Zapiski z Turynu

Stolica Piemontu, ciekawie położone miasto blisko Alp z jednej strony, w miarę blisko Morza Śródziemnego z drugiej – zwiedzanie Turynu może być ciekawe, jeśli jedziemy ze starszymi dziećmi. Jednak ja mam mieszane uczucia i muszę przyznać, że Turyn mnie nie zachwycił, albo może inaczej – czegoś mi tu brakowało.

Turyn z dzieckiem

Do Turynu wybraliśmy się na majówkę przez Alpy. I tak jak sama trasa jest pięknym wspomnieniem, tak Turyn trochę nas rozczarował. Pierwsze wrażenie po przyjeździe do miasta jest takie, że dominują tu samochody. Od rana do nocy po najwęższych nawet uliczkach ciągną się sznury samochodów. Zabrakło mi przestrzeni wyłączonych z ruchu, skwerów i parków w centrum, placów z kawiarniami – tego, co sprawia, że miasto ma  ”to coś”. I  po ostatnim wypadzie do Genui jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że w Turynie jest, jak na mój gust, zbyt mało miejsc wyłączonych z ruchu.

Nie mogę powiedzieć, że Turyn w ogóle mi się nie spodobał. Owszem, ma ciekawą monumentalną architekturę. Miło zagląda się na patia pałacy, błądzi uliczkami centrum. Jednak wydaje mi się, że miastu brakuje charyzmy. Przypuszczam także, że wiek naszych bliźniaków nie był odpowiedni do tego miejsca. Zdecydowanie jest to miasto dla rodzin lubiących muzea, a do spokojnego ich zwiedzania potrzeba starszych dzieci.

Atrakcje Turynu dla małych i dużych

Park Valentino

zwiedzanie Turynu

Ogromny Park nad brzegiem rzeki Pad z ciekawym muzeum na wolnym powietrzu – Borgo Medievale, czyli rekonstrukcją średniowiecznego miasteczka ze swoimi uliczkami, sklepikami i warsztatami rzemieślników. Wejście częściowo bezpłatne, bilety obowiązują przy wejściu do twierdzy i ogrodów.

Museum Kinematografi

Muzeum Kina w Turynie

Fantastycznie położone w Mole Antonelliana, jednym z symboli Turynu rozpoznawalnym dzięki swojej kopule, Muzeum Kina to pięć poziomów multimedialnej wystawy poświęconej historii sztuki dziesiątej muzy.

Pałac Królewski i Palazzo Chiablese

Turyn zwiedzanie - Palazzo Reale

W Palazzo Reale można odwiedzić reprezentacyjne apartamenty, jednak jeśli macie szczęście i traficie na ciekawą wystawę, warto zajrzeć do leżącego tuż obok Palazzo Chiablese. W czasie naszej wizyty odbywała się tu wystawa Matisse i jego czasy. W Pałacu Królewskim z kolei zajrzeliśmy do ogrodów.

Muzeum Egipskie

Najstarsze na świecie, największe w Europie i drugie co do wielkości kolekcji po Kairze – turyńskie Muzeum Egipskie to prawdziwy skarb. Aktualnie kolekcja obejmuje około 30.000 eksponatów.

Muzeum Samochodów w Turynie

Muzeum Samochodów w Turynie

To obowiązkowy punkt wizyty w Turynie z dziećmi i my też się udaliśmy do Museo Nacionale dell’Automobile . Fajnie zaaranżowane, z przepięknymi modelami samochodów od zarania historii motoryzacji – Muzeum Samochodów w Turynie robi wrażenie nie tylko na fanach aut i wzornictwa. Spokojnie na wizytę tu należy zarezerwować sobie całe przedpołudnie. A potem udać się na obiad do lokalnej knajpki. Nie ma ich za wiele, ponieważ muzeum leży na obrzeżach miasta. Nam jednak udało się znaleźć miejsce z domowym jedzeniem, niczym u prawdziwej mamma. Za to uwielbiam Włochy! W samym muzeum jest kawiarnia, jednak nie serwują obiadów, raczej napoje i przekąski.

Zwiedzanie Turynu z trzylatkami

Turyn - Ogrody Królewskie

Chociaż mieliśmy ze sobą wózek, dzieci wybrały transport na własnych nogach. Cóż takie to są wspomnienia mamy — pierwsza tak długa wycieczka bez wózka. Spacerowaliśmy więc po centrum, jedliśmy lody, wyruszyliśmy na przejażdżkę tramwajem – wybaczcie, ale jest to atrakcja dla dzieci, które na codzień niestety nie korzystają z komunikacji, zajadaliśmy się pizzą i makaronami – jednym słowem korzystaliśmy z naszych włoskich wakacji.

Przydatne informacje

Piemonte Italia – informacja turystyczna regionu

Turismo Torino – informacja turystyczna miasta

Museo del Cinema – Muzeum Kina w Turynie

Borgo Medievale 

Museo Egizio – Muzeum Egiptu

Museo dell’Automobile di Torino

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: