Toledo to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na jednodniową wycieczkę z Madrytu. Chociaż jeden dzień być może to za mało na zwiedzanie Toledo. Ja miałam dość mgliste wspomnienia z naszej wizyty kilka lat temu – Katedra, krótki spacer, obiad w typowej kastylijskiej restauracji i niewiele więcej. Zawsze, gdy jesteśmy dłużej z jedną z rodzin, staramy się wyskoczyć na 2-3 dni bez dzieci. W tym roku więc na nasz tradycyjny poświąteczny wypad we dwoje wybrałam SPA w okolicach stolicy La Manchy. W tym poście poczytacie o naszym noclegu w hotelu pod Toledo.
Pierwsze wrażenie po przyjeździe do Toledo nie było zbyt pozytywne. Tłumy turystów. W okresie świątecznym jest to jedno z ulubionych miejsc na wypad rodzin z Madrytu. Zaskoczyły mnie także liczne grupy Azjatów. Podobnie jak niesamowita ilość sklepów z pamiątkami, w tym z szablami i zbrojami. Naprawdę ktoś to kupuje? Jak dobrze, że nie ma z nami naszego małego wielbiciela rycerzy, myślałam. Nie dałby nam żyć widząc wszystkie te zbroje, miecze i hełmy.
Toledo trąci myszką. Być może przy pierwszej wizycie w Kastylii taki tradycyjny kastylijski klimat wydaje się ciekawy, a nawet intrygujący. Nam wydał się jednak trochę casposo, przestarzały. Wszystkie te sklepy z regionalnymi wyrobami, symbole religijne, wspomniane zbroje i szable. Jakoś mnie to nie kręci.
Rozpoczęliśmy spacer po labiryncie ulic, tłumy i sklepy z pamiątkami się przerzedziły i mogliśmy się oddać podziwianiu miasta. Bo trzeba przyznać, że Toledo ma piękne zakątki. Wspaniałe fasady budynków z typowymi kastylijskimi balkonami. Zabytki przypominające o wpływie trzech kultur. Ciekawe muzea i cudowne widoki.
Zwiedzanie Toledo
Toledo z dzieckiem
Szczerze mówiąc wydaje mi się, że Toledo nie jest dobrym pomysłem, gdy podróżujemy z małymi dziećmi. Z wózkiem jest niewygodne – brukowane ulice często pnące się pod górę. Z kolei z kilkulatkiem może być ciężko, bo jest sporo chodzenia. Atrakcje Toledo także nie są jakoś wyjątkowo kids friendly. Co prawda dla starszych dzieci może być bardzo ciekawe, zwłaszcza tych lubiących historię.
Muzea w Toledo – Pass turystyczny
Istnieje kilka opcji kart turystycznych w Toledo – Toledopass. Cena od 17 do 36 euro zależy od ilości zabytków, które chcemy odwiedzić oraz wizyt z przewodnikiem. Można także skorzystać z bransoletki Pulsera Turística za 9 euro (dzieci do lat 10 gratis), która daje wstęp do 7 zabytków. Bilet pojedynczy do większości atrakcji Toledo kosztuje 2.90 euro. Bransoletka ważna jest tak długo, aż się nie zniszczy. Przeżyła naszą wizytę w spa. Jeśli nie macie siły ani ochoty zwiedzać wszystkich, proponuję selekcję miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie
Klasztor San Juan de los Reyes
Piękny przykład architektury mudéjar. Miał służyć jako grobowiec Królów Katolickich, którzy w końcu wybrali Granadę. Mnie urzekł przepiękny dziedziniec z drzewkami pomarańczy.
Synagoga Santa María la Blanca
Zachwycający las białych kolumn. Miejsce, które nastraja do zwolnienia tempa i zadumy.
Meczet Cristo de la Luz
To zdecydowanie zakątek Toledo, który zrobił na mnie największe wrażenie. Od razu przeniosłam się wspomnieniami do mojej ukochanej Granady i Kordoby i pomyślałam sobie, że chyba już nadszedł czas zabrać do tych bajkowych miejsc moje maluchy. Ot, takie rozmyślania matki na wypadzie bez dzieci…
Pozostałe atrakcje Toledo, do których wchodzi się z bransoletką to Kościół Santo Tomé z obrazem El Greco, szkoła Real Colegio de las Doncellas Nobles, Kościół Jezuitów, Kościół del Salvador. Zabytki, które nie wchodzą w cenę bransoletki to Katedra, Muzeum El Greco i Muzeum Santa Cruz. Do tego ostatniego muzeum, zlokalizowanego w dawnym szpitalu warto zajrzeć. To niesamowity budynek z przepiękną fasadą i jeszcze piękniejszymi drewnianymi sufitami i zdobieniami wewnątrz. Zazwyczaj odbywają się tu ciekawe wystawy. My mieliśmy szczęście, ponieważ w dniu naszej wizyty inaugurowano wystawę hiszpańskiego malarza Joaquina Sorolla.
Na zwiedzanie Toledo potrzeba co najmniej dwóch dni. Jednak nawet przy dosyć intensywnym planie nie udało nam się obejrzeć wszystkiego.
Toledo – najpiękniejsza panorama miasta
Nie można być w Toledo i nie zrobić typowego zdjęcia panoramy miasta. Najpiękniejszy widok rozpościera się z tarasu widokowego Mirador del Valle, do którego dojeżdża się ulicą Carretera Alto, która zmienia się w Ronda de Toledo. Wzdłuż drogi jest sporo miejsc parkingowych. Jeśli nie macie samochodu, możecie skorzystać z pociągu turystycznego (bilet 4,40 euro, dzieci w wieku 2-7 lat – 1,5 euro), który wspina się na wzgórze … i specjalnie zatrzymuje się przy punkcie widokowym, żeby można było zrobić zdjęcia. Jeżeli jesteście samochodem, koniecznie jedzcie jeszcze wyżej do hotelu Parador Nacional. Hotelowa kawiarnia ma ogromny taras z przepięknym widokiem.
W Toledo jest w sumie 9 różnych miradores, z których można podziwiać panoramę miasta. Pod tym linkiem znajdziecie listę punktów widokowych.
Restauracje w Toledo
Jak zawsze w miejscach wybitnie turystycznych, najbardziej rzucają się w oczy lokale o wątpliwej jakości nastawione na turystów. Widziałam szyld, na którym jednym tchem wymieniano pizzę, paellę i makarony. Błagam, omijajcie tego typu miejsca z daleka. W Toledo znajdziecie sporo typowych kastylijskich asadores, czyli restauracji serwujących jagnięcinę z pieca. My jednak pierwszego dnia zdecydowaliśmy się na tapas, żeby nie tracić czasu na siedzenie w restauracji.
Jednym z miejsc na tapas y platillos, czyli małe porcje do wspólnego kosztowania, które ma dobre recenzje i w miarę dobre ceny to Colección Catedral. Według mieszkańców, najlepsze bary tapas znajdują się przy placu Padre Juan de Mariana (odchodzi od ulicy Alfonso X el Sabio). Dobre notowania ma także kilkupiętrowy lokal Alfileritos 24 przy ulicy Alfileritos 24 niedaleko Meczetu. Parter to bar tapas, wyższe piętra zajmuje restauracja. Polecam także Mercado San Agustín przy ulicy Cuesta Águila. To kilkupiętrowa przestrzeń w modnej konwencji food hali. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie.
Ponieważ nasza wizyta była kids free, w drugi dzień pobytu wybraliśmy się do restauracji El Carmen de Montesión, która w tym roku zdobyła pierwszą gwiazdkę Michelin. Lokal leży na obrzeżach miasta, na osiedlu willowym. Budynek z zewnątrz w ogóle nie wygląda na gwiazdkowy. Wnętrze jest bardzo ascetyczne i skromne, ale gustowne. Oprócz typowych menu degustacyjnych w restauracji można zjeść także menu obiadowe w cenie 29 euro. Zajrzyjcie tu koniecznie, jeśli macie ochotę spróbować ciekawych, nowoczesnych interpretacji tradycyjnych dań kastylijskich. Latem działa także taras, co może być dobrą opcją, gdy jesteśmy z dziećmi.
Hotele w Toledo
My zatrzymaliśmy się w położonym około 20 minut od Toledo hotelu Villa Nazules. Na miejscu jest SPA, stadnina koni o oraz atrakcje dla dzieci – sala do zabaw, zewnętrzny plac zabaw, basen dla maluchów.
W centrum miasta wybór hoteli jest przeogromny. Pokoje rodzinne są dostępne m.in w stylizowanych na kastylijskie domostwo Sercotel Pintor el Greco lub w hotelu Abad. Jeśli pragniecie pięknych widoków na miasto, to koniecznie zdecydujcie się na Parador Nacional.
Dojazd do Toledo i parkingi
Z Madrytu dojazd drogą szybkiego ruchu (bezpłatną) A-42 zajmuje niecałą godzinę. Duży płatny parking znajduje się tuż przy Alcazarze. Jednak należy liczyć się z wysoką ceną. Przy dworcu autobusowym znajduje się ogromny bezpłatny parking. Dojście do centrum historycznego miasta zajmie około 20 minut (uwaga, idzie się pod górę!). Można podjechać autobusem miejskim (bilet 1,40 euro). Należy kierować się na Plaza Zocodover.
Szybkie pociągi AVE odjeżdżają ze stacji Madrid la Atocha. Podróż trwa 30 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 10 euro, chociaż na stronie RENFE możecie trafić na promocje.
Autobusy ALSA startują z przystanku przy Intercambiador de la plaza Elíptica (dojazd metrem Linia 6 lub 11). Podróż autobusem bezpośrednim trwa godzinę. Cena biletu w dwie strony niecałe 10 euro.
Zastanawiacie się, dokąd jeszcze można wyskoczyć z Madrytu na 1-2 dni? W tym wpisie znajdziecie pomyły na jednodniowe wycieczki z Madrytu.
Jeśli planujecie podróż po La Manchy, nie zapomnijcie o innych przewodnikach – Cuenca – co zobaczyć i Cuenca praktycznie oraz La Mancha La Mancha śladami Don Kichota.
Informacje praktyczne – zwiedzanie Toledo
Toledo Montumental – zabytki Toledo w ramach biletu-bransoletki