Wakacje w Katalonii - Costa Brava
Za co kocham Katalonię (cz.1) – Prowincja Girony z dziećmi

Po kilku postach wprost z prowansalskiej prowincji naszło mnie na wspomnienia. Przeglądając ostatnio różne zdjęcia powróciłam do pomysłu planowanego od dawna subiektywnego przewodnika po mojej wielkiej miłości – Katalonii. Co prawda nie sposób opisać wszystkie fascynujące zakątki w jednym poście, więc planuję co jakiś czas wracać na blogu w moje ulubione miejsca.

Zwiedzanie Katalonii

A co kocham w Katalonii? Krajobrazy, morze i góry, ale przede wszystkim ludzi, podejście anem per feina, czyli szkoda czasu, bierzmy się do pracy; uwielbiam język, kataloński humor i dystans do siebie, muzykę po katalońsku… W Katalonii spędziłam prawie 6 lat i mam nadzieję jeszcze tam wrócić na dłużej…

Katalonia to tysiące fantastycznych miejsc na wypady z dziećmi, które można odkrywać latami. Jeśli chcecie się trochę zainspirować, to polecam odcinki dostępne na Youtube emitowanego w katalońskiej telewizji kilka lat temu programu El paisatge favorit de Catalunya. Znane osoby opowiadały o swoich ulubionych miejscach w Katalonii. Powstała z tego swoista mapa miejsc wartych zobaczenia. Jest ich naprawdę sporo i często się zastanawiam, jak to możliwe, że interior Katalonii jest tak mało znany poza granicami. Nawet Hiszpanie niezbyt często tu zaglądają…

Costa Brava z dzieckiem

Costa Brava poza sezonem

Costa Brava to chyba jedno z najłatwiej dostępnych wybrzeży dla lecących z Polski. O tym, gdzie szukać dokładnych informacji planując wyjazd z dziećmi pisałam tutaj. Dziś mój subiektywny przewodnik po części prowincji Girony, czy Gerony po hiszpańsku. Zacznijmy więc od wybrzeża. Niestety, dużo nadmorskich miejscowości przekształcono w blokowiska. Jednak dzięki ukształtowaniu terenu wciąż można znaleźć takie miejsca, gdzie zabudowa wpisuje się w krajobraz i z przyjemnością korzysta się z uroków plaży.

Oczywiście najbardziej znana miejscowość to Cadaques, które rozsławił Dali. Niektóre z najładniejszych nadmorskich miasteczek to Llafranc, Begur, Calella de Palafugell. Przyjemne jest też Estartit. Szczegółowe informacje o najładniejszych nadmorskich miasteczkach znajdziecie w tym przewodniku.

Znak szczególny wybrzeża Costa Brava to Caminos de Rondas – 18 szlaków spacerowych ciągnących się wzdłuż skalistych półwyspów i zatoczek. Wiele z nich jest zadbanych, z równą powierzchnią, dzięki czemu nadają się na spacer z wózkiem. Tu znajdziecie spis wszystkich tras. Poza tym istnieje sieć punktów widokowych, o których informacje znajdziecie tuJednym z najciekawszych miejsc na wybrzeżu do zwiedzenia z dziećmi są ruiny greckie i rzymskie Empúries położone w nadmorskiej miejscowości L’Escala.

Skarby prowincji Girony

Costa Brava z dzieckiem

W niedalekiej odległości od wybrzeża znajdziecie całe mnóstwo przepięknie zachowanych średniowiecznych miasteczek, często z centrum wyłączonym z ruchu, idealnych na spacery z dziećmi. To m.in. Begur, Pals, Peratallada, Monells. Nie brakuje tu także zamków, na całym wybrzeżu Costa Brava jest ponad 30 zamków, ruin zamków, wież obronnych, etc. Tu znajdziecie ich spis.

Poza wybrzeżem zachwyca wieś, z ogromnymi domostwami czyli masíes, spokojna, wyciszona. Jeśli macie ochotę na trochę spokoju wsi, to najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie pokoju w agroturystyce, o czym pisałam tutaj. A co można robić na katalońskiej wsi – rowery, konie i wycieczki po okolicach. Na pewno nie będziecie się nudzić.

c.d.n

Przydatne informacje

Caminos de Rondas – opis wszystkich 18 tras spacerowych wzdłuż wybrzeża

Costa Brava – portal turystyczny wybrzeża Costa Brava

Empordà Turisme – portal turystyczny powiatu L’Alt Empordà

Visit Empordà – portal turystyczny powiatu Baix Empordà

Total
12
Shares
%d bloggers like this: