać dzieci do Legolandu?
Uważam, że idealny wiek na wyjazd do Legolandu to 8-11 lat. Być może 6-7 lat, jeśli faktycznie dzieciaki lubią Lego. Nasze bliźniaki mają teraz równo 10 lat, wyjazd był zorganizowany na ich prośbę i bawiły się świetnie. Są wielkimi fanami Lego, więc podobały im się nie tylko atrakcje, ale także cała otoczka. Myślę, że za rok-dwa atrakcje jednak byłyby dla nich niezbyt emocjonujące. Bo Legoland to nie jest miejsce dla osób szukających silnych przeżyć. Co do młodszych dzieci, to owszem, jest sporo atrakcji także dla maluchów. Ale nie jestem pewna, czy docenią wyjątkowość tego miejsca właśnie z uwagi na budowle z Lego.
Warto też pamiętać o wzroście dzieci. Te największe atrakcje mają ograniczenia od min. 1,2 m wzrostu, inne od 1 m. W tym linku możecie sprawdzić opisy atrakcji, zanim zdecydujecie się na wyjazd. Być może warto poczekać, aż maluch trochę podrośnie.
Jak się dostać, czyli skąd latają samoloty do Legolandu
Z całego kraju można dotrzeć bezpośrednim połączeniem (Ryanair i LOT) do Billund z 5 lotnisk: Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków i Warszawa.
Dojazd z Lotniska Billund
Przejazd do hoteli/parku zajmuje około 5 min. Autobus 43 odjeżdża sprzed Terminalu przylotów i ma przystanek przy Legolandzie, przy hotelach, a następnie jedzie do centrum, do Lego House.
Nie można płacić kartą, przyjmuje za to Euro. Nas kierowca skasował 10 Euro za 4 osoby, ale parę Hiszpanów za nami też 10 Euro, więc trudno mi powiedzieć, jak to liczą. W drugą stronę zamówiliśmy taksówkę, która kosztowała nas ok 12 Euro.
Podróż do Legolandu samochodem z Polski
To jest dobra opcja, jeśli po drodze planujecie zwiedzanie Danii i/lub Niemiec. Przykładowe odległości: z Poznania – 890km, z Wrocławia i Gdańska – 1010 km, z Warszawy to 1132 km, z Krakowa 1264 km. Parking przy Legolandzie kosztuje 36 PLN za dzień. Hotele oferują parking w cenie noclegu.
Noclegi w Legolandzie
Można pewnie się pokusić o poszukiwanie tańszych, nieco oddalonych noclegów, ale wydaje mi się, że cały urok pobytu w Legolandzie, to zamieszkanie tuż przy parku. Mamy więc Legoloand Hotel, Legoland Castle Hotel oraz tańszą opcję w postaci Campingu i Motelu w Legoland Village. Moim zdecydowanym typem jest Hotel Legoland. Kemping jest fajny (domki o wysokim standardzie np. Ninjago), jeśli jest dobra pogoda, a gwarancji nie ma, niestety. Przy dobrej pogodzie dzieciaki mogą spędzać całe wieczory na jednym z placów zabaw. W ofercie są także tańsze domki bez łazienek oraz pole namiotowo-camperowe. Więcej opcji noclegów znajdziecie tutaj.
Jedzenie w hotelach
Koszt śniadania wliczony jest w cenę noclegu w hotelach i motelu. Natomiast wieczorem (w godz. 17:30-21:00) można skorzystać z kolacji w formie bufetu, zarówno w hotelach, jak i w Village. W hotelach są także restauracje z kartą. Cena bufetu to 209 PLN dorośli i 89 PLN dzieci. Do tego trzeba doliczyć napoje.
Restauracje w Lego House i w centrum Billund
Jeśli chcecie zjęść w restauracji Mini Chef w Lego House, musicie pamiętać o rezerwacji. Na miejscu jest też kawiarnia z kanapkami i sałatkami. Na placu przy Lego House macie do wyboru lokali. Podaję przykładowe ceny w Gastropubie:
- menu dziecięce (nuggets lub burger) 48-54 PLN
- przekąski i dania 110-250 PLN
- karfka wody 18 PLN
- duże piwo 36 PLN.
Wyjazd do Legolandu – jedzenie w Parku
Muszę przynać, że oferta nie jest porywająca, a jeszcze w drugiej połowie sierpnia część barów/restauracji była zamknięta. My nie mieliśmy ochoty tracić czasu w restauracjach. Wygodniej jest chyba zjeść cos na szybko i dopiero wieczorem wybrać się na kolację. Przykładowe ceny w Parku :
- hot-dog 33 PLN
- panini 35 PLN
- churros 29 PLN
- latte 30 PLN
- podwójne espresso 20,5 PLN
Ile dni przeznaczyć na Legoland?
Legoland Billund nie jest dużym parkiem i pewnie w jeden dzień można spokojnie skorzytać z wszystkich atrakcji (godziny otwarcia latem od 10:00 do 18:00 atrakcje, sklep do 19:00). Jednak zarezerwowanie dwóch dni pozwoli Wam na powtórzenie wielu z nich oraz na spokojne obejrzenie przedstawień i zwiedzenie parku z mini-miasteczkiem Lego.
Kiedy jechać do Legolandu i czy kolejki do atrakcji są długie
Trudno mi powiedzieć, czy w czasie wakacji duńskich jest dużo więcej ludzi. My byliśmy akurat, gdy się skończyły (17-20 sierpnia). I chociaż w parku byliśmy w piątek i w sobotę, to nie odczuliśmy znacznej różnicy w kolejkach. Najbardziej oblegane atrakcje to ok. 20-40 minut czekania, chociaż nie zdarzyło nam się czekać dłużej niż 30 min. W sobotę było więcej ludzi, ale z mniejszymi dziećmi. Oczywiście można wykupić pass pozwalający na wejście bez kolejki. To kolejne co najmniej 180 PLN od osoby. Najlepiej jest korzystać z aplikacji i na bieżąco monitorować długość kolejek.
Ile kosztuje wejście do Legolandu
Bilet jednodniowy kosztuje w sezonie od 197 PLN (ta sama cena dla dorosłych i dzieci od 3-go roku życia), cena wejścia na dwa dni zaczyna się od 298 PLN. Tańsze bilety są w niektóre dni poza sezonem, ale np. nie w soboty. A poza sezonem najczęściej park jest czynny tylko przez weekend od piątku do poniedziałku. Ponieważ miałam szaloną wiosnę w tym roku i nie miałam czasu szukać tańszych rozwiązań, bilety kupiłam na stronie Legoland rezerwując nocleg (3 noce) i wybierając 2-dniowe wejście. Drugi dzień wyszedł więc taniej. Pierwszy dzień poświęciliśmy na Lego House, a pozostałe dwa pełne dni na Legoland.
Atrakcje Legolandu i strefy tematyczne
Park podzielony jest na 10-11 stref tematycznych, to m.in. Rycerze, Piraci, Lego Movie, Duplo, Ninjago World, etc. Kolejek górskich są w sumie 3 duże i 1 tochę mniejsza. Kilka atrakcji wodnych, kilka rodzinnych, jeden Dom Duchów. Jak już pisałam, Legoland Billund ani nie jest zbyt duży, ani nie zapewni Wam ekstremalnych przeżyć
Lego House – czy warto
To jest punkt obowiązkowy, uważam. Bez dnia spędzonego w Lego House wizyta w Billund nie byłaby pełna. Na stronie zaleca się zarezerwowanie co najmniej 4 godzin. Nam łącznie z szybkim lunchem zeszło się w Lego House 6 godzin z kawałkiem. I gdybyśmy chcieli, to dzieciaki spędziłyby tam jeszcze co najmniej godzinę. Wejście kosztuje 179 PLN dzieci i dorośli. Bilet trzeba kupić z wyprzedzeniem kilku dni i wskazać godzinę wejścia. Nie jestem pewna, czy z dnia na dzień są dostępne bilety. Ja miałam wszystko zorganizowane na 2-3 tygodnie przed przyjazdem.
Co jest więc takiego fajnego w Lego House? My zaczęliśmy od podziemi i historii Lego. Najwięcej frajdy dało nam odkrywanie, jak wyglądały zestawy w latach 80-tych 😉 Później przenieśliśy się na pięta. Tu czeka na zwiedzających mnóstwo miejsc, w których można oddać się działalności kreatywnej. Można zbudować pojazdy i sprawdzić je na torach, stworzyć figury przedstawiające emocje i zdigitalizować je – takich miejsc do tworzenia jest sporo. Najbardziej podobały nam się te poświęcone pszczołom oraz studio nagrań, w którym zrobiliśmy nasz mini slow motion. Czasami na wolne miejsca trzeba poczekać w kolejce. Na koniec wszystkie nasze kreacje można uzyskać on-line za pomocą specjalnego kodu. Jak sami widzicie, jest to miejsce niesamowite, jeśli na pokładzie mamy małych (i dużych) fanów Lego. Szczegóły znajdzie w linku do Lego House.
Ceny w sklepie Lego w Legolandzie
Na koniec jeszcze krótka informacja na temat cen w sklepach Lego. Ten w Parku jest dużo większy od tego w Lego House. Jednak spodziewałam się czegoś bardziej imponującjego. Być może warto kupić zestawy, których nie ma w sprzedaży w sklepach Lego w Europie. To, co wybierały moje dzieci najczęściej było dostępne we Francji, na dodatek na stronie www Lego France ceny były niższe o od 5 do 30€!! Do tego podróż samoletm nie sprzyja dużym zakupom. W rezultacie więc kupiliśmy kilka gadżetów i niewiele więcej.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zorganizować wyjazd do Legolandu. Przypominam inne posty o podobnej tematyce: