Zwiedzanie Prowansji – Awinion

Myślisz “Zwiedzanie Prowansji – Awinion”. W wielu przewodnikach obowiązkowy punkt w podróży do Prowansji, w moim prywatnym rankingu plasuje się dopiero za Aix-en-Provence, Arles i Nimes. Oczywiście są to subiektywne wrażenia, przy tak dużej liczbie klimatycznych miejsc po prostu Awinion wydaje mi się najmniej czarujący. Niewątpliwie miasto jest świetnie położone, bo w okolicy atrakcji nie brakuje.

Zwiedzanie Prowansji – Awinion – co warto zobaczyć?

Pałac papieski

Zwiedzanie Prowansji - Awinion - Pałac papieski

Z dziećmi czy bez nie można nie zobaczyć papieskiego Pałacu. Najbardziej imponuje wielkością, ponieważ same wnętrza są bardzo surowe. To akurat plus, gdy Pałac odwiedza się z małymi dziećmi – nie musimy się przejmować, że czegoś dotkną czy coś zrzucą. Ciekawe są filmy prezentujące kolejne fazy rozbudowy pałacu. I obowiązkowe wejście na dach, skąd mamy widok na całe miasto. My wybraliśmy bilet łączony z wejściem na jeden z najsłynniejszych mostów na świecie.

Most Saint Bénezet

Rozsławiony przez piosenkę Sur le Pont de Avignon, most w Awinion jest drugim po Pałacu Papieskim najbardziej oblężonym przez turystów miejscem w mieście. Alternatywą do wizyty na moście może być oglądanie go z kajaku. Kajaki można wypożyczać w lipcu i sierpniu.

Le Jardin des Doms

Zwiedzanie Prowansji - Awinion

W położonych tuż przy Pałacu Papieskim ogrodach des Doms można nabrać sił przed spacerami po Awinion na przykład w kawiarni nad stawem lub na placu zabaw dla najmłodszych.

l’Ile de la Barthelasse

Zwiedzanie Prowansji - Awinion

Podobno największa wyspa rzeczna w Europie leży naprzeciwko Papieskiego Pałacu i oferuje fantastyczne widoki na tę imponującą budowlę. Można dotrzeć tu pieszo, ale także darmowym tramwajem wodnym. Jest to dobre miejsce na wycieczkę rowerową – ma kilkanaście kilometrów ścieżek. A także dobra opcja noclegu, ponieważ leży tu kilka  kempingów, hotelików i domów z pokojami.

Spacer uliczkami Awinion

Zwiedzanie Prowansji - Awinion

Awinion jest przyjemnym miastem do spacerowania. Po drodze spotykamy piękną architekturę, ukryte skwery, sklepiki z rękodziełem, cukiernie i kawiarnie. W Biurze informacji turystycznej dostaniecie mapy z kilkoma trasami tematycznymi spacerów.

Francja z dzieckiem - francuskie karuzele

Na koniec nie można nie zatrzymać się przy karuzeli. Ten tak typowy francuski obrazek z czasem staje się przekleństwem rodziców – jest zwiedzanie nowego miasta, jest karuzela. Podobnie jest też w Awinion – dwupiętrowa karuzela stoi na Placu de l’Horloge.

Okolice Awinion

Prowansja z dziecmi - Orange

Awinion jest fantastycznie położone, w okolicach nie można się nudzić. Właściwie trudno zdecydować się na kolejne miejsca do odwiedzenia. Orange leży tylko 30 kilometrów stąd, podobnie Pont du Gard. Winnice Chateauneuf-du-Pape to trasa zaledwie 20 kilometrów. A wielbiciele pięknych krajobrazów nie mogą nie udać się w rejon Les Dentelles – około 45 kilometrów od Awinion.

Atrakcje dla dzieci w okolicach Awinion

Parc Amazonia

Swiątynie Majów, tajemnicze labirynty, ruchome piaski, przeprawa rzeką zamieszkałą przez krokodyle – około 20 atrakcji, w tym także wodne, czeka na małych podróżników w wieku 3-12 lat w Parku Amazonia w Roquemaure – około 20 kilometrów od Awinion.

Visiatome

Dla miłośników nauki i atomów. W Visiatome interaktywne wystawy przybliżają wiedzę o energiach odnawialnych, energii nuklearnej oraz podejmują tematykę zarządzania odpadami. Około 30 kilometrów od Awinion.

Informacje praktyczne 

Avignon Tourisme

Palais des Papes

Canoe Vaucluse – wypożyczalnia kajaków w Awinion

Vaucluse en Provance – przewodnik po departamencie Vaucluse

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: