Chateau la Coste

Do Château La Coste wybieraliśmy się już od jakiegoś czasu – wszyscy w okolicy się nim zachwycają. Ja obawiałam się trochę wizyty z dziećmi. Wyobrażałam sobie eleganckie ogrody pełne rzeźb, do których pod żadnym pozorem nie mogą się zbliżać maluchy. Nic bardziej mylnego! La Coste to idealne miejsce na wizytę z dziećmi. Nie odwiedza się żadnych ogrodów, tylko maszeruje polnymi i leśnymi ścieżkami, a niektóre instalacje jak najbardziej mogą, wręcz muszą być dotykane ;).

Winnice Chateau la Coste

Program wizyty możemy zaadaptować według własnego uznania i czasu, jakim dysponujemy. Do wyboru mamy zwiedzanie części produkcyjnej winnicy, spacer po posiadłości szlakiem dzieł współczesnych artystów usytuowanych na całym terenie czy degustację wina w sali przy sklepie. Poza tym na terenie winnicy, w pawilonie zaprojektowanym przez Tadao Ando znajduje się sala wystawowa, księgarnia, restauracja, a przy sklepie klimatyczny taras winiarni, na którym do wina można zamówić lekkie przekąski. Latem często wieczory umila muzyka grana na żywo. Organizowane są też pokazy kina plenerowego.

Spacer Art & Architecture

Spacer Art et Architecture

Spacer spacer zajmuje około 2 godzin. W kasie dostajemy mapę i ruszamy na poszukiwania oznaczonych na niej rzeźb. Idziemy wzdłuż winorośli,  następnie przez las. Poszukiwanie dzieł sztuki momentami zmienia się w poszukiwanie skarbów. Niektóre są naprawdę nieźle ukryte w lesie. To może być dobra zabawa dla dzieci.

Po drodze wspinamy się na niewysokie wzgórze, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę, na winnicę i gaje oliwne, w oddali widać masyw Luberonu. W gorące letnie popołudnie towarzyszył nam śpiew cykad – kwintesencja prowansalskiego lata. Warto zatrzymać się na chwilę i nacieszyć widokiem. Po drodze mijamy także amfiteatr, który zaprojektował Franka Gehry. Latem organizowane są tu często koncerty. Na koniec docieramy do starego domostwa, w którym znajduje się sklep, sala degustacyjna, a na tarasie bar à vin. Nie brakuje rodzin z dziećmi, które swobodnie krążą po całym tarasie. Cała koncepcja tego miejsca jest wyjątkowo kids friendly. Latem na spacer lepiej jest wybrać się późnym popołudniem, ponieważ momentami idzie się terenem bardzo nasłonecznionym. Warto mieć przy sobie wodę i pomyśleć o wygodnych butach.

centrum sztuki autorstwa Tadao Ando

Dojazd

Château La Coste leży niedaleko miejscowości Puy-Ste-Réparade, około 25 min jazdy samochodem z Aix-en-Provence. Droga jest doskonale oznaczona.

Bilety

Wizyta Art & Architecture

Dorośli – 15 euro

Dzieci do lat 12- gratis,

Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci 12-18 lat) – 30 euro

Wizyta części produkcyjnej oraz spacer Art & Architecture

Dorośli – 25 euro

Dzieci 12-18 lat – 20 euro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: