Grenoble na weekend

320 kilometrów ścieżek rowerowych, ponad 20 parków, ośnieżone Alpy na wyciagnięcie ręki, zamki i jeziora w okolicy –  Grenoble warto wpisać na trasę rodzinnej podroży po Francji.

Co prawda podczas naszej wizyty, którą połączyliśmy z wypadem na narty, na zwiedzanie Grenoble zostawiliśmy sobie tylko jedno przedpołudnie. Starczyło na spacer po centrum i wizytę na gigantycznym targu staroci, który właśnie miał tu miejsce. Do tego mgła zakryła wszystko wokół i wydawało mi się, że to jakiś żart, te ośnieżone szczyty wokół miasta. Ponieważ planujemy wrócić do Grenoble we wrześniu w związku z Vélotour, rodzinną imprezą rowerową, mam nadzieję przekonać się, jak to naprawdę wygląda.

Weekend w GrenobleJeśli chodzi o targ staroci, to jest to impreza bardzo popularna we Francji i ludzie są w stanie przyjechać na „poszukiwania skarbów” z okolicznych miejscowości. Ja nie mam za bardzo cierpliwości, męczy mnie tłok, a tu się okazało, że dzieci były zachwycone i co chwilę przystawały przy stoiskach z różnego rodzaju zabawkami czy książkami. Czasami można znaleźć naprawdę fajne rzeczy – plakaty, komiksy. Mnie się podobają stare meble dla dzieci, ale przerasta mnie wizja renowacji.

Wracając do Grenoble, oto niektóre z atrakcji:

Kolejka liniowa na wzgórze la Bastille

Zwiedzanie Grenoble - Wzgórze BastilleTo niewątpliwie największa atrakcja w mieście, w samym centrum, tuż przy rzece można wjechać na zawieszone nad miastem wzgórze i podziwiać niesamowity widok na Grenoble i okolice. Poza tym znajdziecie tu kawiarnię, centrum sztuki, szlaki spacerowe, park linowy z trasami dla dzieci od 5 lat.

Bilet w dwie strony kosztuje 8 euro, bilet dla dzieci od lat 5 – 4,70 euro. Więcej informacji tutaj.

Miejskie rowery Métrovélo

Rowerem po GrenobleW Grenoble i okolicach jest ponad 320 kilometrów ścieżek rowerowych. Fajnym pomysłem na zwiedzanie miasta jest więc wypożyczenie roweru w miejskim systemie Métrovélo, zwłaszcza że oferują rowery z fotelikami dla dzieci. Ceny są przystępne, co prawda pobierają kaucję, ale zwracana jest natychmiast po oddaniu roweru. Więcej informacji znajdziecie na Métrovélo.

Zwiedzanie Grenoble – parki

Zwiedzanie GrenobleW samym mieście jest ponad 20 parków, wszystkie mają place zabaw, w wielu znajdziecie miejsca piknikowe, w niektórych stawy, zamki czy pociąg turystyczny dla najmłodszych dzieci.

Stacja narciarska Les 7 Laux

Około 30 min samochodem od Grenoble znajduje się stacja narciarska z 120 kilometrami tras Les 7 Laux. Latem pozostają otwarte niektóre wyciągi, którymi można się dostać do szlaków spacerowych czy tras rowerowych. Poza tym w okolicy oferowane są loty paralotnią, strzelnice, psie zaprzęgi, itp.

Zwiedzanie Grenoble i okolic -zamki 

Zwiedzanie Grenoble z dziecmiW najbliższej okolicy (15-30 min samochodem) znajdziecie kilka zamków z pięknymi ogrodami. Niektóre pozostają w rękach prywatnych i nie są dostępne, niektóre przekształcono w hotele, ale są też takie, które można zwiedzać, a zwłaszcza z dziećmi. To m.in. zamek Touvet, Vizille z labiryntem czy Sassenage, gdzie organizuje się zaczarowane wizyty dla dzieci od lat 4, La Sône z ogrodem botanicznym le Jardin des fontaines Pétrifiantes pełnym roślinności z całego świata, sadzawek, strumyków i wodspadów.

Gdy nie dopisuje pogoda

Na dni deszczowe w Grenoble znajdziecie m.in.

Pozostałe atrakcje w Grenoble i okolicach:

  • Walibi – park atrakcji z ofertą dla najmłodszych i tych trochę starszych
  • Skatepark Grenoble
  • Ogród kolejowy – makieta z 30 miniaturami pociągów w przepięknie zaaranżowanym ogrodzie japońskim
  • Jaskinie, np. La Grotte Les Cuves w Sassenage lub Choranche
  • Parki linowe
  • Himalajskie mosty wiszące nad jeziorem Monteynard

Przydatne informacje 

Grenoble Office de Tourisme

Visites Nature Vercors

Tourisme Rhone-Alpes

Tourism Isère

%d bloggers like this: