Jednioniowe wypady w okolicach Barcelony (Cz. 2)

To już drugi post z pomysłami na jednodniowe wypady z Barcelony. Pierwszy znajdziecie tutaj. Tym razem kilka propozycji na spędzenie dnia za miastem na południe od Barcelony.

Sitges – perła w koronie

pierwsza kąpiel w sezonie - Sitges w kwietniuWypady do Sitges nigdy się nie nudzą – to jedno z ulubionych miejsc barcelończyków na spacer i obiad, a w sezonie letnim na plażowanie połączone z popołudniowymi lodami w centrum miasteczka.

Jak tu dojechać?

Do Sitges bardzo łatwo można dojechać pociągiem ze stacji Estació de França. Podróż zajmuje 45-60 minut w zależności od pociągu, niektóre zatrzymują się na wszystkich stacjach, te szybsze tylko na tych większych. Tu znajdziecie rozkład jazdy.

Jeśli wybieracie się samochodem, to do wyboru są dwie drogi – droższa i szybsza autostradą przez tunele del Garraf lub bardzo kręta droga z pięknymi widokami biegnąca wzdłuż wybrzeża. Ta druga opcja szczególnie w weekend może zająć nam sporo czasu przez duży ruch.

Co robić w Sitges?

Sitges

My do Sitges jeździmy raczej poza sezonem i nie korzystamy z plaży, chyba że tak jak ostatnio, okaże się, że dzieciaki muszą koniecznie zamoczyć nogi. Jednak na plażowanie Sitges także się nadaje, zwłaszcza kawałek dalej od centrum plaża jest trochę bardziej szeroka i jest mniej ludzi. Z kolei bliżej centrum można wypożyczyć leżaki lub usiąść w chill-outowym barze tuż przy plaży.

Architektura SitgesJa uwielbiam spacer bulwarem wzdłuż morza, nigdy mi się nie nudzi. Po drodze można podziwiać kolonialne domy wybudowane przez pochodzących z Sitges emigrantów, którzy wzbogacili się w Ameryce i po powrocie demonstrowali swoją fortunę budując ogromne “hacjendy”. Stąd pochodziła m.in. rodzina Bacardi. W miasteczku można zwiedzić muzeum tej marki. Lubię też spacerować wąskimi uliczkami centrum miasteczka, zajrzeć na stoiska Mercadillo Hippy, czy pogapić się na okolicę i morze z tarasu przy kościele.

Gdzie jeść w Sitges?

Restaurante w SitgesPolecona kilka lat temu przez kolegę mieszkającego w Sitges restauracja La Nansa jest naszym faworytem. Pyszny ryż, a na przystawkę lokalna sałatka z dorszem i sosem romesco, czyli xató, czy karczochy. Do tego miła obsługa przyjazna dzieciom. W tygodniu oferują menu za 20 euro.

Dzień w winnicach

Winnice Penedes z widokiem na MontserratCzęsto wypad do Sitges łączymy z wizytą w którejś z winnic Penedès lub tzw. caves, czyli u producentów win musujących w Sant Sadurni. Z dziećmi, dlaczego nie? Wejść w podziemia wypełnione beczkami, czyli skarbami wg. naszego znawcy zwyczajów piratów, może być fajną przygodą także dla kilkulatka.

Jak się do tego zabrać? Oczywiście można wybrać się do najbardziej znanych producentów, gdzie wizyta przygotowywana jest w profesjonalny sposób. W niektórych winnicach zwiedzających wożą specjalne wagoniki, co jest dodatkową atrakcją dla najmłodszych. My wybieramy mniejszych producentów, których wina czy cava także cieszą się uznaniem, np. Gramona lub Augustí Torrelló.

caves Jaume Giró i GiróFajnym pomysłem jest też zrobienie grilla u jednego z producentów. To stary zwyczaj grillowania i popijania cavy – w Katalonii często serwuje się wytrawną cavę do głównego dania, także do mięsa. Na przykład u Giró i Giró można wynająć ruszt za 8,5 euro od osoby. W cenie mamy ruszt, drewno, zestaw do rozpalania oraz stoły i ławy, no i oczywiście butelkę cavy na głowę. Musimy powiedzieć, ile butelek otworzymy na miejscu, żeby podano nam je schłodzone, a resztę możemy zabrać do domu. Jest to bardzo fajna alternatywa dla restauracji, gdy mamy ze sobą rozkrzyczaną gromadkę dzieci.

Park Garraf

Jeśli macie ochotę pokazać dzieciom śródziemnomorską roślinność w całej swej okazałości, to warto się wybrać do Parku Naturalnego Garraf, tuż na górze, która wznosi się nad Sitges. W Parku wytyczonych jest 12 tras spacerowych, w tym jedna prowadzi do zakonu buddyjskiego. Tu znajdziecie mapę. Niektóre biegną wzdłuż winnic, inne oferują piękne punkty widokowe na wybrzeże. Można też trafić do malutkich uroczych miejscowości, jak np. Olivella.

Przydatne informacje

Turisme Sitges informacja turystyczna Sitges

Enoturisme Penedes informacja turystyczna Penedes

Turisme Sant Sadurní d’Anoia -stolica cavy i jej atrakcje turystyczne

 Garraf Tour – strona informacji turystycznej wybrzeża i Parku Garraf

%d bloggers like this: