Zamki nad Loarą

Jeśli wydaje Wam się, że Zamki nad Loarą to plan na wyjazd dla emerytów, to po tym poście zmienicie zdanie. Co prawda Dolina Loary nie była celem naszej podróży sama w sobie. Po prostu leżała na trasie do naszej wakacyjnej miejscówki. W sumie zatrzymaliśmy się tutaj na dwie noce. Uważam, że to trochą za krótko na porządne spędzenie czasu w okolicy. A jest ona na pewno warta odwiedzin i to trochę dłuższych niż te dwie noce.

Jak wybrać zamki do zwiedzania z dziećmi?

Zamki nad Loarą z dziećmi

W  sumie nad Loarą można zwiedzać ponad 70 zamków, z czego 21 to tzw. miejsca największego dziedzictwa Francji. W niektórych funkcjonują także hotele. Moim zdaniem wybierając się nad Loarę z dziećmi nie należy się spinać na zwiedzenie jak największej liczby zamków, tylko wybrać kilka ciekawych z punktu widzenia malucha – ogrody z labiryntem, wypożyczalnia łódek tuż przy zamku, gry dla dzieci, wystawy konstrukcji z LEGO etc. My zwiedziliśmy dwa zamki: Chambord i Chenonceau.

Zamek Chambord

Zamki nad Loarą z dziećmi

Do zamku Chambord wybraliśmy się z samego rana, ponieważ znajdował się w sąsiedztwie naszego noclegu. To jeden z najbardziej znanych i odwiedzanych zamków Loary. Co nie znaczy, że najciekawszy. Owszem imponująca architektura zachwyca. Jednak patrząc z perspektywy, jeśli miałabym raz jeszcze decydować się, to wybrałabym raczej jednej z zamków z atrakcjami dla dzieci. Poniżej znajdziecie kilka propozycji.

Zamek Chanonceau

Zamki nad Loarą z dziećmi

Wybudowany dosłownie na wodzie – nad dopływem Loary, rzeką Cher  Zamek Chenonceau na pewno jest jednym z zamków godnych polecenia na zwiedzanie z dziećmi. W samym budynku zachwyca przepiękna sala balowa tuż nad wodą, ale tak naprawdę atrakcją są ogrody z labiryntem no i rzeka. Tuż przy zamku można wypożyczyć kajak albo łódkę. W ogrodach jest także plac zabaw – my jednak do niego nie dotarliśmy.

Zamki nad Loarą z atrakcjami dla dzieci

A oto kilka najciekawszych zamków na wizytę z dziećmi:

Zagadkowy Zamek – Château des Énigmes

Zamek des Enigmes
Foto: Le Château des Énigmes

Jeśli zwiedzanie zamków z dziećmi wydaje Wam się trochę nudne, koniecznie zabierzcie je do Zamku Rocheaux. Tu zwiedzanie zamienia się w zabawę. Na wejściu dostaje się karnet z 21 zagadkami, które należy rozwiązać w trakcie zwiedzania. Cała trasa zajmuje 3 godziny, jest oznaczona i prowadzi przez zamek, ogrody i las należący do zamku. Na koniec wizyty dzieci otrzymują dyplom.

Tintin i Zamek Cheverny

Zamek Cheverny
Foto: Blois-Chambord Tourisme

Dla wielbicieli Tintina zamek w Cheverny to obowiązkowy przystanek. Był on inspiracją dla komiksowego Zamku Moulinsart. W zamku można obejrzeć wystawę poświęconą autorowi Tintina – Hergé. W tym roku w sezonie letnim na zamku odbywała się wysawa konstrukcji LEGO, a dzieci mogły brać udział w warsztatach lego-budowania.

Leonardo da Vinci w zamku Clos-Lucé

Zamek Clos-Luce
Foto: Zamek Clos-Lucé

W okolicach Amboise Leonardo da Vinci spędził ostatnie 3 lata życia. W zamku Clos-Lucé można zwiedzić komnaty, w których mieszkał, a w podziemiach obejrzeć wystawę miniatur wynalazków geniusza. Z kolei w ogrodach można podziwiać  i wspinać się na konstrukcje wykonane na podstawie jego rysunków!

Zamek Valençay

Zamek Valençay
Foto: Zamek Valençay

Kolejny zamek kids friendly to Château Valençay. Przy wejściu dzieci dostają książeczkę z zagadkami i quizami – niestety tylko po francusku. Dostępne są dwie wersje dla 4-6-latków i 7-12-latków. W ogrodach można bawić się w gigantycznym labiryncie Napoleona. Dodatkowo maluchy mają do dyspozycji plac zabaw oraz mini-zoo ze zwierzętami domowymi.

Zamek gier i zabaw – Chateau de la Ferté

Oprócz przepięknie udekorowanych komnat, wizyty w zamkowej kuchni z pokazem dawnych technik gotowania oraz wystawy starych zabawek, w ogrodach zamku de la Ferté w Saint-Aubin na zwiedzających czeka całe mnóstwo atrakcji. W ramach biletu do zamku można więc pograć na torze mini-golfa, postrzelać z łuku, pograć w dawne gry zręcznościowe, przejść po 250m ścieżce zdrowia, łowić ryby, etc. Na wizytę w samych ogrodach należy zarezerwować co najmniej 2 godziny. Tuż przy zamku znajduje się także dawna stacja kolejowa z zachowaną dekoracją oraz autentycznym składem z lokomotywą parową. Na terenie posiadłości zlokalizowana jes także agroturystyka.

Miniatury zamków w Amboise

Park Miniatur Zamkow
Foto: Parc Mini Chateaux

Czujecie niedosyt w oglądaniu zamków? Chcielibyście zobaczyć je wszystkie? Koniecznie udajcie się do Parku Miniatur w Amboise – tu znajdziecie 44 miniatury najciekawszych budowli regionu, w tym zamków właśnie w skali 1:25. Park leży na 2 hektarach, a ścieżka spacerowa wśród miniatur ma długość 1,5 kilometra. Innymi słowy Dolina Loary w 2 godziny!

Ceny biletów do Zamków nad Loarą

Zamki nad Loarą z dziećmi

Ceny biletów dla dorosłych wahają się od 8,5 do 14 euro. Jeśli chodzi o bilety dla dzieci, to mamy cały wachlarz możliwości. Są zamki, gdzie dzieci wchodzą gratis do 4 lat, w innych do 7 lub 11 lat. W Chambord wstęp jest bezpłatny dla mieszkańców UE do 26 lat. Tam, gdzie dzieci płacą bilety ceny są bardzo zróżnicowane od 6,5  do 11 euro.

Dolina Loary – raj dla rowerzystów

Zamki nad Loarą z dziećmi

Już przed wyjazdem słyszałam, że Zamki nad Loarą to fantastyczne miejsce na rodzinną wyprawę rowerową – z przyczepką, fotelikami czy już z samodzielnymi małymi rowerzystami. Na miejscu to się potwierdziło i strasznie żałowałam, że nie mieliśmy więcej czasu i nie udało nam się wybrać na wycieczkę rowerową. Nad Loarą jest ponad 800 kilometrów oznaczonych tras rowerowych. Wiele z nich to ścieżki rowerowe véloroute lub via verte bez ruchu samochodowego. Niektóre to lokalne drogi, na których ruch jest bardzo mały. Na stronie Cycling Loire znajdziecie mapę tras – sumie 3487 odcinków! Wiele z nich zatacza pętlę, więc nie nudzimy się pokonując tą samą trasę 2 razy. Tu też znajdziecie adresy wypożyczalni, które oferują wszystko od roweru po przyczepkę, kaski etc.

ZOOPARC  de Beauval

Plan Zoo w Beauval
Foto: Zooparc de Beauval

Dodatkowa atrakcja dla dzieci w regionie to ogród zoologiczny w Beauval reklamujący się jako najciekawszy we Francji oraz jeden z 10 najładniejszych ZOO na świecie. Na 30 hektarach mieszka ponad 5700 gatunków zwierząt. Przy wejściu dzieci dostają książeczki z informacjami o zwierzętach, ich naturalnym środowisku życia. W czasie wizyty można brać udział w pokazach i w karmieniu zwierząt, w czasie którego pracownicy ZOO opowiadają o zachowaniu zwierząt. Nie jest to tania atrakcja – bilety dla dorosłych i dzieci powyżej 11 roku życia kosztują 29 euro, a dla dzieci w wieku 3-10 lat – 23 euro.

Przydatne informacje

Les Chateaux de la Loire

Visit Loire Valley – biura informacji turystycznej Blois – Chambord

La Loire à Vélo – Loara na rowerze

Zamki nad Loarą – strona regionalnej izby turystyki po polsku. Tłumaczenie jest niezbyt udane, więc warto wejść na wersję angielską

Val d’Amboise – strona biura informacji turystycznej Amboise

ZOOPARC de Beauval – strona ogrodu zoologicznego w Beauval

My Loire Valley

Touraine Loire Valley

Angers Tourisme

3 comments

  1. Dziękuje 😉 świetny wpis 😉 moja siostra mieszka w tureni a jeszcze nie mieliśmy okazji zwiedzić jej okolicy 😉 myślę że moja 5 latka i 3 letnie rozbrykane bliźniaki będą zachwycone wizyta u cioci i zwiedzaniem pobliskich zamków. Odkryliśmy już wspólnie część Europy ale tym szlakiem też na pewno pzejedziemy w przyszłym roku. Tym bardziej że mamy tak blisko … Dziękuje i pozdrawiam

      1. Tak bardzo pomocne wszystkie wpisy są interesujące. Jeden z lepszych blogów z jakimi się spotkałam. Będę do niego czesto wracać. Tym bardziej że też mieszkamy we Francji i często lubimy coś nowego zobaczyć 😉 i uciec z zatłoczonego Paryża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: