Nimes

Jeżeli planujecie zwiedzanie Południowej Francji i zastanawiacie się nad trasą, koniecznie weźcie pod uwagę Nîmes. Po raz kolejny zdarzyło mi się, że bez specjalnego nastawiania się na to, co zastanę, spotkała mnie miła niespodzianka. Nîmes urzekło mnie swoim klimatem, śródziemnomorskim i trochę iberyjskim i z powodzeniem mogę je polecić na rodzinny wypad.

Zwiedzanie Południowej Francji - Nîmes

Jest niewielkie, ale ciekawe, tętni życiem. Ogromna część centrum jest wyłączona z ruchu, więc przyjemnie się po nim spaceruje. Ma mnóstwo placów pełnych knajpek. Ponieważ miasto nie jest bardzo duże, odległości pomiędzy jednym a drugim zabytkiem można swobodnie przejść z trzylatkiem. My zwiedziliśmy wszystko w jeden dzień, prawdopodobnie tempo narzucone było zbyt duże, trochę zabrakło nam czasu na spokojne ”wdychanie” atmosfery miasta,  ale mieliśmy już plan na niedzielę.

Atrakcje Nîmes

Zwiedzanie Południowej Francji - Nîmes

Trzy główne punkty na mapie miasta to amfiteatr Les Arenes, La Maison Carré oraz park Les Jardins de la Fontaine ze świątynią Diany i wieżą La Tour Magne.  Łączony bilet na wszystkie atrakcje kosztuje 12 euro i jest ważny przez trzy dni (dzieci do lat 7 gratis). Naszą wizytę rozpoczęliśmy od Maison Carré i chyba tak jest najlepiej, ponieważ wnętrze przekształcono w salę kinową, w której wyświetlany jest film opowiadający historię początków miasta. Szczerze mówiąc, gdy powiedziano nam w kasie, że film trwa 30 minut, wyobraziłam sobie nas wychodzących po 10. Nic bardziej mylnego, galicyjscy wojownicy, życie w czasach rzymian, budowa miasta, igrzyska – dzieciaki siedziały bez ruchu z otwartymi buziami. Po tym wstępie patrzy się na miasto trochę inaczej.

Zwiedzanie Południowej Francji - Nîmes

Po filmie udaliśmy się w poszukiwaniu magicznego źródła do Parku de la Fontaine. Tam zjedliśmy obiad w parkowej restauracji i wspięliśmy się na wzgórze do Tour Magne. Niesamowite jest to, jak naszym maluchom sprawnie idzie wspinanie. Wystarczy kawałek wieży, jakieś ruiny i już biegną szukać smoków. Przepis? Wycieczki od pierwszych miesięcy życia.

Zwiedzanie Południowej Francji - Nîmes

Ostatni punkt programu to amfiteatr – świetnie zachowany, wciąż jest wykorzystywany na koncerty i corridy. Nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia jak teatr w Orange, może dlatego, że przygotowany właśnie na wydarzenia, pokryty jest rusztowaniami z siedzeniami. Mimo to fajnie jest wspiąć się na samą górę, poobserwować miasto z innej perspektywy i porozmyślać sobie o wiekach historii tego miejsca.

Okolice Nîmes

Most nad rzeką Gard

Nîmes jest świetną bazą wypadową do wielu ciekawych miejsc w okolicy. W którą stronę nie pojedziecie, w promieniu 35-50 kilometrów  znajdziecie coś ciekawego. I tak tuż obok leżą perły Prowansji –  Awinion oddalone jest o 44 km, a Arlés tylko 33 km. Po drodze do Awinion obowiązkowo należy zatrzymać się przy Pont-du-Gard.

Z kolei w drugą stronę w godzinę dojeżdża się do Parku Naturalnego Camargue – mokradła, flamingi, konie – raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku – od wycieczek rowerowych przez jazdę konną.

Plaże w okolicach Nîmes

La Grand Motte plaza

Stęsknieni za wodą i zmęczeni upałem, niedzielę zarezerwowaliśmy na wypad nad morze. Około 50 kilometrów od Nîmes leży La Grande-Motte, które trochę przeraża intensywną zabudową, z drugiej strony oferuje sporo atrakcji dla dzieci – place zabaw, klubiki plażowe, etc i duży wybór noclegów.

Od La Grande-Motte w stronę Palavas-les-Flots ciągnie się długi pas piaszczystych plaż z parkingami i łatwym dostępem. Jeśli przyjedzie się przed godziną 10.00 rano parking jest gratis, po 10.00 kosztuje 5 euro (cały dzień).

Przydatne informacje

Office de Tourisme de Nimes

Office de Tourisme de Grande Motte

Les Arenes de Nimes

Discover the Camargue

Le Gard Tourisme 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: