Prowansja z dziećmi - Les Baux de Provence

Planując wakacje w Prowansji, koniecznie wpiszcie na listę miejsc do odwiedzenia Les Baux en Provence. Zwłaszcza jeśli jedziecie z dziećmi. I chociaż mam mieszane uczucia co do Les Baux, zarówno twierdza, jak i kamieniołomy polecam jak najbardziej.

Samo miasteczko, należące do stowarzyszenia najpiękniejszych miasteczek Francji – Les Plus Beaux Villages de France, jest w sumie trochę turystyczną atrapą. Nie zrozumcie mnie źle – typowe “odpicowane” miasteczko, w którym znajdziecie same (drogie) restauracje i sklepy z pamiątkami. Już kilka razy pisałam, że dużo ciekawiej jest odwiedzać autentyczne miejsca, takie jak np, Forcalquier. Wracając do Baux, to atrakcje wokół wynagradzają brak autentyczności.

Magia sztuki w Carrières de Lumières

Koniecznie, koniecznie trzeba się wybrać do  Carrières de Lumières. My wyszliśmy zachwyceni i byłam przeszczęśliwa, że mogłam zabrać maluchy w tak cudowne miejsce.

Carrières to stare kamieniołomy, w których zaprzestano działalności w roku 1935. W latach 60-tych odkrył je Jean Cocteau i nakręcił tam film Testament Orfeusza. Pod koniec lat 70-tych prezentowane są tu pierwsze projekcje audiowizualne. Od roku 2002 corocznie przygotowywana jest multimedialna projekcja poświęcona twórczości jednego artysty, czasami przegląd dzieł kilku malarzy w jakiś sposób tematycznie ze sobą powiązanych. W poprzednich latach byli to m.in Klimt, Van Gogh czy Gauguin. W tym roku (2016) można obejrzeć instalację dzieł Chagalla zatytułowaną Sen letniej nocy. Na kilka letnich wieczorów z kolei zaplanowano pokaz projekcji z poprzednich lat.

Prowansja z dziecmi - Les BauxMiejsce, muzyka, animacje obrazów – jest to przeżycie jedyne w swoim rodzaju, idealne dla dzieci, dla których przedstawiona w ten sposób sztuka jest na pewno bardziej przystępna i pociągająca. Nasze maluchy stały bez ruchu przez dobre pół godziny zauroczone miejscem i obrazami.

Swiat Alicji w Carrieres de LumieresW tym roku dodatkowo można obejrzeć krótką projekcję video-hołdu dla Lewisa Carolla – świat Alicji, swego rodzaju interpretację Krainy Czarów, która  na ścianach Carrières prezentuje się magicznie.

Twierdza Les Baux z ruinami zamku

Prowansja z dziecmiKolejna atrakcja Les Baux, która zachwyciła nasze 3-latki, to ruiny średniowiecznej twierdzy wznoszącej się nad miasteczkiem. Spory teren, z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę, czyli les Alpilles – masyw rozciągający się mniej więcej od Arles do Avignon, którym zauroczył się m.in. Van Gogh.

Prowansja z dziecmi - Les AlpillesW sezonie wiosenno-letnim odbywają się tu pokazy walk rycerzy, średniowiecznej broni czy tradycyjnych rzemiosł. Dla małych wielbicieli rycerstwa i zamków prawdziwa gratka.

Pokazy rzemieslnikow w Les BauxDzieci w wieku 7-12 lat otrzymują przy wejściu książeczkę z zagadkami, trasą i informacją o zamku. Młodsze mają do dyspozycji panele, które w przystępny sposób pokazują sceny z życia średniowiecznego zamku.

Wielbiciele rycerzyNa terenie twierdzy znajdują się miejsca piknikowe. Jedyną niedogodnością w czasie naszej wizyty był zimny i porwisty Mistral. Niby już jestem przyzwyczajona do wietrznej pogody, tak specyficznej dla tego regionu, jednak potrafi być irytująca właśnie w takich okolicznościach.

Informacje praktyczne

Bilet łączny  na Zamek i do Carrières kosztuje 18 euro dla osoby dorosłej i 14,5 euro dla dzieci w wieku 7-17 lat. Wstęp gratis dla dzieci do lat 7. Dostępna jest także oferta dla rodzin – darmowe wejście dla drugiego dziecka w wieku 7-17.

Przy samym miasteczku jest znajduje się niewielki parking (opłata 5 euro). Jednak kawałek dalej w stronę Carrières można znaleźć bezpłatne miejsca parkingowe.

Przydatne informacje

Les Baux de Provence – informacja turystyczna Les Baux

Carrières de Lumières strona

Châteaux les Baux – strona informacji turystycznej zamku

Les Alpilles – informacja turystyczna masywu Les Alpilles

My Provence – informacja turystyczna Prowansji

0 comments

  1. To mają być atrakcje dla dzieci? Sama bym tam poszalała z wielką przyjemnością – szczególnie te multimedialne projekcje w kamieniołomach, cudo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: