Zielone szlaki rowerowe – Vía Verde de la Terra Alta

Hiszpania to nie tylko morze i plaże, a krajobrazy w głębi kraju zachwycają być może bardziej niż te nadmorskie często zniszczone przez betonowe „blokowiska hotelowe”. To właśnie poza wybrzeżem znaleźć można moc atrakcji dla dzieci, jeśli tylko lubicie aktywnie wypoczywać.

Jedną z takich atrakcji na aktywny wypoczynek są Vías Verdes, czyli zielone szlaki. Ponad 2.000 km rozrzuconych po całej Hiszpanii nieużywanych tras kolejowych zostało zaadaptowanych na ścieżki rowerowe. Malowniczo położone trasy z zadbaną nawierzchnią są idealnym miejscem na rodzinny wypad.

Via Verde de la Terra Alta

zielone szlaki roweroweW Katalonii jest w sumie 7 szlaków. Na rodzinną wycieczkę polecam szlak V.V. de la Terra Alta. Vía Verde de la Terra Alta ma 23 km i łączy się z Vía Verde del Baix Ebre (25 km) w miejscowości Pinell de Brai, z kolei z drugiej strony w Arnes-Lledó łączy się z Vía Verde del Val del Zafán (33 km). Trasa jest przyjemna, raczej łatwa, z niewielkimi wzniesieniami. Prawie na całej długości jest wyasfaltowana. Niewątpliwą atrakcją dla maluchów są tunele, po stronie katalońskiej jest ich aż 20, przejeżdża się także 5 wiaduktami.

Największą atrakcją są jednak krajobrazy: z jednej strony masyw Els Ports, z drugiej la Sierra de Pandols, a po drodze gaje oliwne, migdałowce i winnice. Z miejscowości, w okolicach których przebiega szlak, warta uwagi jest Horta de San Joan. To urocze miasteczko położone na północnym skraju masywu Els Ports znane jest przede wszystkim dzięki Picasso. Malarz zatrzymał się w Horta de Sant Joan (którą nazywał Horta de Ebro) dwa razy. Z drugiego pobytu pochodzą takie obrazy jak m.in. Góra Santa Barbara, Fabryka w Horta, Domy na wzgórzu. W niewielkim Centrum Picassa w centrum miejscowości można poznać szczegóły obydwu pobytów i ich wpływ na twórczość malarza.

Zielone szlaki rowerowe – informacje praktyczne

via verde krajobrazyDokładne informacje o szlakach, w tym także o noclegach, znajdziecie na stronach www.viasverdes.com i www.terresdelebre.org

Jednym z idealnych miejsc na rodzinny wypad dysponującym wypożyczalnią rowerów jest kompleks wypoczynkowy Vilar Rural ArnesJeśli już znudzą się Wam rowery, tutaj znajdziecie wszystko, czego potrzeba na rodzinny wypoczynek: place zabaw, sale do zabaw, baseny, małe zoo, warsztaty dla dzieci, etc. Poza tym dostępne są wszelkiego rodzaju gadżety dla niemowlaków, a nawet specjalne babyrooms.

Więcej adresów hoteli i pensjonatów z wypożyczalniami rowerów znajdziecie na stronie www.bikefriendly.es.

Winnice Katalonii – apelacja Terra Alta

winnice KataloniiI jeszcze krótka informacja dla wielbicieli wina. Apelacja DOC Terra Alta, chociaż mało znana poza Katalonią, oferuje ciekawe wina w dobrej cenie. Subiektywna lista tych najciekawszych to: Llàgrimas de Tardor z La Cooperativa Agrícola St Josep w Bot, Mather Teresina i Nuestra Señora del Portal z winnicy Celler Piñol oraz wina z winnicy Bàrbara Forés z Gandesy.

W Gandesie wart uwagi jest modernistyczny budynek winnicy Bodega Cooperativa Agrícola. Jest to jeden z najlepszych projektów ucznia Gaudiego, architekta Cèsara Martinell.

Nie można dodać komentarza

%d bloggers like this: