Donovaly – narty z dziećmi w Niskich Tatrach

Jeśli zastanawiacie się, dokąd jechać na narty z dziećmi na Słowacji, to proponuję moje tegoroczne odkrycie. Ostatni tydzień letnich wakacji spędzałam z dzieciakami u przyjaciół w Bratysławie (i częściowo Budapeszcie). W ramach wycieczek z ciekawymi atrakcjami dla dzieci wybraliśmy się na skraj Dolnej Fatry i Niskich Tatr, gdzie mieliśmy zwiedzić m.in. jaskinię Harmanecką. Donovaly znalazłyśmy przez przypadek. Tu było po prostu najwięcej ofert noclegów. I gdyby nie pogoda, byłby to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Ośrodek bardzo mi przypadł do gustu i z zazdrością myślałam sobie, że moi przyjaciele mogą tu przyjeżdżać na weekendowe wypady praktycznie co tydzień.
Niskie Tatry - Słowacja z dzieckiem

Wydał mi się po prostu idealny na rodzinny pobyt z małymi dziećmi. Jest bardzo kompaktowy – można wszędzie dojść na piechotę. Z wielu pensjonatów można praktycznie wychodzić na stok w butach narciarskich. Wybór noclegów jest duży – na każdą kieszeń i gusta. Stacja nie jest ogromna, ale na wyjazd z najmłodszymi dziećmi, które dopiero zaczynają jeździć i szybko się męczą, idealna. Może to wspomnienia dawnych wyjazdów na narty do Słowacji, a może towarzystwo – poczułam dobry klimat w tym miejscu.

Słowacja – gdzie jechać na narty z dziećmi

Słowacja gdzie na narty z dzieckiem
źródło: Donovaly Park Snow

W ośrodku Donovaly jest w sumie 19 tras o długości 11 kilometrów, w większości niebieskich. Prawie wszystkie mają sztuczne naśnieżanie. Na terenie ośrodka działa szkółka narciarska dla dzieci od 4 do 12 lat. Główna atrakcja dla dzieci to FUN PARK (wejście za darmo przy skipassie dziennym lub kilkudniowym) z wyciągami dywanowymi, placem zabaw, animacjami, etc. Kolejna to Mini Snowboard Park dla dzieci w wieku 3-6 lat. Co jeszcze? Wszystkie możliwe zimowe atrakcje – narty biegowe, lodowisko, rakiety śnieżne, psie zaprzęgi. A dla pragnących relaksować się po nartach – spa w jednym z hoteli.

Donovaly latem

Latem to przede wszystkim fantastyczny punkt wypadowy na rodzinne wyprawy szlakami Parku Narodowego Niskch Tatr. W wakacje działa kolejka linowa na szczyt Nova hol’a (1370m npm), z którego można wyruszyć na krótsze i dłuższe trasy po Masywie Zwolenia.

Słowacja gdzie na narty z dzieckiem

Jeśli chodzi o sam ośrodek, niesamowite jest to, ile zgromadzono atrakcji dla dzieci na tak niewielkim terenie. Jest to trochę niebezpieczne dla portfela, dzieci chcą wszędzie wejść, a bilety nie należą do najtańszych. W ramach Fun Areny mamy do wyboru:

  • park linowy (minimalny wzrost 150 cm)
  • park linowy dla młodszych dzieci (od 2 lat) tzw. Mysi Park
  • trampoliny
  • 14 metrową ścianę wspinaczkową
  • letni tor bobslejowy

Na szczęście istnieje także ogólnodostępny plac zabaw, za który nie trzeba płacić! I bardzo nam się spodobały także place zabaw przy restauracjach. Pozwalają chociaż przez chwilę spokojnie pogadać.

Donovalkovo

Atrakcje dla dzieci - Donovaly

Nowością lata 2017 jest park-miasteczko Donovalkovo, w którym dzieci wcielają się we wszystkie możliwe role – od sprzedawców, aptekarzy, lekarzy po strażaków. Oprócz tego uczą się zasad ruchu drogowego. W cenie biletu są hulajnogi, rowery i rowery biegowe. Za elektryczne samochody płaci się dodatkowo. Nam nie dopisała aura. Z powodu deszczu miasteczko było zamknięte.

Habakuky

Atrakcje dla dzieci - Niskie Tatry

Największe wrażenie zrobił na nas jednak baśniowy park Habakuky, który przenosi w świat słowackich ludowych opowiadań. Na park składa się wioska baśniowych chat, zamek oraz amfiteatr, w którym wystawione są adaptacje ludowych bajek.

Noclegi w Niskich Tatrach

To, co mi się najbardziej podobało w Donovalach, to położenie. Otoczone lasem, nawet przy sporej ilości hoteli, w tym kilku naprawdę dużych, wciąż zachowuje fajny klimat. I nawet te duże hotele wpisują się mniej więcej w krajobraz. Nie ma nawet porównania z blokowiskami, które mamy we francuskich Alpach. W Donovalach jest naprawdę spory wybór różnej wielkości apartamentów. Zresztą zobaczcie sami tutaj.

Informacje praktyczne 

Donovaly latem 

Park Snow Donovaly

Ski Donovaly 

Patty ski – szkółka narciarska

Jeśli chcecie poczytać o naszych wycieczkach pieszych z dziećmi w Alpach Francuskich zapraszam do lektury wpisów o trekkingu z czterolatkami, o Dolinie Ubaye czy stacji Les Orres.

Planujecie narty we Francji? Tu znajdziecie zestawienie ośrodków narciarskich przyjaznych rodzinom.

Narty z dziećmi we Włoszech? W tym linku znajdziecie opis rodzinnego ośrodku narciarskiego w Piemoncie.

2 comments

    1. Miejsce bardzo nam przypadło do gustu, żałuję tylko, że mamy tak daleko. Jeśli tylko śnieg dopisze, wyjazd na pewno będzie udany. Pozdrawiam. Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: