Do Sztokholmu w dzieciństwie (i młodości – Boże, jak to brzmi) jeździłam często – tu mieszka moja ukochana ciocia. Wiedziałam więc, że jest to miasto idealne na wypad z dziećmi a atrakcje Sztokholmu usatysfakcjonują i małych i dużych. Odczekałam tylko, żeby dzieci trochę podrosły i w końcu wybrałam się z moimi pięciolatkami. Wypad był w 100% skrojony pod maluchy. Atrakcji w Sztokholmie jest tyle, że nawet przy tygodniowym zwiedzaniu nie jest się w stanie wszystkiego obejrzeć. W Sztokholmie fajne jest też to, że ma mnóstwo do zaoferowania latem i wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. Jedyne o czym trzeba pamiętać, żeby wypełnić portfel banknotami, bo tanio nie jest.
W tym przewodniku po Sztokholmie kids friendly znajdziecie najciekawsze atrakcje dla dzieci. Ceny przy atrakcjach podaję w euro w wolnym przeliczeniu 10 koron – 1 euro. Nazwy poszczególnych atrakcji są jednocześnie linkiem do ich stron www.
Stare Miasto – Gamla Stan
Jest urocze, warto więc wybrać się tu na spacer i rozpocząć zwiedzanie Sztokholmu od Starego Miasta właśnie. Nie przeznaczałabym jednak zbyt wiele czasu, jeśli nie planujecie zwiedzać takich miejsc jak Zamek Królewski czy Muzeum Nobla.
Atrakcje Sztokholmu – rejsy statkiem
To chyba główna atrakcja Sztokholmu. Fantastyczne położenie miasta na wyspach aż prosi się o podziwianie go z pokładu statku. Możliwości jest całe mnóstwo. Od promów należących do sieci transportu publicznego, na które jest ważny bilet z metra, do kilkugodzinnych rejsów wokół miasta. Strömma ma rejsy pod Mostami Sztokholmu – 2 godz 15, cena 28 euro dorośli, 14 euro dzieci w wieku 6-15 lat, do 6 lat gratis. Rejs wokół Kungsholmen trwa 50 minut. Bilet kosztuje 22 euro, dzieci od 6 roku życia 11 euro. Red Sightseeing oferuje rejsy w formie Hop-On Hop-Off połączone z autobusem. Bilety od 50 euro za bilet na 24 godziny. To jest zawsze dobry wybór, gdy nie mamy zbyt dużo czasu, nie chcemy jeździć transportem publicznym, a chcemy dotrzeć do największych atrakcji.
Atrakcje Sztokholmu – Djurgården
Djurgården to główne skupisko atrakcji dla dzieci w Sztokholmie. Można tu dotrzeć na dwa sposoby. Promem z przystani Slussen (obowiązuje karta transportu miejskiego, dzieci gratis) lub tramwajem nr 7, który odjeżdża z Kungsträdgården niedaleko dworca Centralen. Prom przybija do nabrzeża przy wesołym miasteczku. Powinniście wziąć to pod uwagę, jeśli planujecie iść tylko do Skansenu, a nie do Grüna Lund. Nie sposób, żeby dzieci nie dojrzały tego drugiego.
Sztokholm z dziećmi – Skansen
Punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Sztokholmu z dziećmi. Na terenie parku można poznać tradycyjną architekturę Skandynawii z różnych epok, w tym także typowe chatki Ludów Północy. Nie do wszystkich budynków można wejść, ale w tych do których się wchodzi wnętrza są fantastycznie odtworzone. Nie pamiętałam, że jest tu tyle zwierząt. Nie byłam zachwycona warunkami zwłaszcza dla tych dużych – łosi, żubrów czy fok. Dzieci owszem.
Na terenie Skansenu jest kilka karuzeli vintage dla najmłodszych dzieci. A także Akwarium poświęcone faunie Bałtyku. Na wizytę bez pośpiechu należy przeznaczyć około 3-4 godzin. Wstęp kosztuje 6 euro dzieci i 20 dorośli. Bilet łączony z Akwarium 11 euro dzieci i 29 euro dorośli.
Tivoli Grüna Lund
Pamiętałam, że gdy miałam 12-14 lat wesołe miasteczko Grüna Lund zachwycało mnie. Ale nie pamiętałam szczegółów. A oto one: Tivoli Grüna Lund leży na niedużym kawałku terenu, na którym poupychano kilka kolejek górskich i bardzo dużo różnego rodzaju strzelnic i innych loterii fantowych. Jeśli wybieracie się do Sztokholmu z dziećmi w wieku 4-5 lat, uważam, że nie warto wchodzić do Tivoli. Wystarczą im karuzele w Skansenie.
Atrakcji dla maluchów w Tivoli nie ma zbyt dużo. Większość jest dostępna dla dzieci od 120 cm wzrostu. Chociaż jest kilka od 110 cm, w tym jedna kolejka górska. W sumie moje dzieci skorzystały z 5 różnych atrakcji. Weźcie pod uwagę także, że na terenie Tivoli jest bardzo dużo różnego rodzaju strzelnic, w których wygranie czegokolwiek przez dzieci graniczy z cudem. Nam się udało w kole fortuny.
Dzieci do lat 6 nie płacą za wejście. Dorośli płacą 12 euro. Z atrakcji można korzystać na dwa sposoby. Albo kupujemy nielimitowany karnet w cenie 34 euro za osobę lub płacimy kuponami (jeden 2,5 euro). W większości atrakcji płaci się 2-3 kupony za przejazd. Można kupić karnety z 10, 20 lub 50 kuponami, w tym ostatnim przypadku cena za kupon spada do 1,9 euro.
Muzeum Abby
Tuż obok Tivoli znajduje się Muzeum Abby – ubrania, płyty, projekcje – dla największych fanów 🙂 Dorośli 25 euro. Dzieci od lat 7 do 15 płacą 10 euro.
Zwiedzanie Sztokholmu – Okręt Vasa – Vasamuseet
Tym razem nie zdążyłam zabrać tu dzieci. Z poprzednich wizyt pamiętam, że odrestaurowany żaglowiec, który przeleżał 333 lat na dnie morza robi niesamowite wrażenie. Warto zabrać zwłaszcza starsze dzieci. Przedtem jednak trzeba przypomnieć sobie szczegóły Potopu Szwedzkiego 🙂 tak na wszelki wypadek. Do lat 18 wejście gratis, dorośli 13 euro.
Junibacken
Tuż obok Muzeum Vasa leży magiczny ogród z postaciami z książek Astrid Lindgren. Na terenie parku Junibacken znajduje się plac zabaw, bajkowa kolejka, dom Pippi Langstrump, teatry, kawiarnia i księgarnia. Wejście kosztuje 15 euro dzieci i 18 euro dorośli.
Tom Tits Experiment
Tom Tits Experiment miałam na liście na wypadek deszczu, jednak przez cały pobyt piekliśmy się w upale. 4 piętra eksperymentowania – interaktywna wystawa i eksperymenty podzielone według wieku odwiedzających. Dojazd kolejką podmiejską do Sodertalje C. Wstęp kosztuje 23 euro osoba dorosła, dzieci w wieku 3-14 lat płacą 18 euro.
Centrum Architektury i Wzornictwa ArkDes
ArkDes to must see dla wielbicieli skandynawskiego designu. Dla dzieci wydzielona jest specjalna przestrzeń z książkami o architekturze, klockami, etc. W weekendy organizowane są warsztaty. Wejście gratis. Dojazd metro T – Kungstradgarden.
Moderna Museet
Jedna z najlepszych kolekcji malarstwa XX i XXI wieku w Europie – Dali, Picasso, Matisse, Warhol i wielu innych. Moderna to także kolekcja fotografii i sztuk wizualnych. Kącik dla dzieci. Wejście gratis. Niektóre wystawy czasowe objęte są płatnym biletem.
Atrakcje Sztokholmu – Fotografiska
W Fotografiska byłam po raz pierwszy i polecam, jeśli aktualne wystawy będą się nadawały do wizyty z maluchami. Ja się wybrałam, bo przeczuwałam, że spodoba im się wystawa poświęcona oceanom i ich mieszkańcom – SeaLegacy. Trafiłam także na fantastyczną wystawę Lindy i Mary McCartney. Na ostatnim piętrze Fotografiska jest restauracja z przepięknym widokiem na miasto. Dzieci do las 12 wchodzą za darmo. Dorośli płacą 15 euro.
Pałac królewski i ogrody Drottningholms
Wpisany na listę dziedzictwa UNESCO pałac królewski i ogrody z chińskim pawilonem to pomysł na miejsce na relaksujący spacer i piknik. Latem dopływają tu statki spod Ratusza. Można także dojechać metrem do Brommaplan, a potem autobusem 176-177 lub 301-323.
Atrakcje Sztokholmu – Ogrody Millesgården
To jedno z piękniejszych miejsc w Sztokholmie. Tym razem nie dojechaliśmy, ale jeśli macie starsze dzieci, które interesują się sztuką, to na pewno docenią niezwykłe rzeźby tańczące nad wodą w pięknie zaaranżowanych ogrodach.
Birka – wyspa wikingów – Sztokholm z dzieckiem
W tym poście możecie poczytać o wycieczce na wyspę Wikingów. Uważam, że jak najbardziej warto się tu wybrać, bo jest to miejsce niezwykłe. Aż trudno uwierzyć, że tętniło życiem 1300 lat temu. Dociera się tu statkiem i spędza kilka godzin. Wszystko jest obliczone tak, że starcza nam czasu na wizytę w muzeum, spacer z przewodnikiem, wizytę w wiosce i piknik lub obiad w restauracji na przystani. Bilety 40 euro osoba dorosła (statek na wyspę i wszystkie atrakcje na miejscu). Dzieci do lat 6 nie płacą, w wieku 6-15 lat płacą połowę ceny biletu.
Naturhistoriska Riksmuseet
Kolejne miejsce, które miałam na mojej liście atrakcji Sztokholmu dla dzieci i niestety nie udało nam się dotrzeć. Muzeum Nauk Naturalnych z interaktywną wystawą (wejście gratis) i kinem Cosmonova. Największy IMAX w Szwecji z takimi projekcjami jak A Beautiful Planet, Journey to the South Pacific czy Dream Big – cuda inżynierii. Bilety do Cosmonova kosztują odpowiednio 12 euro dorośli i 6 euro dzieci. Dojazd metrem do stacji Universitetet.
Kulturhuset Stadsteatern
W centrum miasta przy Sergels Torg znajduje się wyjątkowy Dom Kultury – pełen księgarni, kawiarni, restauracji, etc. Każdy znajdzie coś dla siebie, wiele z miejsc jest kids friendly. W programie wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne, taniec współczesny. Wstęp jest bezpłatny z wyjątkiem spektakli teatralnych.
Place Zabaw w Sztokholmie
Place zabaw w Sztokholmie to temat na osobny post. Nie odkryję Ameryki, jeśli napiszę, że Skandynawia to raj dla dzieci pod względem miejsc zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Jakie istnieje niebezpieczeństwo? Ano takie, że jeśli weźmiecie dzieci na taki plac zabaw, to nie będą chciały ruszać się stamtąd przez pół dnia. Tak było w przypadku Stora Blecktornsparken. W tym poście z informacjami o transporcie i noclegach w Sztokholmie znajdziecie wszystkie namiary i mapę.
4 comments
Kasia, dzieki za ten artykuł. Przekonałas mnie żeby zabrac pierworodnego na mały city break 😉
Bardzo polecamy! Moje dzieciaki były zachwycone.
Bardzo dziekuje za ten wpis. Wybieram sie rodzinnie do Sztokholmu i bardzo nam sie wskazowki dotyczace zwiedzania przydadza! 🙂
Bardzo się cieszę, że informacje się przydają. Życzę wspaniałego wyjazdu! Na pewno będzie super!