Porto na weekend

W tym wpisie znajdziecie wszystkie informacje praktyczne potrzebne do zorganizowania pobytu w Porto. Dużo miejsc i cen z marca 2023 r.

W końcu, po kilku latach udało nam się powrócić do Porto. To miasto jest genialne i polecam bardzo na przedłużony weekend. Mimo że turystów jest naprawdę dużo, a niektóre atrakcje trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, warto! Dla klimatu, dla pięknych widoków, smacznego jedzenia…

Tutaj klikajcie po pomysły na zwiedzanie i wszystkie atrakcje Porto i okolic miasta. Natomiast poniżej znajdziecie wszystkie informacje praktyczne, w tym dużo aktualnych cen w restauracjach w Porto.

Bezpośrednie loty do Porto

Po pierwsze, transport do Porto. Loty bezpośrednie do Porto ma w swoim rozkładzie letnim Wizzair z Warszawy oraz Ryanair z Krakowa, Wrocławia i Modlina. Możecie także przylecieć tu easyJetem lub Eurowings z Berlina.

Dojazd do centrum z lotniska w Porto

Pierwsza rzecz po przylocie to oczywiście transport do maista. Dojazd z lotniska do centrum Porto zarówno metrem, jak i samochodem zajmuje ok 30 minut. Linia E metra dojeżdża do do stacji Trinidade. Bilet na metro kosztuje 2,15 Euro.

Z kolei przejazd VTN (Uber, Free Now ) to około 12 Euro w zależności od godziny i natężenia ruchu. Taksówka kosztuje około 25 Euro.

Weekend w Porto – poruszanie się po mieście

Do większości atrakcji w centrum miasta dochodzi się w 10-15 minut na piechotę. W związku z tym, jeśli jesteśmy tylko na weekend, prawie wszędzie się chodzi! Jeśli planujecie korzystać z transportu publicznego, możecie zaopatrzyć się w karnet Andante Tour. W zależności od ilości dni, kosztuje 7 Euro na 24 godziny lub 15 Euro na 72 godziny. Można także kupić bilety na jeden przejazd, ich cena zależy od strefy, w której się poruszacie. Dzieci do lat 4 jeżdżą za darmo.

Ponieważ my byliśmy większą grupą, to w przejazdach korzystaliśmy z Free Now. I tak np. dojazd do Matosinhos z centrum kosztował nas jakieś 17 Euro. Z kolei do Fundacji Serralves dojechaliśmy za 6 Euro.

Zabytkowe tramwaje w Porto

W Porto można korzystać obecnie z 2 linii zabytkowych tramwajów (trzecia jest nieczynna z uwagi na budowę nowych linii metra). Najdłuższa, którą dojedziecie do nadmorskiej miejscowości Foz to Linia nr. 1. Bilet na jeden przejazd kosztuje 5 Euro (dzieci w wieku 4-12 lat – 3,5 Euro),  na dwa przejazdy w ciągu dnia 7 Euro (dzieci odpowiednio 3,5 Euro. Uwaga – w tramwaju nie działa karta Andante Tour, ale już bilet okresowy Andante tak.

Weekend w Porto – organizacja pobytu i rezerwacje atrakcji

Przypuszczam, że będziecie chcieli odwiedzić producentów Porto. W tym wypadku radzę zarezerwować wizytę kilka dni wcześniej. Po pierwsze, nie wszystkie wizyty są po angielsku. Po drugie, interesujące was godziny mogą być już zarezerwowane. Podobnie rzecz się ma z wizytą w Muzeum Wina oraz z koncertami Fado.

Tu znajdziecie linki do super nowoczesnego muzeum wina oraz producentów organizujących wizyty (niektórzy mają tylko sklepy):

Fado w Porto

Być może Porto nie jest stolicą Fado, jednak nie znaczy to, że Fado tu nie można posłuchać. Do wyboru macie 5 różnych miejsc. Słyszeliśmy bardzo pozytywne opinie o koncertach w Casa Mariquinhas. Nam się nie udało dostać biletów, więc wybraliśmy się do Casa da Guitarra (18 Euro od osoby) i bardzo nam się podobało.

Ceny w Porto

A teraz przechodzimy już do tematu, który na pewno przyda się w planowaniu. W porównaniu z Hiszpanią (szczególnie Barceloną) oraz Francją, ceny w Porto wciąż są konkurencyjne! Zdarzyło nam się zapłacić za kawę (espresso czy kawę z mlekiem) 1 Euro. Oto więc przykładowe ceny z naszego pobytu w marcu 2023 :

  • sok pomarańczowy wyciskany – 2,25 Euro
  • duża kanapka z szynką i serem na ciepło – 2,95 Euro
  • małe piwo – 2 Euro
  • sałatka z ośmiornicy – 8 Euro
  • sardynki (danie główne) – 13 Euro
  • dorsz 21-23 Euro
  • danie główne mięsne – 15-17 Euro
  • desery – 4-5 Euro
  • zestaw dziecięcy – 10 Euro

I na koniec jeszcze kilka miejsc godnych polecenia:

Cukiernie

  • Confiteria do Bolhão (naprzeciwko hali targowej Bolhao) Nastawcie się na kolejkę do stolika. To tradycyjny lokal z wypiekami na słodko i kanapkami na ciepło, w którym serwują przepyszne Pasteis de natas. Nie mylić z Pasteis de Belen, bo to nie to samo 😉
  • Delta Coffee House tuż obok – pyszna kawa i oraz fabryka pasteis de nata – Manteigaria

Restauracje

Nie może zabraknąć lokali sprawdzonych przez nas i/lub polecanych przez nasze lokalne kontakty

  • Adega San Nicolau – na placu Lago de Terreiro tuż przy rzece, smacznie i miło.
  • Vinum w winnicy Graham’s link
  • Brasão Aliados (rua de Ramalho Ortigão 28)
  • Postigo do Carvão (rua da Fonte Taurina 24)
  • Casa Guedes Tradicional (Praça dos Poveiros 130)

Restauracje w Matosinhos

Do Matosinhos jeździ się na świeżą rybę. Przy ulicy Heróis de França jest cały ciąg restauracji.

  • O Fernando – miejsce na pyszną rybę i owoce morza, do którego przychodzą całe rodziny. Turystów nie widzieliśmy. A lokal znamy dzięki koledze, który w Porto mieszkał i pracował….
  • Meia-Nau przy tej samej ulicy restauracja rybna, także polecana

Hotele w Porto

FOTO: VINCCI PONTE DE FERRO

Wybór hoteli i apartamentów jest przeogromny. Musicie tylko zdecydować, czy chcecie się zatrzymać w centrum miasta czy w Villa Nova de Gaia, czyli po stronie producentów Porto. Oraz oczywiście, jakim budżetem dysponujecie.

Tutaj znajdziecie kilka propozycji w różnych cenach:

FOTO: HOTEL CARRIS PORTO RIBEIRA

Więcej propozycji znajdziecie w poście o noclegach dla rodzin w Lizbonie i Porto.

Apartamenty w Porto

Jeśli wybór hoteli jest duży, to apartamentów przeogromny. My zatrzymaliśmy się w Apartamentach Villa Bolhão, w mieszkaniu dwupoziomowym z 3 sypialniami. Urządzone z gustem, nowe apartamenty o różnej wielkości zajmują cały budynek tuż przy hali targowej Bolhão. Świetne położenie, miła obsługa. W ostatni dzień pobytu można zostawić bagaże w zamykanych szafkach i odebrać bezproblemowo o dowolnej godzinie. Polecam. Tu znajdziecie link do rezerwacji

Po tym zwięzłym zbiorze wszystkich ważnych informacji o Porto, zapraszam do lektury pozostałych wpisów z Portugalii

Kilka dni w Porto i okolicach

Obserwując popularność postów wiem, że wielu z Was ma chrapkę na Portugalię. Z góry zastrzegam, że wszystkie moje wpisy na temat Portugalii są bardzo subiektywne, ponieważ jestem wielką fanką tego kraju i z przyjemnością zawsze tam wracam. Uwielbiam ludzi, język, fado i dorsza na tysiąc sposobów, nie mówiąc o vinho verde i porto właśnie. Jeśli więc spytacie się mnie o Portugalię, z całego serca zawsze ją polecam. Tak też jest z Porto i na zwiedzanie Porto dziś Was zabieram.

Tak jak Lizbona, Porto ma swój niepowtarzalny urok. Trochę dekadenckie z jednej strony, coraz bardziej nowoczesne z drugiej. To miasto jest po prostu niesamowicie klimatyczne. Jest świetne do spacerów – nam spacerowanie po mieście zajęło ponad dwa dni. Ale uwaga na wózki – jest stromo. Oczywiście o charakterze Porto decyduje Douro, więc w końcu tutaj kończą się wszystkie spacery – w knajpce z widokiem  na rzekę lub po drugiej stronie w Vila Nova de Gaia, w którejś z bodeg próbując porto.

W osobnym wpisie znajdziecie wszystkie informacje praktyczne potrzebne do zaplanowania zwiedzania Porto. W tym także namiary na sprawdzone apartamenty. Porto jest pod tym względem wyjątkowe. Oferta apartamentów jest ogromna. Jest mnóstwo pięknie urządzonych i w dobrej cenie. Tu kilkajcie po propozycje noclegów w Porto i w Lizbonie. 

A oto kilka pomysłów na zwiedzanie Porto i okolic:

1. Rejs po Douro

Z wcześniejszych wpisów na pewno wiecie, że zawsze jeśli jest taka możliwość lubimy oglądać miasta od strony wody. Zwiedzanie Porto od strony Douro gwarantuje super widoki na miasto i na plaże bliżej ujścia rzeki. Rejsów nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, przy nabrzeżu znajdziecie budki z biletami. Najbardziej typowy rejs nazywa się 6 Mostów, trwa około 50 minut. Bilety kosztują od 15 do 20 Euro (dzieci połowę ceny). Szczegóły tutaj Można także wybrać się w rejs z kolacją.

2. Rowerem wzdłuż Douro i plaż

To może być fajna alternatywa dla rejsu. W Porto jest około 70 kilometrów ścieżek rowerowych. Większość z nich po płaskim terenie wzdłuż rzeki i plaż. W mieście jest kilka miejsc, gdzie oprócz rowerów można także wypożyczyć foteliki, rowery dla dzieci, kaski etc. na przykład w tej wypożyczalni.

3. Zwiedzanie Porto starym tramwajem

https://kidsandgo.pl/wp-content/uploads/2023/03/porto-na-weekend.mov

Może nie będzie aż tak niesamowicie jak w Lizbonie, ale dzieciom na pewno się spodoba przejażdżka starym tramwajem. W Porto zostały tylko trzy linie tramwajowe ze starymi składami. Linia 1 wzdłuż wybrzeża, Linia 18 dojeżdża aż do plaż Foz do Douro. Z kolei trasa linii 22 przejeżdża przez całe centrum, obecnie nie działa z uwagi na budowę nowych linii metra. Miłośnicy tego typu transportu mogą się wybrać do Muzeum Tramwajów, przy którym zatrzymują się tramwaje. Bilet na 1 przejazd kosztuje 5 Euro.

4. Atrakcje Porto – Muralha Fernandina

Nie wszystkie dzieci lubią krążyć bez celu po mieście. Ale jeśli zaproponujemy im wejście na mury, mogą zmienić zdanie. Zwłaszcza że rozpościera się stąd wspaniały widok na miasto. Mury w Porto, a raczej ich pozostałości, są wpisane na listę UNESCO i można do nich dotrzeć w dwóch miejscach: do tzw.  Trecho dos Guindais można dojść od placu Batalha oraz Trecho Caminho Novo autobusem linii 200, 201 i 207 (przystanek Cordoaria) lub na piechotę od stacji metra Sao Bento (Linia D).

5. Parki w Porto

My z dziećmi zawsze lądujemy w jakimś parku – chwila relaksu dla nas i wyżycia na placu zabaw dla maluchów. W Porto jest kilka dużych parków, chociaż te największe leżą na obrzeżach miasta. W centrum można odpocząć od zwiedzania w romantycznych Ogrodach Palacio de Cristal. Nie brakuje parkowych atrakcji – tarasy widokowe, ogród botaniczny, place zabaw.  Bliżej oceanu leży Parque Occidental da Cidade – prawdziwe zielone płuca miasta na 80 hektarach. W czasie ostatniego pobytu odwiedziliśmy fantastyczne miesjsce dla dorosłych i dla dzieci – Fundação Serralves. W pomieszczeniach galerii odbywają się wystawy czasowe współczesnych artystów. Na terenie Fundacji znajduje się także małe muzeum poświęcone twórczości portugalskiego reżysera Manoel de Oliveira oraz piękna willa Art Deco. Jednak warto tu przyjechać ze względu na fantastyczne ogrody z rzeźbami, sekretnym stawem oraz ścieżką wśród koron drzew. Można kupić bilet wstępu do Galerii i Ogrodów (20 Euro) lub tylko do ogrodów (13 Euro). Dzieci do lat 12 gratis.

6. Po drugiej stronie rzeki – Vila Nova de Gaia

Gaia znana jest przede wszystkim z winiarni porto. Jednak to tutaj znajduje się wiele parków i terenów zielonych. Po pierwsze wzdłuż nabrzeża znajdziecie kilka placów zabaw. Jeśli macie ochotą na podziwianie flory i fauny musicie udać się do Parque Biologico de Gaia. Z tej strony rzeki znajduje się także ZOO. Poza tym są tu jeszcze  Parque de Lavandeira oraz wydmy w Parque de Dunas.

Koniecznie musicie zajrzeć do części WOW – to przede wszystkim nowoczesne muzeum wina, ale także sklepy, restauracje i kawiarnie. Więcej informacji o bodegach i muzeum WOW znajdziecie tutaj.

7. Zwiedzanie Porto – kolejka linowa

Kolejka linowa w Gaia to kolejny pomysł na oglądanie miasta z innej perspektywy. Stacja górna mieści się na wysokości mostu Luisa tuż przy Ogrodzie do Morro. Przejazd trwa około 5 minut i wysiadamy tuż przy nabrzeżu i bodegach. Można więc kwestionować cenę. Wynagrodzą nam ją widoki.

8. Funikular

Kolejny fajny środek transportu to funikular, który przewiezie nas z nadbrzeża Ribeira do wyższych części miasta, na plac Batalha. Idealny, gdy po całym dniu spacerów dzieci nie mają już siły wspinać się pod górę.

9. Casa da Musica

źródło: Casa da Musica

Projekt Rema Koolhaas to jedna z ikon współczesnej świtowej architektury. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na fantastyczny repertuar dla dzieci. Co niedzielę, organizowany jest nie jeden a kilka koncertów dla dzieci w różnym wieku. Informacje o aktualnych wydarzeniach znajdziecie tutaj

9. Księgarnia Lello

Na koniec jedna z największych ostatnio atrakcji Porto. Nie będę pisała o księgarni z prostego powodu – wyjątkowo odstręczają mnie miejsca zawładnięte przez instagramowych turystów. W księgarni byliśmy wieki temu, gdy można było tam normalnie wejść, kupić książkę i przy okazji zrobić zdjęcie. Teraz kolejka zawija się kilka razy wokół placu. Wejście kosztuje 6 Euro (5 jeśli zrobicie rezerwację przez internet), nie wiem, jak ten tłum robi zdjęcia czegokolwiek. Cenę biletu wstępu odliczą wam od ceny ksiązki, jeśli jakąś zakupicie. Podobno jest spory wybór obcojęzycznych. To tyle w tym temacie.

Zwiedzanie Porto – co zobaczyć w okolicach

1. Plaże w sąsiedztwie Porto

źródło: Oporto Cool

Do najbliższych plaż dojedziecie metrem, autobusem a nawet tramwajem. Najdroższa dzielnica Porto – Foz do Douro leży właśnie przy oceanie. Wzdłuż plaż jest mnóstwo knajpek i beach clubów. Jednak kąpiele tylko dla zahartowanych w Bałtyku – woda maksymalnie może mieć 22°C.

2. Wycieczki z Porto – Braga

źródło: Visit Braga -Fotografias da cidade de Braga, jardim de Santa Bárbara.
(Sérgio Freitas)

Jedno z najładniejszych miast Portugalii – Braga leży 55 kilometrów od Porto. Z przyjemnym starym miastem, wspaniałymi ogrodami i parkami, może być fajnym pomysłem na jednodniową wycieczkę. Tutaj znajdziecie rodzinny przewodnik po mieście.

3. Porto dla dzieci – Magikland

źródło: Magikland

Park rozrywki Magikland to miejsce trochę w klimacie vintage. Około 35 kilometrów od Porto, jest odpowiedni dla dzieci do około 8 lat.

4. Atrakcje Porto – Park wodny Amarante

źródło: Parque Aquatico Amarante

Park wodny w Amarante to już wycieczka 60 kilometrów od Porto. W porównaniu z typowymi parkami na wybrzeżu oferuje niesamowite widoki. Poza tym ma wszystkie obowiązkowe elementy – zjeżdżalnie różnej długości, baseny dla dzieci, basen ze sztucznymi falami, etc.

5. Rejs po Douro

Rejs po Douro w głąb rzeki to jedna z wielu pozycji na mojej liście rzeczy, które chciałabym zrobić. (Edit: marzenie spełnione w sierpniu 2017). Istnieje wiele opcji od rzecznych wycieczkowców po jednodniowe rejsy z miasteczka Regua do Porto.

I na koniec jeszcze, jeśli chcecie upewnić się, że Porto jest cool, koniecznie zajrzyjcie na to konto

Zwiedzanie Porto – Informacje praktyczne

Visit Porto – informacja turystyczna

Vila Nova de Gaia – informacja turystyczna

Visit Braga – informacja turystyczna

Douro Valley – informacja turystyczna doliny Duero

Kolejka linowa w Gaia

Rejsy po Douro 

Hotele dla rodzin na wybrzeżu Portugalii

Nie będę po raz kolejny rozpisywać się o tym, jak bardzo lubię Portugalię. Niech uwiarygodnieniem tego będzie fakt, że wracam tam tak często, jak to możliwe i że ze wszystkich wyjazdów mam bardzo miłe wspomnienia. Jednym z elementów, który decyduje o tych miłych wspomnieniach, są fajne hotele, które zawsze udaje nam się w Portugalii znaleźć. Lubię ładne miejsca, sporo czasu poświęcam na szukanie noclegu. Ale nie oszukujmy się, nie lubię wydawać fortuny na hotel, zwłaszcza że w ciągu roku sporo jeździmy. A gdy podróżuje się we czwórkę ceny skaczą w górę momentalnie. Korzystamy więc albo z opcji agroturystyki lub ze sprawdzonych sieci hotelowych w dobrej cenie. Czasami udaje nam się znaleźć także oferty w Pousadas, czyli hotelach zlokalizowanych w zabytkowych budynkach.

Agroturystyka w Portugalii

To jedna z naszych ulubionych opcji, gdy jeździmy z dziećmi po Hiszpanii i Portugalii. Jeśli nie jest wyraźnie zaznaczone, że dzieci nie są mile widziane, to zazwyczaj są mile widziane. Najczęściej obiekty tego typu mają ogród, basen, czasami plac zabaw – wszystko, co dzieciom trzeba do dobrego wypoczynku. W Portugalii zazwyczaj takie agroturystyki nazywają się Quintas. Quinta to po prostu ferma / gospodarstwo. Nie znaczy to, że będziemy mieszkać na fermie.  Quintas to najczęściej dawne hacjendy przerobione na hotele. Takie właśnie urocze miejsce znaleźliśmy w Algarve, niedaleko Albufeiry. W osobnym poście poczytacie o hotelu Quinta do Mel.

Portugalskie sieci hotelowe

Grupo Pestana

Foto: Pousada Viseu

Pestana to grupa skupiające różne typy hoteli – hotele miejskie, plażowe resorty i luksusowe Pestana Collection. Moje ulubione to Pousadas zlokalizowane w dawnych zamkach i pałacach. Zatrzymaliśmy się w nich m.in. w Sagres oraz w Alentejo. Uwaga! Jeśli rezerwuje się z wyprzedzeniem można trafić na ciekawe promocje.

Hotele Martinhal

Foto: Martinhal

Hotele Martinhal to z kolei luksusowa mini-sieć bardzo kids friendly. Założona przez lubiących podróże rodziców, w hotelach znajdziecie wszystkie możliwe atrakcje dla najmłodszych (i dla starszych też). Dwa hotele Martinhal znajdują się w Algarve, jeden w Cascais i jeden w Lizbonie. Na ogromny kompleks w Sagres składa się hotel, 132 wielorodzinne domy i wille. Wszystko otoczone zielonym terenem z bezpośrednim dojściem do plaży.

Hotele Axis

Niewielka sieć hotelowa w północnej Portugalii. Mnie bardzo przypadła do gustu za idealną relacją ceny do jakości. Pod tym linkiem znajdziecie szczegóły z naszych wakacji w Axis Ofir na północnym wybrzeżu.

Hotele Agua

Sieć czterogwiazdkowych aparthoteli zlokalizowanych w różnych częściach kraju – nad morzem, ale także w głębi lądu, na przykład w okolicach Bragançy. W Algarve mają hotele Alvor Jardim w miejscowości Alvor i Vila Branca w Lagos

Hotele w Portugalii – wakacje nad Oceanem

Wiem, że wiele osób zastanawia się, które miejsce na wybrzeżu Portugalii wybrać na wakacje. Jeśli zależy Wam na kąpielach i tradycyjnym plażowaniu, to oczywiście wybierzecie Algarve. Pamiętajcie jednak, że wiele punktów tej części wybrzeża jest bardzo zabudowanych i nie unikniecie turystycznej tandety. Dlatego mnie się podobało w Sagres, które jest znacznie mniej zurbanizowane.

Jeśli jednak pragniecie pięknych widoków oceanu, dzikich plaż, nie straszna Wam jest zimna woda w oceanie, to na całym wybrzeżu atlantyckim od Sagres przez Lizbonę do granicy z hiszpańską Galicją można znaleźć fantastyczne miejscowości z kameralnymi hotelami w dobrych cenach.

Jeśli szukacie ciekawych miejsc na wakacje z dziećmi, przygotowałam dla Was propozycje w różnych punktach wybrzeża Portugalii od Algarve do wybrzeża na północ od Porto. W większości cena za noc nie powinna przekraczać 100 euro poza sezonem.

Hotele w Algarve

Foto: Ozadi Hotel Tavira

Hotel Ozadi w miejscowości Tavira nie leży co prawda przy samej plaży, ale wynagradzają to piękne wnętrza i dwa baseny. W hotelu są dostępne pokoje rodzinne.

VidaMar São Rafael Villas to kompleks willi z basenem w okolicach Albufeiry. Na terenie kompleksu znajduje się także hotel 5* VidaMar Resort z apartamentami i pokojami. Pokoje rodzinne od 250€.

Villa Doris Suites to apartamentowiec położony blisko plaży w Lagos. Na terenie kompleksu znajduje się basen.

Foto: Baluarte Villa Lagos

Baluarte to willa z apartamentami dla 3 i 4-osób. Leży na starym mieście w Lagos, 10 minut od plaży miejskiej.

Hotel Clube Porto Mós  to 4-gwiazdkowy kompleks apartamentów położony 100 metrów od plaży Porto de Mós. Do centrum Lagos jedzie się 5 minut.

Wakacje w Portugalii – Costa Vicentina

Podczas naszego pobytu w Sagres zachwyciliśmy się leżącym na północ od Przylądku São Vicente wybrzeżem Costa Vicentina. Na tym odcinku wybrzeża, które ciągnie się od Algarve w stronę Lizbony, znajduje się kilka przyjemnych miejscowości, a plaże wszędzie są cudownie piękne. Najczęściej schodzi się do nich z klifu i jeśli jest to mała zatoczka, można znaleźć schronienie od wiatru. Ponieważ Costa Vicentina jest parkiem naturalnym, wybrzeże nie jest zabudowane. Noclegów trzeba więc szukać kilka kilometrów w głąb lądu.

Foto: Amazigh Hostel

W tradycyjnym portugalskim miasteczku Aljezur oddalonym od oceanu 8 kilometrów znajduje się ciekawy hostel Amazigh Design Hostel, w którym zatrzymują się surferzy, ale ponieważ ma pokoje 3 i 4-osobowe, może być także opcją dla rodzin. Ci sami właściciele mają do wynajęcia także wille.

Zambujeira do Mar

Foto: Monte do Zeca

Niewielka miejscowość, która latem wypełnia się po brzegi. W okolicach odbywa się jeden z największych festiwali muzycznych. W okolicach przepiękne plaże, klify, przylądek Sardão – niewiele więcej. Jest to opcja dla szukających spokojnych wakacji nad Oceanem.

Monte do Zeca to kompleks apartamentów i pokoi z basenem  dużym terenem zielonym. Oddalony 5 km od Przylądka Sardão i 7 kilometrów od plaż Zambujeira.

Herdade do Kuanza to agroturystyka z apartamentami dla rodzin, ogromnym ogrodem i basenem.

Monte da Baía do Tonel to w pełni wyposażone domy na wynajem 2 kilometry od najbliższej plaży.

I jeszcze jedna propozycja to Herdade da Matinha Country House.

Najmodniejsze miejsce w Portugalii – Comporta

Miejscowość Comporta leży jakieś 130 km na południe od Lizbony i od kilku lat jest tym miejscem, gdzie należy bywać. Autentyczne miasteczko, przepiękna plaża, niezniszczony hotelami krajobraz i mnóstwo pięknych agroturystyk, butikowych hoteli i willi na wynajem. Ponieważ miejsce to przyciąga śmietankę towarzyską z całej Europy, jest sporo miejsc z cenami 1000 € za noc.

Recantus Comporta to dom na obrzeżach miasteczka z dwoma apartamentami w pełni wyposażonymi.

Cocoon Eco Design Lodges to kompleks drewnianych nowoczesnych bungalowów oddalony od plaży, ale za to otoczony lasem.

Hotele w Portugalii – Costa de Sétubal

Zaledwie 50 kilometrów na południe od Lizbony wybrzeże w okolicach miejscowości Sétubal kryje wiele ładnych zakątków i plaż. W miejscowości Praia de Portinho da Arrábida znajdziecie Macarico Beach Hotel, fajnie urządzony hotel przy samej plaży z pokojami rodzinnymi i SPA.

Spory wybór apartamentów na wynajem i hoteli znajdziecie w okolicach miejscowości Sesimbra.

Hotele w Cascais

Cascais to praktycznie przedmieścia Lizbony, urocze miasteczko z pięknymi plażami. Może być dobrym pomysłem na bazę wypadową, jeśli chcemy połączyć zwiedzanie Lizbony z wakacjami nad Oceanem. W okolicach Cascais, niedaleko plaży studio dla rodzin znajdziecie w Aloha Beach House Hostel. Jeśli jednak wolicie duży hotel z placem zabaw dla dzieci, basenem, etc. to może to być Vila Gale Cascais.

Hotele w Portugalii – Peniche i okolice, czyli środkowe wybrzeże

Peniche to urocze miasteczko na półwyspie o tej samej nazwie. W okolicach mamy rezerwat przyrody Wyspy Berlenga, forty Peniche i São João, przylądek Carvoeiro. Fajne noclegi w pokojach rodzinnych oferuje butikowe B&B Mercearia D’Alegria położone ok 10 minut od plaży. Jeśli wolicie klimat bardziej hippy, możecie zatrzymać się w loftach Go4Surf. Przy samej plaży leży także Hotel Soleil Peniche.

W odległości około 100 kilometrów na północ od Lizbony znajdziecie kilka przyjemnych miejscowości z ciekawymi noclegami. Wypoczynek nad oceanem można połączyć ze zwiedzaniem okolicznych miejscowości, takich jak Sintra czy Obidos.

The Village to kompleks will i apartamentów w niewielkiej odległości od Oceanu i plaży Praia do Rei. W kompleksie są baseny, do tego niektóre wille mają prywatne

Foz de Arelho to przeogromna plaża nad otwartym morzem z jednej strony i laguną ze słoną wodą z drugiej. Niesamowite widoki zapewnia droga wzdłuż wybrzeża z Foz do São Martinho do Porto. W okolicach znajduje się hotel Agua d‘Alma Foz do Arelho z pokojami rodzinnymi położony około 1,5 km od plaży

Nazaré i okolice

Foto: Home Sweet Praia

Nazaré kiedyś wioska rybacka, teraz jest  mekką surferów. Ogromna plaża znajduje się w samym miasteczku i jeszcze piękniejsze w okolicach. Przy głównym deptaku znajdziecie dużo barów i kawiarni. W sąsiedztwie Nazaré znajdziecie także także park wodny. W okolicach nie brakuje ciekawych hoteli w dobrej cenie.

Villas Mare Residence to kompleks apartamentów z basenem.

Home Sweet Praia to pięknie urządzone apartamenty w miasteczku blisko plaży.

Holiday Nazaré Marginal to apartamenty różnej wielkości dla grup od 4 do 8 osób położone praktycznie przy samej plaży. Z kolei kilka kilometrów na północ od Nazaré znajduje się plaża da Falca i hotel Quinta da Falca.

Hotele w Portugalii – na północ od Porto

Jeśli nie przeszkadza Wam wiatr, jeśli szukacie miejsc niekomercyjnych, jeśli chcecie połączyć zwiedzanie Portugalii ze zwiedzaniem hiszpańskiej Galicji, mam dla Was kilak propozycji na wybrzeżu na północ od Porto. Po pierwsze hotele Axis, o których już pisałam. W miejscowości Viana do Castelo pokoje rodzinne znajdziecie w hotelu Flor de Sal lub w Absoluto Design Hotel.

Udanych wakacji w Portugalii!

Lizbona dla dzieci

Lizbona to jedno z miast, obok Granady, do których prędzej czy później chciałabym zabrać dzieciaki. Czy także macie ochotę pokazać dzieciom miejsca z jakiegoś powodu dla Was ważne? Lub takie, które bardzo lubicie? Ja tak mam. Chociaż z drugiej strony zawsze ciągnie mnie w nowe, więc na razie wszystko pozostaje w strefie planów. Co prawda Portugalię trochę już poznały, ale do Lizbony w składzie czteroosobowym jeszcze nie dotarliśmy. Co nie przeszkadza mi planować. Lizbona z dziećmi – co można robić w Lizbonie w czasie rodzinnego wyjazdu? Oczywiście obok standardowych wizyt i atrakcji, takich jak Oceanarium, przejażdżka tramwajem nr 28 czy wejście na wzgórze zamkowe, Lizbona oferuje całkiem sporo fajnych atrakcji dla całej rodziny.

Hippotrip – zwiedzanie Lizbony z dziećmi

Jeszcze kilka lat temu powiedziałabym Wam, że to atrakcja dość kiczowata. Ale teraz wiem, co sprawia frajdę dzieciom. Jestem pewna, że przejażdżka autobusem, który zmienia się w łódź wprawiłaby moje maluchy w zachwyt. Bilety kosztują 28 euro dorośli i 16 euro dzieci w wieku 2-16 lat i możecie je kupić na stronie Tiqets.

Ascensores i Elevador

Jedną z głównych atrakcji Lizbony, oprócz tramwaju 28, są windy uliczne czyli Ascensores da Gloria, da Bica i do Lavra i Elevador de Santa Justa. Na pewno będą wielką frajdą dla najmłodszych. Bilet w dwie strony kosztuje 3,70 euro. Gratis z kartą Lisboa Card.

Miradouros czyli punkty widokowe

Nasze dzieci chętnie wspinają się do wszelkiego rodzaju punktów widokowych. Zwłaszcza jeśli mają w perspektywie jakiś bonus w postaci lodów czy soku. W Lizbonie takich miejsc jest chyba z dwadzieścia. Niektóre bardzo oczywiste i znane, inne ukryte. Za niektóre trzeba płacić. W sąsiedztwie wielu z nich znajdują się kawiarnie czy parkowe kioski z napojami. Dobry moment na wdrapanie się tam to ten tuż przed zachodem słońca. Można trafić wtedy na uliczny koncert.

Najbardziej znane i urokliwe punkty to  m.in Jardím San Pedro de Alcántara. Jest położony blisko górnej stacji  Elevador da Glória. Z kolei Miradouro de Santa Catarina gwarantuje najlepszy widok na rzekę Tag i most Ponte 25 de Abril. Na sporym obszarze rozłożone są betonowe ławki. Można także usiąść na tarasie kawiarni. Tarasy znajdują się na ulicy Santa Catarina.

Według mieszkańców Lizbony z Miradouro das Portas do Sol rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. W weekendy można trafić na sesje DJ-ów i ludzi tańczących do muzyki. Można tu dotrzeć tramwajem 28.

Miradouro Santa Lucia w dzielnicy Alfama w okolicach zamku to jeden z najbardziej uroczych punktów widokowych Lizbony. Ozdobiony typowymi kafelkami, z pergolami, jest bardzo lizbońskim czarującym zakątkiem.

Miradouro da Graça tak naprawdę nazywa się Miradouro Sophia de Mello Breyner Andresen. Tu także można trafić na muzykę. Na miejscu jest przyjemny kawiarniany taras. Oczywiście wspaniałe widok rozciągają się z Zamku São Jorge i okolic. Na pewno jest to obowiązkowy punkt przy zwiedzaniu miasta z dziećmi. W okolicach zamku leży także zagospodarowany w 2015r. Miradouro do Jardim do Recolhimento.

Kolejny punkt widokowy, który może być dobrą opcją na chwilę odpoczynku, gdy zwiedzamy Lizbonę z dziećmi, to Miradouro do Torel. Znajduje się w parku o tym samej nazwie, a na miejscu mamy kawiarnię i plac zabaw.

Jeden z najwyższych punktów w mieście to Miradouro Senhora do Monte. Stąd rozciąga się wspaniały widok na całą Lizbonę, ale uwaga, dojście jest strome i dość wymagające.

Nieoficjalne punkty widokowe w Lizbonie

Wszystkie opisane wyżej punkty są tymi oficjalnymi. Ale w Lizbonie nie brakuje fajnych barów i restauracji z pięknymi widokami. Takim miejscem jest SkyBar na 16 piętrze Hotelu Tivoli Oriental lub bar w Hotelu Barrio Alto. Dobrym punktem widokowym jest także kawiarnia w domach towarowych Pollux.

Fantastycznym miejscem na wieczorny relaks jest bar Topo Chiado. Na 6-tym piętrze centrum handlowego Martim Moniz zlokalizowana jest restauracja, a na tarasach na dachu bar z leżakami. W ciągu dnia bardzo nasłoneczniony, wieczorem jest idealnym miejscem na chwilę relaksu.

Lizbona z dziećmi – Village Underground

Foto: Village Underground

Tuż obok Muzeum Autobusów (swoją drogą ciekawego miejsca do odwiedzenia z dziećmi) znajduje się  jedno z najciekawszych miejsc na mapie Lizbony. Village Underground to tutejszy inkubator start-upów, biura co-workingowe, ale także miejsce spotkań, kawiarnie, skate park, kluby muzyczne. Cafetaria Village zlokalizowana w dwupiętrowym autobusie określa się jako kids friendly i pets friendly. Dojazd tramwajem nr 15E i 18E.

Parque das Nações

Foto: Telecabina Lisboa

Parque das Nações to teren po Expo i ta nowoczesna strona Lizbony. Tutaj znajduje się Oceanarium, a także centrum Nauki – Pavilhão do Conhecimento. Jeśli macie ochotę na podziwianie okolic z innej perspektywy, możecie przejechać się kolejką linową. Bilet kosztuje 3.5 euro za przejazd w dwie strony, dzieci do lat 6 gratis.

Lizbona z dziećmi – gdzie iść do parku?

Parki polecane przez lokalne rodziny, to m.in  Jardim da Cerca da Graça. Co oferuje? Piękne widoki, miejsca na piknik i place zabaw. Z kolei w Jardim do Campo Grande można popływać łódką po jeziorku – wypożyczenie kosztuje 5 euro.

Parque Florestal de Monsanto

Nazywane zielonymi płucami Lizbony, wzgórze Monsanto pokryte jest parkami, a w nich ścieżki rowerowe, szlaki piesze, miejsca piknikowe, restauracje, a nawet camping! Ogromne place zabaw znajdziecie w Parque Recreativo do Alvito, dojazd autobusem  711, 723, 724. Drugie miejsce z placami zabaw to Parque Recreativo do Alto da Serafina. Tutaj działa także park linowy HelloPark. Bilet kosztuje 15 euro. Stąd rozciąga się także wspaniały widok na miasto. Dojazd autobusem 770 z przystanku Sete Rios (metro Jardim Zoologico)

Lizbona od strony rzeki

Moje dzieci uwielbiają łódki, motorówki itp. Oferta różnego rodzaju rejsów po Tagu jest przeogromna. Od szybkich motorówek (cena 35 euro za osobę dorosłą) przez rejsy jachtem o zachodzie słońca po obserwacje delfinów! Bilety na różne rodzaje rejsów znajdziecie na stronie Tiqets , na przykład ten na oglądanie delfinów.

Lizbona z dziećmi – Belem – raj dla najmłodszych

Do dzielnicy Belem z centrum Lizbony dojeżdża się w około 15 minut. Oprócz najbardziej znanych miejsc, takich jak Torre de Belem, Pomnik Odkrywców czy klasztor Mosteiro dos Jeronimos, czy cukiernia sprzedająca Pasteis de Belem, znajdziecie kilka atrakcji dla maluchów. Tuż przy Klasztorze znajduje się Tropikalny Ogród Botaniczny z 500 gatunkami drzew tropikalnych i subtropikalnych.

Jeśli na sali są księżniczki, koniecznie zabierzcie je do Muzeum Karoc i Powozów – Museu Nacional dos Coches. Tu można obejrzeć prawdziwe karoce i powozy niczym z bajki.

Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii – MAAT

Foto: MAAT – © FG+SG

Na mojej liście miejsc do zobaczenia przy najbliższej wizycie w Lizbonie jest jednak otwarte w 2016 roku Museo MAAT. Na kampus składa się nowy budynek MAAT zaprojektowany przez brytyjskie studioAmanda Levete Architects (AL_A) oraz odnowione budynki elektrowni – la Central. Można kupić bilet łączony –  9 euro lub tylko do MAAT lub do elektrowni – 5 euro. Ciekawe wystawy i nowoczesna architektura, także widoki na rzekę – ja odwiedzę na pewno przy najbliższej okazji.

Do Belem dojedziecie tramwajem 15. Warto też wiedzieć, że z tutejszej przystani odpływają promy przecinające Tag. Druga przystań, z której odpływają statki na drugą stronę rzeki, znajduje się przy stacji Cais do Sodré. Jest to dobra alternatywa do statków turystycznych. Bilet na prom kosztuje niecałe 2 euro w jedną stronę.

Lizbona z dziećmi – autobus Hop on Hop off

Jeśli planujecie zwiedzanie kilku atrakcji oraz przejazd autobusem Hop on Hop off, warto rozważyć kupienie karty turystycznej, która łączy m.in. autobus, rejs statkiem i przejazd tramwajem.

Jak widzicie, Lizbona z dziećmi może być bardzo zajmująca. Jeśli jeszcze nie macie noclegu, to zajrzyjcie do posta z fajnymi noclegami w Lizbonie, lub do tego z hotelami dla rodzin w różnych miejscach wybrzeża Portugalii.

Noclegi w Lizbonie i Porto – rodzinne zwiedzanie Portugalii

Oto druga część przewodnika z hotelami dla rodzin w Portugalii. W pierwszej poczytacie o hotelach na wybrzeżu Portugalii od Algarve do granicy z hiszpańską Galicją. Teraz czas więc na dwa największe miasta, które od kilku lat cieszą się wielką popularnością wśród polskich rodzin. W tym poście znajdziecie propozycje ciekawych hoteli w Lizbonie i Porto, a także klimatyczne apartamenty wakacyjnie.

Hotele w Lizbonie

Jakiś czas temu w Lizbonie bywałam kilka razy w roku – służbowo i rekreacyjnie. Służbowo najczęściej zatrzymywałam się w hotelu Tivoli Oriente położonym przy Dworcu Oriente na terenach Expo. Chociaż oddalony od centrum był wygodny, ponieważ musieliśmy dojeżdżać do naszej firmy w okolice Setúbal. Prywatnie zazwyczaj zatrzymuję się w okolicach placu dos Restauradores i Avenida da Liberdade. To idealny punkt, z którego dotrzemy łatwo do wszystkich ciekawych miejsc w Lizbonie.

Jak zawsze mam dla Was kilka propozycji hoteli z pokojami rodzinnymi i apartamentów w dobrej cenie:

Hotele Fenix to lokalna sieć z hotelami w Lizbonie i Porto. Hotele Fenix w Lizbonie to 4 ogromne budynki przy Placu Pombal. Trochą oddalone od centrum, ale przy samym metrze. Plusem jest dużo promocji i oczywiście pokoje rodzinne. Jeśli podróżujecie z młodymi fanami muzyki, to na pewno spodoba im się Fenix Music.

Foto: Fenix Music

Generalnie okolice Placu Pombal to zagłębie dobrych hoteli w cenie do 100 euro za noc. W okolicach jest na przykład IBIS Styles czy Eurostars Lisboa Parque lub Eurostars Das Letras. Im bliżej placu Rossio, czyli centrum miasta, tym cena wyższa. Chociaż oferta jest bardzo ciekawa. Z tych fajniejszych np. My Story Hotel Rossio czy Lisboa Tejo.

Gdzie szukać noclegów w Lizbonie

Foto: Chiado 44

W starej ale odnowionej kamienicy, niedaleko Bairro Alto znajduje się niewielki hotel z przepięknymi pokojami – Chiado 44. Jest surowo, minimalistycznie – ja uwielbiam taki klimat. W hotelu jest tylko 12 pokoi, w tym trójki i czwórki. Niektóre mają widok na Tag.

Oczywiście przy kilkudniowym pobycie najwygodniej z dwójką dzieci jest jednak w apartamencie. Wybór  apartamentów w Lizbonie jest ogromny. To kilka opcji z ładnie urządzonymi wnętrzami:

Foto: Hello Lisbon

Hello Lisbon Santa Apolónia Apartments to w pełni wyposażone apartamenty w sąsiedztwie stacji kolejowej Santa Apolónia.

Lisbon Inside Out oferuje 19 przepięknych apartamentów w różnych częściach miasta. Podobnie Lisbon Serviced Apartments – to kolejna opcja fajnie urządzonych apartamentów w różnych dzielnicach Lizbony.

A jak zaplanować zwiedzanie Lizbony z dziećmi? Propozycje znajdziecie w poście Lizbona dla dzieci.

Hotele w Porto

W Porto także dominują apartamenty. Jest ich tak dużo i tak ładnie urządzonych i w dobrej cenie, że przyprawiają o zawrót głowy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolelibyście zatrzymać się w hotelu (ja czasami wolę), to podaję Wam kilka propozycji.

Foto: Hotel Vincci Porto

Położony tuż przy Douro hotel Vincci mieści się w zabytkowej Hali Giełdy Rybnej – Bolsa de Pescado. Przepiękne części wspólne, kawiarnia z tarasem z widokiem na Douro i oczywiście pokoje rodzinne. A do tego często można trafić na promocje.

Vila Gale Porto Centro zajmuje jeden z najwyższych budynków w Porto, co przekłada się na piękne widoki. Na jednym z ostatnich pięter znajduje się basen. Niedawno odnowiony, hotel oferuje pokoje dla rodzin w okazyjnych cenach. Ta sama sieć ma drugi hotel nad rzeką Vila Gale Ribeira.

Foto: Republica Hostel and Suits

Uwielbiam tak minimalistyczne wnętrza. Naprawdę dobry nocleg nie potrzebuje wiele sprzętów. Zwłaszcza z dziećmi, im mniej sprzętów tym lepiej. Tak jest w República Suits & Hostel. Po prostu pięknie. Mają pokoje rodzinne.

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią hotele za wygodę przy przyjeździe (recepcja czynna całą dobę), ale chcą trochę więcej przestrzeni są aparthotele. Aparthotel Oporto Alves da Veiga jest fantastycznie urządzony i ma basen!

Mieszkania do wynajęcia w Porto

Wybór apartamentów w Porto jest tak duży i ceny są tak przystępne, że nic, tylko przebierać.

Fajnie urządzone różnej wielkości apartamenty znajdziecie w Feels Like Home New Oporto Apartments – Cardosas.

Foto: Apartamenty Domum

Kolejny obiekt z pięknie urządzonymi apartamentami to Trait House, dobrze położony i kids friendly oraz apartamenty Domum.

Foto: bnapartments Carregal

Wyjątkowym miejscem są bnapartments Carregal. Położone blisko centrum z dużym zielonym terenem i basenem. W kompleksie jest w sumie 16 apartamentów, niektóre z własnym tarasem.

Mam nadzieję, że te podpowiedzi pomogą Wam znaleźć idealne miejsce na wakacje w Portugalii!

Jeśli szukacie noclegów nad oceanem, przeczytajcie post o hotelach w wybrzeżu Portugalii. Planującym urlop na północy Portugalii polecam fajny hotel przy samej plaży w Ofir. 

Pamiętajcie jeszcze o przewodniku po Porto i pomysłach na zwiedzanie Lizbony z dziećmi.

Dolina rzeki Douro

Portugalia to jeden z tych niewielkich krajów, które wypełnione są pięknymi krajobrazami od granicy do granicy. Co warto zobaczyć w Portugalii? Moim podróżniczo-enologicznym marzeniem był pobyt w Dolinie rzeki Douro. Spełniło się połowicznie, ponieważ pobyt zamieniliśmy na przejazd, a kilka dni spędziliśmy, co prawda także nad Duero, ale w części przygranicznej, w hiszpańskich Arribes. Co planowałam robić nad Douro? Zwiedzać winnice, pływać statkiem i relaksować się w gorące popołudnia na basenie naszego hoteliku z widokiem na tarasy obsadzone winoroślą…

Ale po kolei. Cała dolina ma około 200 km długości. Główne miasta Doliny, w których znajdziecie informację turystyczną, porty, etc, to Peso de Régua, Pintão, Sao João da Pesqueira, Tua, Vila Nova de Foz Cõa.

Rejsy statkiem po Douro

Można wybrać między krótkimi rejsami kilkugodzinnymi, statki wypływają z każdego większego portu Douro i rejsami całodziennymi, np. na trasie Porto-Régua-Porto. Przy rejsach całodniowych przepływa się przez śluzy. W ofercie macie także rejsy dwu i kilkudniowe. Istnieje także opcja połączenia rejsu i powrót zabytkowym pociągiem. Rejsy oferuje m.in. Cruzeiros Douro.

Wycieczka pociągiem

Linia kolejowa łączyła kiedyś Porto z granicą hiszpańską, dziś dociera do miejscowości Pocinho. W wielu miejscach tory przebiegają na zboczach doliny z przepięknym widokiem na rzekę i tarasy winnic. Najpiękniejszy odcinek to ten między miejscowościami Pinhão i Pocinho. Podróż z Porto (stacja São Bento) do Pocinho zajmuje ponad 3 godziny. Oczywiście można wybrać się na krótszą przejażdżkę z którejś stacji po drodze. Na trasie Régua – Tua w soboty w sezonie jeździ zabytkowy pociąg z lokomotywą parową. Podróż trwa godzinę w jedną stronę. Bilety kosztują 42,5 euro dorosły i 19 euro dzieci w wieku 4-12 lat.

Winnice Doliny Douro

Jadąc drogą od granicy hiszpańskiej do Porto po drodze mija się niezliczoną ilość winnic. W biurach informacji turystycznej podpowiedzą Wam, które organizują najciekawsze wizyty. Pod linkiem znajdziecie adresy winnic, które można odwiedzić. Niektóre mają na swoim terenie hotele i⁄ lub restauracje. Tu wybrano 10 najświetniejszych winnic w Dolinie Duero.

Punkty widokowe na rzekę

My zatrzymaliśmy się na obiad w Peso de Régua. Zwiedziliśmy Muzeum Douro, przy którym działa punkt informacji turystycznej i tam dostaliśmy informacje, dokąd mamy się udać. Wzdłuż całej rzeki jest mnóstwo krótszych i dłuższych tras spacerowych.

Noclegi w Dolinie Douro

W Dolinie Douro jest zatrzęsienie fajnych noclegów w dobrych cenach. Co prawda radzę Wam rezerwować z wyprzedzeniem. Ja swój na sierpień zarezerwowałam w maju i sporo już było hoteli w całości zajętych. Możecie wybierać między agroturystyką w starych domostwach, tzw. Quintas i butikowymi hotelami przy winnicach. Wiele z nich leży na zboczu doliny z widokiem na rzekę.

Quinta da Veiga

Tradycyjnie urządzone domostwo z basenem z pięknym widokiem na dolinę. Dostępne są pokoje rodzinne. Hotel oddalony jest od większych miejscowości.

Quinta da Pitarreira

Pięknie położone odnowione domostwo z pokojami rodzinnymi i fantastycznymi widokami. Niedaleko miejscowości Peso de Regua

Casa da Azenha

Kolejne domostwo z pięknym ogrodem i basenem. Dostępne są zarówno pokoje rodzinne, jak i apartamenty z kuchnią. Dom leży niedaleko miejscowości Peso de Régua.

Hotel Monverde Wine Experience

Przepiękny hotel położony wśród winnic, z basenem i salą zabaw dla dzieci. Co prawda nie ma pokoi rodzinnych tylko dostawiane łóżka, ale dostępny jest apartament z kuchnią.

Informacje praktyczne

Douro Valley

Visit Portugal – Douro Valley

Travel in Portugal – Douro Valley

Wakacje nad rzeką Duero

Ten post dedykuję Marcie, przemiłej młodej dziewczynie, która z zapałem opowiadała nam o swoim kawałku ziemi podczas rejsu po Duero (lub Douro, jak kto woli). Uroczo przeplatając hiszpański z portugalskim, miała w sobie tyle miłości do tego regionu, że słuchałam jej ze łzami w oczach. Niewiele mi potrzeba, żeby się wzruszyć, a osoby przepełnione pasją wzruszają mnie wyjątkowo łatwo.

Co jest tak niesamowitego w tym kawałku Europy? Surowy krajobraz, suchy, skalisty, przecięty wstęgą Duero. Po stronie hiszpańskiej mamy park naturalny Arribes del Duero, po stronie portugalskiej Parque Natural do Douro Internacional. Widoki są podobne po dwóch stronach, chociaż od strony portugalskiej jest więcej winnic.

Po co zabierać dzieci na granicę portugalsko-hiszpańską? No właśnie, co nas pcha w miejsca, w których praktycznie nie ma żadnych atrakcji? Pragnienie odpoczęcia od wszystkiego. Totalne oderwanie się od codziennego szaleństwa. A dzieci, jak to czterolatki, jeśli jest basen, miejsce do biegania, skały do wspinania, są przeszczęśliwe.

Do Arribes dojeżdża się drogą szybkiego ruchu z Madrytu, ostatni odcinek jednopasmową. Należy kierować się na miejscowość Saucelle. Podróż trwa około trzech godzin i przejeżdża się przez Salamankę i Ávilę. Co można robić w okolicach? Oto kilka propozycji:

Dolina rzeki Douro – rejsy po Duero / Douro

Każdy ma jakieś podróżnicze marzenia. Jednym z moich był rejs po Duero. Co prawda planowałam w sercu portugalskiej Doliny rzeki Douro, w końcu jednak wylądowaliśmy w Arribes i nie zawiodłam się. Popatrzcie zresztą sami na zdjęcia. Duero jest po prostu magiczne. Nic nie burzy ładu miejsca. Żadna interwencja człowieka. Takie miejsca zachwycają mnie właśnie od jakiegoś czasu. Statki wypływają m.in. z Aldeadavila de la Ribera i Vilvestre po stronie hiszpańskiej.

Szlaki piesze nad Duero

W okolicach jest mnóstwo tras spacerowych. W połowie sierpnia przy prawie 40-stopniowym upale udało nam się przejść kilka niedługich przed południem. Jeśli lubicie piesze wędrówki, wybierzcie się wiosną (można wtedy dojść do różnych wodospadów) lub jesienią. Można wybierać między szlakami kilkukilometrowymi, idealnymi dla dzieci i takimi na 10 godzin wędrówki. Tutaj oraz tutaj znajdziecie kilka propozycji po obu stronach granicy.

Foto: Camino de Hierro

Nowość 2021: Szlak pieszy Camino de Hierro po trasie dawnej kolei przebiegający tunelami i niesamowitymi wiaduktami. W sumie ma 17 km i przechodzi się przez 20 tuneli i 17 wiaduktów. Szlak rozpoczyna się w miejscowości La Fregeneda. Powrót autobusem. WWW

Dolina rzeki Douro – tarasy widokowe

Duero wygląda równie pięknie z poziomu rzeki, jak i z tarasów widokowych. Te mają dodatkową atrakcję w postaci krążących nad nimi ptaków, w tym sępów, które można obserwować z bardzo bliska. Wzdłuż Duero tarasów nie brakuje. My dostaliśmy mapę z propozycją trasy od naszych gospodarzy.

Okolice doliny rzeki Douro – Wodospady 

FOTO: SALAMANCA TURISTICA

Przepiękne wodospady na rzece Uces – Pozo de los Humos mają 50m wysokości. Dojazd do miejscowości Masueco i stamtąd do miejsca La Peña del Auga. Możemy rozpocząć spacer w Masueco – przejście do wodospadów zajmie nam ok. 1 godz.

Historyczne osady

Po obydwóch stronach granicy można znaleźć historyczne miasteczka. To m.in Castelo Rodrigo w Portugalii i San Felices de los Gallegos w Hiszpanii.

Noclegi nad Duero – urocze hoteliki

W okolicy znajdziecie kilka fajnych miejsc na noclegi. O naszej Quinta de la Concepción już pisałam w tym poście. Tuż obok w miejscowości Salto de Saucelle znajduje się kompleks hotelowo-campingowy Oca Aldeaduero w dawnej osadzie pracowników pobliskiej tamy. Można zatrzymać się w hotelu lub w jednym z domków. Do dyspozycji goście mają basen, boisko do tenisa, plac zabaw, a także rowery w cenie noclegu.

Po stronie portugalskiej także jest sporo ciekawych miejsc. W średniowiecznym Castelo Rodrigo znajduje się Casa da Amendoeira. Fajnym miejscem na nocleg są domki w skałach tuż przy rzecznej plaży w miejscowości Freixo de Espada à Cinta – Moradias do Douro lub hotel z widokiem na Duero – Casa de Alpajares. Zwłaszcza latem koniecznie wybierzcie hotel z basenem lub przy plaży właśnie. Popołudnia są tak upalne, że nic innego praktycznie nie da się robić.

Dokąd jechać dalej?

Po kilku dnia na pograniczu hiszpańsko-portugalskim ruszyliśmy w dalszą drogę wzdłuż doliny Douro na północne wybrzeże Portugalii. Tutaj poczytacie o naszym hotelu w Ofir. Jeśli planujecie odwiedzić Porto, tutaj znajdziecie pomysły na Porto z dziećmi, a tutaj informacje o hotelach i apartamentach w Porto.

Informacje praktyczne

Salamanca Emoción – informacja turystyczna prowincji Salamanki

Arribes.net – informacja o noclegach, atrakcjach, restauracjach, etc.

Natural.pt – strona Parque Natural Douro Internacional

Los Arribes del Duero

Hotele Axis w Portugalii – sprawdzone noclegi dla rodzin z dziećmi

Czy wakacje w Portugalii w sierpniu bez tłumów ludzi i zawrotnych cen noclegów są możliwe? Są, jeśli wybierzecie się na Północ. Na północnym wybrzeżu Portugalii spędziliśmy tydzień i był to fantastyczny czas, gdzie połączyliśmy “nicnierobienie” na basenie z kilkukilometrowymi spacerami po plaży i zwiedzaniem dalszej i bliższej okolicy.

Strzałem w dziesiątkę był naszych wakacji w Portugalii był hotel. Trafił idealnie w nasze gusta. Axis to kilkuhotelowa lokalna sieć. My zatrzymaliśmy się w Axis Ofir. Budynek z zewnątrz nie jest zbyt ładny, to chyba moje jedyne zastrzeżenie. Ale już wnętrza jak najbardziej. Hotel jest spory, ale nie gigantyczny. Idealne jest położenie i to wynagradza brak urody – tuż przy ogromnej plaży, do której prowadzi bezpośrednie wyjście z hotelu.

Wakacje w Portugalii – Hotele Axis

Hotel Axis Ofir został odnowiony w 2016 roku i to widać na każdym kroku. Jest tak, jak lubię – stonowane kolory, skromny, bez ostentacji. Czuliśmy się fajnie i my i dzieci i będziemy mieli stąd miłe wspomnienia.

Mieszkaliśmy w pokoju czteroosobowym z balkonem i widokiem na ocean. Sporo miejsca, podwójne łóżko dla nas i rozkładana sofa dla dzieci. Do tego kącik do pracy, ogromne szafy i co najfajniejsze – nowiutka łazienka także z widokiem na ocean! Przy rezerwacji należy się upewnić, czy pokój ma widok na plażę.

W cenę pobytu są wliczone śniadania – duży wybór jedzenia na ciepło, świeże owoce, rogaliki i inne południowoeuropejskie słodkie wypieki. Płatki w zestawie podstawowym. Jedyny minus to niezbyt dobra kawa. Kilka razy korzystaliśmy z hotelowego bufetowego lunchu. Jest bardzo wygodny z dziećmi – bufet sałatkowy, makarony, warzywa na ciepło i mięso. Do tego desery i owoce (cena 11 euro dorosły, 7 dziecko plus napoje). Wieczorem w hotelu można zjeść kilkudaniową kolację, ale my woleliśmy iść spacerkiem do pobliskiego Fão.

Siłownia, boisko do tenisa, boisko do piłki nożnej i dwa baseny, w tym malutki dla najmłodszych. Tuż przy basenie jest także nieduży plac zabaw. Jak na szczyt sezonu – połowa sierpnia – nie było zbyt tłocznie. Przy hotelu można spokojnie znaleźć bezpłatne miejsca parkingowe.

Axis Ofir jest zdecydowanie wart swojej ceny. Hotele Axis znajdują się także w Porto, BradzeViana do Castelo, a przy plaży w Póvoa de Varzim (35 kilometrów od Porto).

Wakacje w Portugalii – atrakcje Północnej Portugalii

Ofir to dobry punkt wypadowy na zwiedzanie Północnej Portugalii. W najbliższej okolicy leży Braga (40 km), Guimarães (56 km). Do Porto jest 50 kilometrów. Więcej informacji znajdziecie w poście o wakacjach na Północy Portugalii. My wybraliśmy się także zobaczyć wyspy Cíes w hiszpańskiej Galicji i przy okazji odwiedziliśmy Vigo.

Wakacje nad Oceanem – północne wybrzeże Portugalii

Portugalia – gdzie jechać na wakacje pyta wiele osób. Ja w tym roku mało znane i niezbyt ciepłe miejsce na tradycyjne wakacje nad morzem wybrałam z premedytacją. Chcieliśmy uniknąć kurortów, tłumów ludzi, upału i cen niewspółmiernych z jakością miejsc. Zdecydowaliśmy się na północną Portugalię i był to strzał w dziesiątkę. Poza tym, te okolice wpisały się w naszą enologiczną trasę doliną Douro.

Plaża Ofir – ocean na wyłączność

Zatrzymaliśmy się w hotelu Axis tuż przy plaży Ofir należącej do miejscowości Fão. Było tak, jak sobie tego życzyliśmy, czyli bez tandety, a za to z przepięknymi plażami z surferskim klimatem. Owszem, hotel był pełen, w końcu połowa sierpnia to szczyt sezonu, ale nie było to uciążliwe. Plaża przy samym hotelu wypełniała się rodzinami, ale spokojnie można było znaleźć miejsce bez dzielenia ręcznika z sąsiadem. Plaże są tak ogromne, że po niedługim spacerze byliśmy praktycznie sami.

Na miejscowość Ofir składa się jeden hotel, kilka apartamentowców, w tym trzy psujące trochę klimat wysokie budynki przy samej plaży oraz schowane w lesie wille. Tutaj znajdziecie kilka opcji noclegu. Atrakcje na miejscu to niekończące się plaże, wydmy, na które dzieciaki mogą wspinać się do woli i przepiękne zachody słońca. Być może jedyną wadą miejsca jest temperatura wody w oceanie. Cóż, nie można mieć wszystkiego.

Starsze dzieci mogą spróbować sił w szkole surfingu. My na razie łapaliśmy fale na dziecięcych deskach, które służyły naszym maluchom także do zjeżdżania z wydm.

Esposende i okolice

Ofir leży na terenie Parku Naturalnego Północnego Wybrzeża, który obejmuje w sumie 18 kilometrów plaż oraz ujście rzeki Cávado. Ofir jest najmniej tłoczną plażą. W sąsiedniej Apúli jest dużo więcej apartamentowców i wydała mi się dużo bardziej zatłoczona i szczerze mówiąc trochę brzydka i gęsto zabudowana. W okolicy jest kilka szlaków pieszych i rowerowych. Rowery można wypożyczyć w Esposende.

Esposende to dosyć duża miejscowość na brzegu rzeki Cávado. Ma klimat nadmorskiego miasteczka i rybackiego portu. Tu znajdziecie wszelkiego typu i jakości restauracje, place zabaw, targ, etc. Prawie przez całe lato  odbywa się festiwal z koncertami, przedstawieniami teatrów ulicznych, etc.

Co zwiedzać w północnej Portugalii

Jeśli lubicie zwiedzać zamiast leżeć na plaży, na północy Portugalii nie będziecie się nudzić. W promieniu 50 kilometrów od wybrzeża Esposende macie do wyboru pięknie położone na wybrzeżu Viana do Castelo, a w głębi lądu m.in. Bragę i Guimarães. Z kolei do hiszpańskiej Galicji słynącej m.in. z owoców morza jest tylko 70 kilometrów. Także do Porto jest około 75 kilometrów. My odwiedziliśmy Guimarães i zajęło nam to prawie cały dzień – na wizytę na zamku, w książęcym pałacu i spacer po prześlicznym starym mieście trzeba zarezerwować kilka godzin. Jeden dzień spędziliśmy także w hiszpańskim Vigo i okolicach.

Północna Portugalia w sierpniu – pogoda

Podczas gdy zaledwie 30 kilometrów od wybrzeża temperatury dochodziły do 40°C, nad samym oceanem nie przekraczały 25 stopni. Na plaży było sporo parawanów chroniących od wiatru – nie mylić z polskim szaleństwem parceli. Mnie osobiście takie warunki nie przeszkadzały. Nie znoszę gorąca i znacznie lepiej czuję się przy temperaturach poniżej 30°C. Wieczorem trzeba było pamiętać o kurtkach. Przez tydzień pobytu mieliśmy tylko jeden dzień upałów i  ciepły wieczór.

Przydatne informacje

Visit Esposende

Parque Natural de Litoral Norte

Turismo Guimarães

Tutaj znajdziecie fajne hotele dla rodzin na wybrzeżu Portugalii, a tutaj propozycje noclegów w Lizbonie i Porto.

Noclegi z klimatem na granicy Portugalii i Hiszpanii

Kolejne wakacje w Hiszpanii i Portugalii. Nasta tegoroczna sierpniowa trasa wiodła z Madrytu przez pogranicze hiszpańsko-portugalskie i Dolinę Douro na północne wybrzeże Portugalii. Początkowo miałam w planach nocleg w Ávila (polecam na wyjazd z dziećmi – jedno z najbardziej magicznych miejsc w Kastylii) przejazd do Portugalii i dwie noce w Dolinie Douro. Jednak do naszego portugalskiego wyjazdu dołączyli znajomi, którzy wcześniej byli w uroczym miejscu tuż na granicy hiszpańsko-portugalskiej i zaproponowali, żeby tam spędzić trzy noce.

W ten sposób znaleźliśmy się w tym niesamowitym miejscu. Quinta de la Concepción wydaje się być położona na końcu świata, chociaż z Madrytu jedzie się do niej trzy godziny z kawałkiem. Najbliższa mini-miejscowość oddalona jest od hotelu około 10 kilometrów. Quinta leży na skraju dwóch parków naturalnych. Jest przepięknie położona na skarpie z widokiem na Duero i winnice po stronie portugalskiej. Widok rozpościera się z przeszklonej jadalni, salonu z kącikiem do lektury i grami planszowymi i z ogrodu z basenem i jacuzzi. Wokół rosną wszystkie możliwe drzewka owocowe od kiwi przez figi do pomarańczy.

Część wspólną urządzono na stare kastylijskiego domostwo z mnóstwem tradycyjnych przedmiotów i narzędzi. Co prawda latem życie toczy się na zewnątrz – na zacienionym ganku, tarasie z widokiem na Duero czy, w przypadku dzieci, na basenie i w otaczającym basen ogrodzie. Do dyspozycji gości jest także boisko do gry w padel.

Pokoje

Pokoje w stylu rustykalnym są skromne – stare drewniane szafy, łóżka z drewnianymi lub żeliwnymi zagłówkami. To mój ulubiony styl na wyjazdy z dziećmi – mało sprzętów i jeszcze mniej bibelotów. Rodziny mogą wybrać między pokojami trzyosobowymi, dwupokojowym apartamentem lub dwupoziomowym apartamentem z kuchnią.

Jedzenie

W cenie noclegu dostajemy śniadanie – domowe konfitury, pasty serowe i rybne i świeże domowe wypieki. My korzystaliśmy także z opcji kolacji, trzeba zamówić z wyprzedzeniem do godziny 19.00. Domowe jedzenie przygotowywane na miejscu przez właścicieli. Dwudaniowe menu z deserem kosztuje 18 euro, napoje płatne dodatkowo. Danie dziecięce – makaron, tortilla, corquetas, etc. kosztuje 10 euro.

Co można robić w okolicy?

Quinta leży na granicy parku Naturalnego Arribes del Duero i Parque do Douro Internacional. W recepcji dostajemy mapę po okolicy ze szczegółowymi informacjami – najładniejsze widoki, wodospady, rejsy statkiem, restauracje po stronie hiszpańskiej i po portugalskiej. W okolicach jest mnóstwo szlaków o różnej długości i trudności – to na sezon jesienny i wiosenny. Latem nie pozwala na to upał. My zdecydowaliśmy się na krótkie spacery po tarasach widokowych i obowiązkowy rejs statkiem po rzece Duero lub Douro, jak to woli. Popołudnia spędzaliśmy nad basenem, ponieważ upał nie pozwalał na nic innego. Po stronie portugalskiej można kąpać się w rzece – o tym będzie w kolejnym poście.

 

Posada Real Quinta de la Concepción

Ctra. Salto de Saucelle Km.9’7. 37230 Hinojosa de Duero

Teléfono: +34/923 513 070. Mail: info@quintadelaconcepcion.es

Jeśli szukacie fajnych noclegów w Portugalii, zajrzyjcie do postu o hotelach dla rodzin w Porto i Lizbonie. Jeśli planujecie wakacje nad Oceanem, sprawdźcie tutaj noclegi dla rodzin na wybrzeżu Portugalii.

Exit mobile version
%%footer%%