Wypad do Sztokholmu – informacje praktyczne

zwiedzanie Sztokholmu

Gdzie spać w Sztokholmie? Jak się poruszać? Dojazd z lotniska, hotele, restauracje place zabaw. Po przewodniku po najfajniejszych atrakcjach dla dzieci w Sztokholmie, tym razem zebrałam trochę informacji praktycznych.

Sztokholm – dojazd z lotnisk

Dojazd z Lotniska Arlanda

Najłatwiej do centrum Sztokholmu z lotniska Arlanda jest się dostać pociągiem. Bilet do centrum kosztuje 15 euro. Jeśli mamy już naładowaną kartę SL, to i tak trzeba dopłacić specjalną opłatę 12 euro.

Dojazd z Lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu

Lotnisko tanich lini oddalone jest prawie 110 km od centrum Sztokholmu. Najwygodniej jest dojechać autobusem. Bilet dla dorosłych kosztuje 14 euro w jedną stronę, 28 euro w dwie strony. Dzieci odpowiednio 12 i 24 euro. Dzieci do lat 8 nie płacą za bilet.

Sztokholm przewodnik – transport

Sieć metra (stacje oznaczone literką T) i kolejek podmiejskich (J) w Sztokholmie jest fantastycznie rozbudowana i nawet jeśli zatrzymacie się z dala od centrum, nie będziecie mieli problemów z dojazdem do głównych atrakcji. Na całość obowiązuje jeden bilet – tzw karta SL. Można z nią także korzystać z promów do Djurgården (czyli dopłynąć do Skansenu i Gröna Lund) raz z promów nr 80, 85 i 89. Bilet ładuje się na kartę, której koszt – 2 euro, należy doliczyć do ceny biletu. Mamy opcję na 24 h, 72 h i 7 dni. Dzieci do 7 lat nie płacą za bilet, jeśli jadą z dorosłym, który bilet ma. Do 20 lat obowiązują zniżki. W weekendy (w piątek od 12.00 w południe) i święta, np w czasie całego okresu Bożego Narodzenia, darmowe bilety obowiązują dla dzieci do 12 lat.

Koszt biletu w Sztokhomie to:

  • bilet na 24 godzinny – 12,5 euro (dzieci od 7 lat 8,5 euro)
  • bilet na 72 godziny – 25 euro (dzieci 16,5 euro)
  • bilet 7-dniowy – 32 euro (dzieci 22 euro)

Bilety kupuje się przy wejściu na stacje. Jednorazowe bilety można kupić przez aplikację SL-Reseplanerare och biljetter dostępną na iOS i Android. Z pociągów na lotnisko Arlanda i do Uppsali można skorzystać za dodatkową opłatą. Tutaj znajdziecie szczegóły na temat podróżowania po Sztokholmie a tutaj mapę linii metra, kolejek podmiejskich i tramwaju: SL_Spårtrafik

Przewodnik po Sztokholmie – noclegi

Sztokholm nie jest tanim miastem do nocowania. Jeśli chcecie zatrzymać się blisko centrum musicie liczyć się z cenami od około 150 euro w górę. Jeśli nie przeszkadza Wam dojeżdżanie, dalej od centrum jest oczywiście znacznie taniej. Bardzo duży wybór nowych hoteli jest w dzielnicy Solna. Metro do centrum dojeżdża w 15 minut. Pod tym linkiem znajdziecie spory wybór noclegów w Solna.

Foto: Hotel Clarion Amaranten

Bliżej centrum polecam Wam Södermalm, czyli dzielnicę położoną na południe od Starego miasta. To modne miejsce, pełne kawiarni i fajnych sklepów, ale jednocześnie ma swobodną, bezpretensjonalną atmosferę. Sprawdźcie hotel Malmen przyjaznej dzieciom skandynawskiej sieci Scandic. Jeśli wolicie apartamenty, to ciekawie się prezentują ApartDirect Hammarby Sjöstad

Foto: Hostel Generator

Dla szukających świetnie urządzonych wnętrz opcją mogą być hotele Clarion Hotel Amaranten w samym centrum, Downtown Camper lub Elite Hotel Carolina Tower. Jeśli lubicie nowoczesne wnętrza i młodą atmosferę, to sprawdźcie Hostel Generator. Dla rodzin ma prywatne pokoje z łazienkami i małe studia.

Gdzie jeść w Sztokholmie

Jedzenie  z dziećmi w Sztokholmie nie jest trudne, bo wybór wszelkiego rodzaju restauracji przyprawia o zawrót głowy. Zwłaszcza latem, gdy królują kawiarniane ogródki. Na każdym rogu znajdziecie fajne kawiarnie na szybki lunch – sałatki, kanapki, pasty. Dobrym rozwiązaniem są także hale jedzeniowe. Tip? Przyjrzyjcie się dokąd wchodzą rodzice z wózkami (a tych na mieście są całe tabuny, w końcu mają tu długie urlopy wychowawcze, także panowie). Na pewno będą to sprawdzone miejsca. Jednym z takich spotów są kawiarnie w Centrum Kultury – Kulturhuset w samym centrum przy Sergels Torg. Na końcu postu wklejam moją mapę z zaznaczonymi restauracjami kids friendly i placami zabaw.

Place zabaw w Sztokholmie

Na każdym kroku czuje się, że to miasto jest stworzone dla rodzin z dziećmi. Atrakcji nie starczyłoby na kilka pobytów. Ale prawdziwe niebezpieczeństwo kryje się w … placach zabaw. Są tak fajne, że trudno Wam będzie zaciągnąć maluchy do dalszego zwiedzania. Przed wyjazdem zaznaczyłam sobie na mapie te najfajniejsze (udostępniam na końcu postu).

Sztokholm przewodnik – najpiękniejszy widok na miasto

Niestety, w czasie ostatniego pobytu nie udało mi się dotrzeć do punktów widokowych. A opcji jest całkiem sporo. Po pierwsze super panoramę miasta widać z jednego z fajniejszych placów zabaw w Ivar Los Park. Kolejne fajne miejsce na podziwianie panoramy Sztokholmu to Skybar w wieży telewizyjnej Kaknastornet. Trochę droższym miejscem jest Skyview, czyli 20-minutowa przejażdżka gondolą wjeżdżającą na dach sferycznej areny Ericsson Globe. Bilety kosztują odpowiednio 15 euro dorośli i 12 euro dzieci w wieku 5-12 lat.

Sztokholm Przewodnik – place zabaw i restauracje kids friendly

A oto obiecana mapa z zaznaczonymi placami zabaw w Sztokholmie i  restauracjami kids friendly:

I na koniec przypominam posty o atrakcjach dla dzieci w Sztokholmie oraz o wyspie Wikingów.

Autor: Kasia

Nie lubię siedzieć w domu. Zawsze mam jakiś plan - na bliższą wycieczkę lub dalszą podróż, w którą prawie zawsze zabieram moje bliźniaki. Podwójna emigrantka - od kilku lat mieszkam w Prowansji, wcześniej 6 lat w Barcelonie. Na blogu dzielę się sprawdzonymi miejscami, pomysłami na podróże, często poza głównymi szlakami turystycznymi. Moja dewiza - aktywne życie z dziećmi jest możliwe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version
%%footer%%